Yeni bir keşif: Guguwaykids

Yeni markaları keşfetmeye devam ediyor, dikkatimizi çeken yepyeni bir marka ile sizi tanıştırmak istiyoruz. Ancak, bu sefer haberimiz büyüklere değil; miniklere… Galeries Lafayette'de satışı başlayan bir Türk markası Guguwaykids’in kurucularından Esin Güler ile çocuk giyim trendlerinden, markanın oluşumuna kadar bakın neler konuştuk…Guguwaykids nasıl bir çocuk markası?

​Guguwaykids; çocukları, eğlenceli, rahat kıyafetlerle mutlu etmeye çalışan bir çocuk giyim markasıdır. Öncelikle sağlıklı, nefes alabilen kumaşlar tercih edilmesi ve çocukların günlük yaşamda hareketlerini kısıtlamayan tasarımlar tercih etmesi.

Bu sezonun çocuk modası nasıl?
Bu sezon renkli ve zıt renkler çok kullanılıyor, önceki yıllarda olduğu gibi renklerin uyumu yerine zıtlığı ön planda ve desenlerin bol kullanıldığı bir sezon.

Tasarımcı olmaya karar verdiğiniz anı hatırlıyor musunuz?
Çocukluğum çok oyuncak sahibi olamadığımız dönemlerdi. Kalabalık bir mahalle arkadaşlığı olan ve sokakta oynamanın tadına varmış bir çocuk olarak çöpten çocukları evdeki artık kumaşlarla giydirmeye başladım. Önce iğne ve iplikle her şeyi elde hallediyordum, sonraları annemin dikiş makinesine oturarak (çoğu zaman gizli saklı oturarak) gelişti. Tabii alt yapı buradan başlıyormuş bende çok sonraları düşününce fark ettim) Tam olarak lise dönemimde başladı aslında… Kıyafet ve ayakkabı düşkünü bir genç kızdım. Tasarımcı olmaya lise dönemimde karar verdim. Kız meslek lisesini tercih etmemin bir sebebi de budur. Daha sonrasında moda tasarım bölümünü kazanarak üniversite ile taçlandırdım.


Marka yaratma hikayenizi anlatır mısınız?
16 yaşında genç bir erkek çocuğum var. Onun çocukluğunda isteyip de bulamadığım şeyler hep içimde ukde kaldı, renkli tasarımlar, popo nakışlar ve rahat kesim şalvar kapriler, karakterli bol tişörtler vs.. Hayalim bir gün bir marka yapacağım ve renklerin hepsini kullanarak çocuklara bunları ben giydireceğim derdim.

Benim için markamı yaratmak sadece hayal iken şimdi gerçek oldu. Hayaller kalpten istenirse gerçek oluyor. İçinizden gelen heyecan dolu bir hisle, ileride ne olacağını bilemeden bir yola çıkıyorsunuz, yoruluyorsunuz hem de çok yoruluyorsunuz, olmayacak zannediyorsunuz ama evet oluyor. İnsanın hayallerini gerçekleştirmesi muhteşem bir şey. Markanın sahibi ve tasarımcısı olarak benim için en büyük hediye nedir biliyor musunuz? Tekstil sektöründe kullanılan bir tabir vardır 'son ütü' yani tasarladığınız ürünün bitmiş halini görebilmek, o son ütüyü yapabilmek, işte o zevk paha biçilemez. Miniklerin dolabında yer almak, bize verilen en büyük hediye…

Markanızın ismi neden Guguwaykids?
Komik isim… Bilmem, bana neşeyi, heyecanı ve enerjiyi çağrıştırdığı için sanırım aynı çocuklar gibi. Bir çiçek ismi aslında…

İlkbahar -Yaz koleksiyonunuzda nasıl parçalar var? Bu koleksiyonunuzun özelliği nedir?
Hepsinde rahatlık ön planda, esnek kumaşlar çocukların hareketlerinde yardımcı oluyor. Renkli hepsi rengarenk, çocukların gelişimdeki renklerin enerjisine çok inanıyorum ve tasarımlarımda ne kadar renk varsa tercih ediyorum. Günlük yaşamlarında eğlenceli ve severek giyebilecekleri karakterleri de ilave ediyorum. Mesela mavi renk ve kulaklıkla müzik dinleyen dinazor gibi.. İsmi de cool dino oluyor…


Tasarımlarınızı çizerken hangi çocukları hayal ediyorsunuz?
Tek isteğim çocukların mutlu olması, hepsini gülerken hayal ediyorum.

Size neler ilham verir?
Çizgi filmler ve doğa.

Tasarımlarınızı kimlerin üzerinde görmek istersiniz? Neden?
Yurt dışında tasarımlarımla ülkemi temsil ederek, önemli bir moda aktivitesinde podyumdaki çocukların üzerinde çok görmek isterim. O gururu yasamak isterim.

Lüks sizin için ne ifade ediyor?
Bir yaşam şeklini ve kalitenin, emeğin karşılığını ifade ediyor.


Markanızın oluşumunda size ilham veren insanlar oldu mu?
Yok hayır, tamamen kendinden emin düşüncelerle çıktım bu yola, sadece eşimin fikrini çok alırım. Onun hayata olumlu bakış açısı beni hep doğru yönlendirdi şimdiye kadar.

Beğendiğiniz yerli ve yabancı tasarımcıları öğrenebilir miyiz?
Stella McCartney ve Jean Paul diyebiliriz.

Nerelerde satılıyor?
Emaar Galeries Lafayette'de ve www.guguwaykids.com

İlkbahar-Yaz koleksiyonunuzda favori parçalarınız hangisi?
Hepsi benim bebeğim gibi, illaki favori diyorsanız gelincik elbise. Gelincik konseptini yaz ve kış her sezon kullanmayı düşünüyorum. Gelincik çiçeğinin narin, masum ve kırılganlığını çok seviyorum, konseptlerimde gelinciği mutluluğa dönüştürmeyi de...


BİZE ULAŞIN