Frogmore Cottage geri ödemeleri başladı

Prens Harry ile Meghan Markle, Frogmore Cottage adıyla bilinen kraliyete ait ikametgahlarının renovasyonu için yapılan masrafları geri ödemeye başladı.

Giriş Tarihi: 18.05.2020 13:37

İngiltere Prensi Harry ile eski oyuncu yeni Düşes Meghan Markle, kraliyet unvanlarını ve görevlerini bırakmıştı. Çift, evlendikten sonra oturmak için Frogmore Cottage adıyla bilinen kraliyete ait ikametgahlarının renovasyonu için yaptıkları masrafları geri ödüyor.

Harry ve Meghan, bu yılın başlarında kraliyet ailesinden istifa edeceklerini açıkladıklarında, İngiliz vergi mükelleflerine evlerini yenilemeye mal olman 2,4 milyon sterlini geri ödeme niyetlerini açıklamışlardı.

Yenileme için harcanan para, Kraliçe'ye tahsis edilen ve kamu parası olan Sovereign Grant'den kullanıldı. Ancak şimdi Harry ve Meghan bu parayı geri ödemeye başladı.

Kraliyet ailesi özel gündemle toplanmıştı
Kraliyet ailesinin önde gelen üyeleri, Kraliçe'nin riyasetinde geçen hafta Norfolk'un Sandringham köyünde bir araya gelmişti. Kraliyet ailesinin böyle bir toplantıyı kamuoyuna duyurması, İngiliz basınında "bir ilk" şeklinde nitelendirilmişti.

Kraliçe toplantının ardından yaptığı açıklamada "Ben ve ailem, Harry ile Meghan'ın genç bir aile olarak yeni bir hayat kurma arzusunu tamamen destekliyoruz." ifadelerine yer vermiş ancak çiftin dileklerinin yerine gelmesi için çözüm bulmanın zaman alacağını bildirmişti.

Harry ve Meghan çifti, önceki hafta sosyal medyada yaptıkları açıklamayla, kraliyet unvanlarını ve görevlerini bırakacaklarını, mali olarak bağımsız olmak istediklerini ve zamanlarının bir kısmını Kuzey Amerika'da bir kısmını da İngiltere'de geçireceklerini duyurmuştu.

Çift, geçen yıl haklarında yapılan haberler nedeniyle bazı İngiliz gazeteleriyle mahkemelik olmuştu.

Harry, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, basının kendilerine muamelesinin annesi Prenses Diana'ya yapılan muameleye benzediğini ileri sürmüştü.

Tartışmalı gelin
Prens Harry ve Meghan Markle, 2018'de başkent Londra'nın batısındaki Windsor Kalesi'nin tarihi ibadethanesi St. George Chapel'da görkemli bir törenle evlenmişti.

Kraliçe, torunu Harry'e Sussex Düklüğünü vermiş, böylece Meghan da Sussex Düşesliğine gelmişti.

Kraliyet ailesine dahil olmadan önce oyunculuk kariyeri bulunan, ABD vatandaşı olan ve ailesinin kökleri Afrika'ya dayanan Markle, İngiliz monarşisi için ilk niteliğinde pek çok özelliği bir arada taşımasıyla tartışma konusu olmuştu.

Veliaht Prens Charles ile Prenses Diana'nın ikinci çocuğu Harry, tahtın 6'ncı sıradaki varisi konumunda bulunuyordu.Prens Harry'nin annesi Diana, İngiliz bulvar basınının sürekli takibi altında geçirdiği hayatını, 31 Ağustos 1997'de Paris'te 36 yaşındayken paparazzilerin takibi sırasında bir tünelde geçirdiği trafik kazasında kaybetmişti.

BİZE ULAŞIN