Geleceğimiz için moda

H&M Conscious Exclusive’in ardındaki isim Ella Soccoris ile yeni koleksiyon ve sürdürülebilirlik üzerine.

Giriş Tarihi: 07.10.2019 11:41 Güncelleme Tarihi: 07.10.2019 11:42

H&M'in birçok farklı koleksiyonu var. Conscious Exclusive'i özel kılan nedir?
Conscious Exclusive, daha sürdürülebilir kaynaklardan üretilen yüksek kaliteli, özel parçalardan oluşan premium kadın giyim koleksiyonumuz. 2012'de yenilik odaklı olarak başlatıldı.

H&M'de tasarım süreci nasıl işliyor?
Conscious Exclusive tasarım ekibini ben yönetiyorum. Her sezon başında bir araya gelip, fikir ve ilhamlarımızdan oluşan bir moodboard hazırlıyoruz. Sonra özel baskılar ve tasarımlar üzerinde çalışmaya başlıyoruz ve yeni üretim yöntemleri araştırıyoruz.

Sürdürülebilirlik bu sürece nasıl dahil oluyor?
Zamanla tedarikçilerimizle harika ilişkiler kurduk. Ayrıca hem belirli bir malzemenin güçlü ve zayıf yönlerini ölçen, hem de Global Change Award sayesinde keşfettiğimiz yeniliklerin ürünler için dayanıklılığına bakan harika bir üretim ekibimiz var. Genellikle, gelecekte kullanmak istediğimiz daha sürdürülebilir kumaşlarla denemeler yapıyoruz ama bazen tam doğru olmayabiliyorlar. Yıllar sürse bile bir kumaşı kullanmadan önce mükemmel olana kadar bekliyoruz. Bu anlamda, çok sabır gerektiren bir üretim süreci söz konusu.


Ella Soccoris

Yeni koleksiyonun ilham kaynağı nedir?
Güzel giyinmenin eğlencenin dozunu artırdığı 60'lı yılların maskeli ve sürrealist balolarına bakarak başladık. Yıllarca gardırobunuzda kalacak özel parçalar yaratmak istedik.

Koleksiyondaki favori parçalarınız hangileri, onları nasıl kombinlerdiniz?
Kişisel tarzıma hitap eden pek çok kadınsı ve eğlenceli parça var ama favorim geri dönüştürülmüş polyesterden yapılan fırfır kollu kadife üst. Hareketli bir siluet çiziyor ve mini etekle veya şık bir siyah pantolon ve göz alıcı küpelerle harika duruyor. Sürrealist damla küpeler de en sevdiğim parçalardan, her kıyafeti anında şıklaştırabileceklerini düşünüyorum.

Koleksiyondaki en kullanışlı parça hangisi?
Geri dönüşümlü polyesterden üretilen gül desenli jakar etek birçok farklı şekilde kombinlenebiliyor. Müşterilerimizden bazılarının bu prenses siluetindeki eteği tişört ve düz ayakkabılarla daha sade, bazılarının ise şık küpeler ve topuklularla daha sofistike giyeceğini biliyoruz. Bu parçalardan herhangi birini stilize etmenin tek bir yolu yok; her biri tüm kombinlerle kendini gösteriyor.

Belirli bir müşteri kitleniz var mı?
Hayır, amacımız herkesin tarzını demokratikleştirmek, farklı beden tiplerine ve kişiliklere göre zamansız ürünler yapmak. Bu koleksiyonla, parti sezonunda daha sürdürülebilir bir alışveriş yapmak isteyen müşterilerimize hitap edeceğimizi umuyoruz.

Hangi sürdürülebilir yenilikler bizi bekliyor?
Bizi en mutlu eden şeylerden biri koleksiyonun geri dönüştürülmüş pirinç ve çinko içermesi. Biriken metaller eritilip arıtılarak yeni ürünlere dönüştürülüyor ve geri dönüşümlü mücevher haline geliyor. Geri dönüştürülmüş metal kullanmak, enerji ayak izimizi ve madenciliğin olumsuz etkilerini azalttığımız anlamına geliyor. Ayrıca, Tencel/Lyocell ipliğe dönmeden önce doğranarak ağaç hamuru ile birleştirilen, yeniden yapılandırılmış fabrika atığı pamuktan üretilen Refibra'yı kullanmaktan heyecan duyuyoruz. Kapalı döngü süreci sayesinde döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyor.

Bu onuncu H&M Conscious Exclusive koleksiyonu. Gelecek için hedefleriniz neler?
Bu güçlü hareketin ön sıralarında yer almak için sürdürülebilir modanın sınırlarını zorlamak ve yenilemek için uğraşıyoruz.

BİZE ULAŞIN