Mevsim yok, klasik çok

Kovboy çizmeleri ve sandaletler, eldivenler ve mayolar; Resort 2018 koleksiyonlarının bu arada kalmışlığı aslında en büyük koz.

Güneş Uysalefe

Ara sezon koleksiyonlarının birer muamma olduğu zamanlar geride kaldı. Resort veya diğer adıyla Cruise nedir, hangi zaman mağazalara gelir, nasıl böylesi bir öneme kavuşmuştur; artık hepsini bir güzel söktük. Kısaca hatırlamak gerekirse Resort, yılbaşı tatilinin keyfini kardan kıyametten uzakta, sıcak diyarlarda süren jet-set kitle için az sayıda üretilirdi. Şimdi ise bir zamanlar tiril tiril parçalardan oluşan bu küçük koleksiyon, artık yazlık veya kışlık olarak kategorize edilemiyor; lüks modaevlerinin yıllık hazır giyim gelirinin büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Nasıl mı?

Belli bir mevsime çok da ait olmayışı ve bunun avantajlarını ele alalım... Örneğin Christian Dior Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri, masalsı yaratıcı dünyasını bir western ilham süzgecinden geçirip işlemeli güderi pançolar ve Kızılderililere gönderme yapan etnik motiflerle süslü hırkalar yarattı. Ancak bunların tropik bir seyahate yönelik oldukları pek söylenemez. Bunun yanında 'Americana' teması, Resort 2018'de yaygın bir trend. Jeremy Scott, jean kumaşı ve kovboy çizmeleri aldı, aralarına biraz Las Vegas renkleri biraz da motosiklet çetelerine özgü deri ceketleri kattı ve Moschino için bir kez daha kitsch algısına moda sahnesinden nüktedan, pop art bir yorum getirdi.

Miuccia Prada ise Miu Miu'da yarış pistlerinin sloganlı patchwork'lerini, deri kumaş ve tulumlarını podyuma taşıdı, 1950'ler Amerikasını anlatırken kısacık şortlar kadar imitasyon kürkten de faydalandı. İster küresel ısınma, isterseniz uçak seyahatlerinin yaygınlaşması veya modanın acımasız, kapitalist ve hızlı döngüsü deyin; bu sezonsuz duruşuyla Resort koleksiyonları yeni neslin onayını aldı ve mağazalarda daha da uzun kalır oldu.

POZİTİF ENJEKSİYON
Resort'un 'manevi babası' olarak adlandırabileceğimiz isim, Karl Lagerfeld ise işin aslında iklim kaynaklı bir lüks ihtiyaç oluşuna nispeten sadık kaldı. Ne de olsa kendisi Dubai'den St. Tropez'ye, Chanel'in Resort sunumlarını farklı destinasyonlara taşıyarak seyahatli-defile konseptini yaygınlaştıran, koleksiyonu spot ışıkları altına koydukça herkesçe kabul gören önemini artıran yegane kişi.

Bu sefer hazırladığı 85 siluetin ikisini mayolara ayırırken, 'Antik Yunan' temalı koleksiyonun genel havasına da Akdeniz güneşi hakimdi. Helenistik ilhamı asıl yansıtan ise dore detaylar ve bağlamalı sandaletler kadar, modaevinin usta drape işçiliğiydi. Harita üzerinde farklı farklı duraklardan eklektik stiline ögeler toplayan Alessandro Michele de aynı sulara uğramış; kareli, çiçekli, payetli ve logolu türlü tasarımlarını taşıyan Gucci mankenlerini varaklı Grekoromen taçlarla süslemişti.


Özellikle çehreye vurgu yapan aksesuarların öneminden söz edebiliriz. Bakınız, Chanel'in Helenistik dore taçları

Bu koleksiyonları güçlü kılan bir diğer özellik aslında tam da bu; terzilik marifeti veya stil manifestosu olsun, Resort'un markaların kimliklerini ve yeteneklerini özgürce sergiledikleri, cilaladıkları demirbaşlarını vitrine çıkardıkları tasarımlardan oluşu. Bakınız Nicolas Ghesquière'e; Kyoto'da gerçekleşen Louis Vuitton Resort 2018 defilesindeki siluetlerde dövüş sanatları ve manga karakterleri kesiştirmiş, Uzak Doğu lokasyonuna böyle ithaflarda bulunurken kendi mimari çizgisi ve markanın derideki iddiasını gerek cüsseli ceketler gerekse egzotik deri kullanımıyla her fırsatta vurgulamış. Aynı şekilde Fendi'nin meşhur kürkleri, Thom Browne'un gri renk üniforma fetişi, Erdem'in romantik aristokratları...

Resort yeni klasikler yaratmak demek olup çıkmışken bu 'zamansız' duruşa en iyi örnek Acne Studios'dan geldi. Tasarımlarını efsane model Veruschka üzerinde sunup fotoğraflaması, İsveçli markanın Resort 2018 koleksiyonuna verdiği önemin bir işaretiydi. Jean ceket, deri pantolon, güderi eldiven, kareli gömlek ve kovboy çizmelerinin şaşırtıcı uyumluluğu ise bir stil empoze ediyor, Resort'un en az ana sezon kadar güçlü bir etki bırakabileceğini kanıtlıyordu. Tabii son söz, Resort koleksiyonları ile bu ay itibariyle mağazalarda tanışacak olanlarda.

BİZE ULAŞIN