Gucci artık karbon nötr!

Gucci, moda endüstrisinin çevresel etkilerini azaltma konusunda ciddi. Fransız moda evi artık tamamen karbon nötr olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 13.09.2019 10:53 Güncelleme Tarihi: 13.09.2019 17:46

Gucci, tedarik zinciri de dahil olmak üzere tüm operasyonlarında karbok ayakizini sıfıra indiriyor.

Lüks moda evi Gucci, yıllık sera gazı emisyonlarını tüm dünyada orman korumasını destekleyen dört önemli REDD+ projesiyle telafi ettiğini açıkladı. Uzunca süredir karbon ayak izini azaltma ve yok etme çalışmalarını hız verdiğini açıklayarak önümüzdeki haftalarda Milano Moda Haftası kapsamında gerçekleşecek defilesinin Karbon-Nötr olacağını belirtti.

Gucci'nin tedarik zinciri, lüks ve moda konusunda sürdürülebilirlik liderliğine duyulan eşi benzeri olmayan bir taahhüt olarak, karbon nötr hale geldi.

Gucci, uzun vadeli sürdürülebilirlik stratejisini son yıllarda işletme içine operasyonel olarak dahil ediyor ve acil olarak iklim eylemine ihtiyaç duyulduğunda derhal ek önlemlerin alınması gerektiğinin kabul edilmesinde tamamen karbon nötr hale gelmek için bu iddialı adımı attı. Ticari faaliyetleriyle ilişkili tüm sera gazı emisyonlarını hesaba katan kapsamlı bir yaklaşımın bir parçası olarak, Gucci, sera gazı emisyonlarını önlemek, azaltmak, geri yüklemek ve dengelemek için bir eylemler hiyerarşisi uygulamaktadır. Gucci, bunu yaparken işletmelerin tedarik zincirlerindeki tüm emisyonlardan sorumlu ve sorumlu olma gerekliliğini vurgulayarak karbon tarafsızlığına yeni bir yol kuruyor.

Gucci'nin başkanı ve CEO'su Marcı Bizzarri, "yeni bir kurumsal mesuliyet dönemi başlıyor ve tedarik zincirlerimizdeki sera gazı emisyonlarımızda şeffaf ve sorumlu olmak da dahil olmak üzere etkilerimizi azaltmak için tüm adımları atmaya özen göstermeliyiz. Gucci, etkilerimizi önlemek ve azaltmak için akıllı ve stratejik bir şekilde çalışmaya devam ederken, aynı zamanda yeniliğe sürdürülebilirlik için teşvik edici bir güç olarak yatırım yapacak. Ancak, benim görüşüme göre bu yeterli değil. Endüstrimizde karşı karşıya olduğumuz sürüdürülebilirlik zorlukları ve küresel iklim ve biyoçeşitlilik krizlerimizin gerçekliği göz önüne alındığında yeterince hızlı olmayacak. Acil çözüm ihtiyacını gidermek için Gucci, karbon nötr bağlılığımızla iddalı bir örnek oluşturduk. Bu, tedarik zincirimizdeki tüm sera gazı emisyonlarımızı hesaba katmamızı sağlamak, önce önlemek, azaltmak ve onarmak için harekete geçmek ve daha sonra önemli REDD+ projeleri aracılığıyla kaçınılmaz emisyonları dengelemek için açık bir stratejiye dayanmaktadır" dedi.

Bu, Gucci'nin dünyanın önde gelen çevre dostu moda evi olma yolunda attığı ilk adım değil. Moda evi, 2015 yılında 10 yıllık bir sürdürülebilirlik stratejisi açıkladı ve 2020 yılına kadar fabrikalarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN