Sahnede var

Sadece kadın oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Düğün adlı tiyatro oyunu, ataerkil sistemi sorguluyor...

Pazar Sabah / Figen YANIK

Gelin, her gelin gibi bir an önce evlenmek ve tatsızlık çıkmadan o geceyi atlatmak istiyor. Ancak olaylar hiç de öyle süt liman gelişmiyor; köşkün mutfağı gelinin de damadın ailesinin de birbirleriyle ama aslında kendileriyle hesaplaştıkları bir mekana dönüşüyor.

Zaten gerçekte de hep böyle olmaz mı? Bir kadınla erkek evlenmeye karar verince, iki tarafın ailesi de tüm varlıklarıyla işin içine girer. Ailelerin anlaşması, çiftlerin uyumundan daha zordur. Sadece kadın cuların rol aldığı, setten teknik ekibe kadar herkesin kadın olduğu ve kadınlık hallerinin masaya yatırıldığı oyunu, alışıldık bir evliliğe hazırlık hikayesi...

Farklı köken ve yaşlardan dört kadının; , , ve 'ın bir araya gelerek ortak dertlerine dair bir farkındalık yaratma çabasından doğmuş. Kadınların hem mağdur hem de fail oldukları ataerkil sistemi ve sürekli yeniden üretilen şiddeti sahneye taşıyan oyundaki kadınlar; gelin ve damadın anneleri, büyükanneler, anneler, kız kardeşler, evdeki yardımcı kadınlar, hatta kız arkadaşlar...

Senaryosunu Ayşe Bayramoğlu'nun yazdığı, Tilbe Saran'ın hem yönetip hem de rol aldığı Düğün'ün kadrosunda , , , Evren Ercan, , Eda Çatalçam ve var.

ÖĞRETİLMİŞ KADINLIK HALLERİ

Tilbe Saran, oyunun kadınlık durumlarını anlattığını söylüyor: "Oyun, kadınlık durumlarını anlatıyor; bunun ne kadar öğretilmiş olduğunu gösteriyor. İnsan toplumsal bir hayvan, öyle olduğu için de yürümek dahil her şeyi öğreniyor. Biz de kadınların kendi özgür seçimi zannettiği şeylerin aslında birtakım öğretilerden ibaret olduğunun farkına varmasını istedik. Kadın oyunu olmasının en önemli özelliği de şu: Dünyada bir yerde bir değişiklik oluyorsa bakın mutlaka kadınlar vardır, görünseler de görünmeseler de... Çünkü kültürün üreticisi de tüketicisi de kadınlar.'' Oyun, bugün saat 15.30'da Kenter su'nda sahnelenecek.
BİZE ULAŞIN