2014 yaz tatili trendleri

İnovatif online seyahat acentesi Tripsta, Türkiye’nin 2014 yaz mevsimi tatil trendlerini inceledi ve ülkemizin seyahat profilini ortaya koydu. Tripsta, en çok seyahat edilen şehirlerden, yılın tatil için en çok tercih edilen dönemlerine kadar pek çok veriyi derledi.

Tatil zamanı
Buna göre 2014 yılında ülkemizde en çok seyahat edilen hafta 9 Haziran haftası oldu. Geçen yıl en çok Ağustos ayında seyahat edilmişti. Bu yıl ise seyahat severler yazın başında Ramazan başlamadan tatile çıkmayı tercih etti. Bunda Ramazan ayını ailelerinin yanında geçirme isteği etkili oldu.

Londra yine 1 numara
1 Haziran-31 Ağustos arasında Türkiye çıkışlı uçuşlar ile gidilen ilk üç popüler destinasyon Londra, Moskova ve Kişinev (Moldova) oldu. Londra Kulesi, Buckingham Sarayı, National Gallery, Tate Modern gibi önemli yapılara ev sahipliği yapan Londra Türkiye'de turistler açısından popülerliğini bu yıl da korudu. Moskova da "vizesiz" seyahat etmek isteyen Türk turistlerden ilgi görürken, Moldova'nın yemyeşil başkenti Kişinev ise en çok şarap turları, kanyağı ve birasıyla turistleri kendine çekti. Geçen yılın aynı döneminde ilk üçte Londra, Odesa ve Bakü yer alıyordu. 2014'ün diğer popüler şehirleri ise şöyle sıralandı:

1. Londra
2. Moskova
3. Kişinev
4. Bakü
5. Amsterdam
6. Atina
7. Odesa
8. Brüksel
9. Viyana
10. Berlin

17 gün tatil
Bu yıl tatilciler, geçen yıla göre ortalama 2 gün daha fazla tatil yaptı. 2014 yaz döneminde alınan gidiş ve dönüş biletleri arasında ortalama 17 günlük bir süre vardı. Yani Tripsta müşterilerinin yurtdışı tatilleri ortalama olarak 17 gün sürdü. Geçen yıl bu süre 15 gündü. Uçak biletleri ise ortalama olarak uçuş tarihinden 1 ay önceden alındı. Geçen yıl uçuş tarihinden ortalama 30 gün önce bilet alınırken, bu yıl ortalama 32 gün önceden alındı. Türkler uçak biletlerine bu yıl yaz döneminde ortalama olarak 276,88 avro harcadı. Geçen yıl ise aynı dönemde ortalama harcanan para 308,82 avro idi.Tatilciler Tripsta'da arama yapmaya devam ediyor

Bilet alımında erken davranamayan son dakika tatilciler ise Tripsta'da halen ucuz uçak bileti araması yapmaya devam ediyor. Son dakikacıların gözde şehirleri arasında ise en popüler destinasyonlar şunlar:

1. Londra
2. Atina
3. Moskova
4. Bakü
5. Kişinev
6. Varşova
7. Amsterdam
8. Berlin
9. Odesa
10. Brüksel


Siz de www.tripsta.tr adresini hemen ziyaret edin ve biletlerinizi hızlı, kolay ve en uygun fiyata alın! Tripsta tüm bu şehirlere ve daha fazlasına Londra için 383 TL, Atina için 257,30 TL'den başlayan fiyatlarla biletler sunuyor!
BİZE ULAŞIN