Turkuvaz’ın acı günü

Turkuvaz Dergi Grubu'nun Genel Müdürü Levent Tayla'nın babası ünlü Mimar Hüsrev Tayla bugün vefat etti. Ankara’da yer alan Kocatepe Camii ve İstanbul’da yer alan Şakirin Camii tasarımlarıyla tanınan Hüsrev Tayla, 1925 Bursa doğumluydu.

1925 yılında Bursa'da dünyaya gelen Hüsrev Tayla, aynı şehirde ilk ve ortaögrenimini tamamladı. 1942 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden 1948 yılında mimar olarak mezun oldu. Ayrıca daha sonradan 1952 ile 1953 yıllarında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde de okudu.

Mesleki kariyeri boyunca ağırlıklı olarak Bursa'da ve İstanbul'da çalıştı. Sırasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Vakıflar Başmüdürlüğü, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü gibi kurumlarda görev aldı. Ayrıca 1972 ile 1974 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Ayrıca serbest mimarlık da yapmış ve birçok mimarlık yarışmasına katıldı. Ayrıca birçok kervansaray, hamam, türbe, konak ve cami rölövelerini yaptı. Ek olarak İstanbul'da yer alan Şirinevler Camisi ve Maltepe Camisi ile Adana'da yer alan Paktaş Fabrikası Camii gibi cami projeleri tasarlayıp ve uyguladı.

Ancak tasarlamış olduğu ve uygulama fırsatı elde etmiş olduğu camilerden en tanınmışı Ankara'da yer alan Kocatepe Camii'dir. 1967 yılında inşası başlayan ve ancak 1987 yılında tamamlanabilen Kocatepe Camii, gelenek ile modernizmin çatışmasına iyi bir örnektir. Ayrıca Türkiye mimarlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Daha sonra Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta Faysal Camii'nin tasarımını yapacak olan Vedat Dalokay, 1957 yılında açılan Kocatepe Camisi Projesi Yarışması'nı Doğan Tekelioğlu ile birlikte kazandı. 1962 yılında temelleri atılıp inşaatına başlanan ve modern üsluba sahip olan bu caminin projesi ilerleyen yıllarda camiyi yaptırılacak derneğin başkanlığı tarafından durduruldu. 1967 yılında ise dernek, mimari yarışma yapılamdan doğrudan sipariş yöntemi ile bu caminin tasarlanması görevini Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin'e verdi.

2005 ile 2009 yılları arasında da İstanbul'un Karacaahmet Mezarlığı girişine inşa edilmiş Şakirin Camii mimarın oldukça tanınmış başka bir projesidir.Karacaahmet Mezarlığı'nın hemen girişinde yer alan Şakirin Camii Hüsrev Tayla'nın son dönemde tasarladığı camiler arasında en tanınmış olanlarından birisidir.
BİZE ULAŞIN