Erendiz Atasü’den Gençliğin O Yakıcı Mevsimi

İnsan, yanıcı bir maddedir... Kendiyle yüzleştiği an, büyük bir aleve dönüşür!

Eskiden bahar geldiğinde O'nu anımsardım... Taze oksijen kokusunu içime her çekişimde O'nun kokusu tüterdi burun deliklerimde. Ilık havanın titreşimi O'nun dokunuşunu uyandırırdı tenimde.

Sonra....
Bahar geldi ve ben bir zamanlar O'nu anımsadığımı anımsadım.
Anladım, gençliğim bitmişti...

İlk defa 1999'da yayımlanan Gençliğin O Yakıcı Mevsimi romanının kahramanı AyşeAysu, 68 kuşağındandır. Tıp öğrenimi gördükten sonra ihtisasa başlar. Ülkenin geleceği için hayalleri vardır, kadınlar ile erkekler eşittirler bu hayalde. Bunun yanında aşk hayalleri de vardır, önceki kuşağın kadınları gibi aşktan, yoğun tensel duygular yaşamaktan vazgeçmek istemez. Karısından ayrılmak üzere olan meslektaşı Fethi'ye âşık olur. Fethi taşralı bir aileden gelir.

AyşeAysu ismi aynı bedendeki iki farklı kadını çağrıştırır. Ayşe sakıngandır, derin ilişkilere girmekte tereddütleri vardır. Aysu aşk uğruna gözünü budaktan sakınmayan bir kadındır. Aysu her seferinde "içindeki Ayşe"nin korkularını bastırır. Fethi ise dürüst bir devrimcidir, toplumda kadın-erkek eşitliğine inanan erkeklerdendir ama özel hayatta kadın edilgin olmalıdır. AyşeAysu bütün eksikliklerine rağmen bu ilişkinin yürümesini, derinleşmesini arzular ama genç kadının özverisi sonuç vermeyecektir.

BİZE ULAŞIN