Altın Bamba Ödülü kime gidecek?

Cinsiyetçi filmleri eleştiren Altın Bamya ödüllerinin adayları açıklandı.

Altın Bamya Akademisi ön jürisi 2013 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini değerlendirerek "Erkek Karakter, Kadın Karakter, Film ve Senaryo" dallarında geniş jürinin oylamasına açılacak 6. Altın Bamya Ödülleri adaylarını belirledi.

ONLINE OYLAMA

Ayrıca, Altın Bamya Ödülleri - İzleyici Bamyası Ödülü sinema seyircilerinin web sitesinden
26 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında yapacağı online oylama ile verilecek.

Altın Bamya Ödülleri bir kez daha, Türkiye Sineması'ndaki erkek egemen bakışın ağırlığının aynadaki sureti olacak. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl da, daha sonraki yıllarda bu sembolik ödülleri verecek aday film bulamamak dileğiyle verilecek. Altın Bamya Ödülleri, Türkiye Sineması'nda kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın normal kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

6. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:


1. Erkek Karakter:
- Aşk Kırmızı (Ferhat)
- Celal ile Ceren (Celal ve arkadaşları)
- Erkekler (Adem ve Nazım)

2. Kadın Karakter:
- Aşk Kırmızı (Zeynep)
- Celal ile Ceren (Ceren ve arkadaşları)
- Senin Hikayen (Meral ve Esra)

3. Senaryo:
- Aşk Kırmızı
- Celal ile Ceren
- Erkekler

4. Film:
- Aşk Kırmızı
- Celal ile Ceren
- Erkekler

Erkek Karakter, Kadın Karakter, Film ve Senaryo kategorilerindeki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, izleyici ve jüri özel ödülleriyle birlikte 24 Mart akşamı İsveç Konsolosluğu'nda yapılacak 6. Altın Bamya Ödül Töreninde verilecek
BİZE ULAŞIN