Richard Mille Yeni Saat Koleksiyonuyla Kadın Gücünü Kutluyor

Richard Mille, yeni saat serisi ile 1970’lerin disko ruhunu günümüze taşıyor.

Gösterişli ve cesur aksesuarların stile kattığı güçten bahsetmemize gerek yok. Göz kamaştırıcı bir yüzük, zarif bir kolye veya klasik bir saat; değerli zanaat tasarımlarının büyülü bir çekiciliği var. Ayrıca her biri, nesilden nesile aktarılan, sevgi ve bağlılığı sembolize eden anlamlı bir hediye niteliğinde. Değerli bir saat, özgüveni artırması, giyim ve yaşam stilini daha güçlü hale getirmesiyle basit bir aksesuardan çok daha fazlası.

©LILAS LE QUELLEC Grace / Bianca ve Carmen

Richard Mille'nin yeni RM 71-02 Otomatik Tourbillon Talisman koleksiyonu ilhamını 1970'lerin disko döneminden alıyor; ilham verici feminenlik ve zamansız zarafet… Talisman koleksiyonunun ikinci serisinde markanın rafine tasarım detayları ve uzman işçiliği korunup; saatlere canlı renk paleti, cesur çizgiler ve disko ruhu katılmış. Bu da markanın cüretkar kimliğinin öne çıkmasını sağlamış. Gökkuşağı renklerine sahip seride, her biri derin anlamlara işaret eden, sanat eseri niteliğinde yedi parçadan oluşan 10 stil yer alıyor.

Richard Mille Kreatif Direktörü Cécile Guenat koleksiyon hazırlığı için, "Her zaman renklerle çalışmak istedim ve Talisman benim için heyecan verici bir görev oldu; koleksiyonun siyah-beyaz ile sınırlı çizgisini farklı yöne çevirdik" diyor ve ekliyor; "Mevcut kalıplara bağlı kalmakla birlikte, renkli taşların yerleştirilmesi, çizgi ve gölgelendirmeler üzerinde çok çalıştık.”

1970'lerin ortasına damgasını vuran ‘disko çağı’, bir müzik türünden çok daha fazlasıydı. Geleneksel müzik, cinsiyet ve giyim anlayışının katı kurallarından kendini kurtaran bir toplumun ifadesiydi. New York’ta Studio 54 ile başlayan etki tüm dünyaya yayıldı. Koleksiyondaki stiller de 70'lerin özgür enerjisinden ve katıksız cazibesinden ilham alıyor. Studio 54’un teatral dekorasyonu, görkemli metalikler ve payetlerle süslü moda anlayışı gibi disko döneminin en büyük sembolleri koleksiyona ışık, ses ve renklerin olağanüstü bir sentezi olarak yansıyor. Richard Mille RM 71-02 Otomatik Tourbillon Talisman koleksiyonu, 70'lerin görkemli hikâyesini sembolik renk seçimi, taş kullanımı ve geometrik formlarla anlatıyor. Her saat bu çağa saygısını sunarken, kadın gücünü de yüceltiyor. On modelin her biri, özgün, güçlü ve güzel on kadını temsil ediyor.

©FABIEN NISSELS

Koleksiyonda ilk dikkat çeken; disko kraliçesi Bianca modeli. Tüm gelenekleri bozan Bianca, pembe safir, yeşil tsavorit, peridot ve elmaslarla süslü kasa ve kurma koluna; yakut, pembe opal ve hematit ile süslenmiş kadrana sahip.

Gücün ve ruhsal dengenin sembolü olan hematit taşını Gloria ve Donna modellerinde de görüyoruz. Özgürleşme ve yaşama tutkusu mesajı veren Gloria'da hematit, oniks ve pembe opalden oluşan bir kadran plakası ile siyah spinel, elmas, pembe ve sarı safirlerle süslenmiş kasa ve kurma kolu eşleştirilmiş. Bu arada Donna, ışıltılı duygusal değişimi ve yeni uyanışları simgeliyor. Sarı, pembe ve turuncunun sıcak tonlarının öne çıktığı model, safir, elmas, spessartin ve yakutlarla bezeli.

Carmen modelinde, enerji ve momentumla ilişkilendirilen yeşil krisopraz; malahit, lapis lazuli, tsavorit, peridot ve safirlerle birlikte, kadranda lider konumunda. Safir, ametist, tsavorit ve krisopraz sayesinde mavi ve yeşilin baskın olduğu Grace ise gücü ve başkaldırışı temsil ediyor. Krisoprazı Liz modelinde de görüyoruz ancak bu sefer başrol onun değil, nadir ve karmaşık bir element karışımı olan sugulitin. Bu canlı mor taş, tutkunun bir ifadesi olarak Liz’in kalbinde mükemmel şekilde konumlanıyor.

Safir ve pırlantanın birleşiminden oluşan kasa ve kurma kolu, oniks, pembe sedef, lapis lazuli ve yeşim taşının bir araya geldiği kadranıyla; mavi ve pembenin tonlarını bir araya getiren Paloma, ikonik görünüm ve yaratıcılığı ortaya koyuyor.

Liz ve Bianca

©LILAS LE QUELLEC

Doğanın tonlarından ilham alanlar içinde Jane, eşitliği ve özgürlüğü temsil ediyor. Kasa ve kurma kolu sarı ve pembe safir, elmas ve spessartinlerden oluşuyor. Kadranı ise yakut, sarı safir, turkuaz ve opali eşleştiriyor.

Kasa ve taç kısmında safir, yakut ve elmas; kadranında lapis lazuli, beyaz sedef ve turkuazı ağırlayan Diana, özgürlük ve saygınlığa övgü olarak mavi, kırmızı ve beyazı birleştiriyor.

Çok yönlü Jessica’ya gelince; safir, elmas ve spessartinler, benzersiz bir tarz yaratmak için bu saatte bir dizi başka renk ve değerli taşla harmanlanmış.

Gloria / Liz ve Jane

©LILAS LE QUELLEC

70'lerin disko döneminin hikayesini ve göz alıcı kadınlarını tekrar canlandıran bu eşsiz saatler, zamansız ve derin bir gücün sembolleri. Tıpkı stillere ilham veren kadınlar gibi ikonlaşacakları kesin. Richard Mille'nin RM 71-02 Otomatik Tourbillon Talisman koleksiyonunu richardmille.com adresinden keşfedin.

Jessica ve Grace

©LILAS LE QUELLEC

BİZE ULAŞIN