Sizin renginiz ne?

25.06.2015, Perşembe

Bu yazımı okuyup uygulamaya geçen arkadaşlar, sosyal çevrenizde size sorulan ilk soru "Sana ne oldu?" ile sık sık karşılaşacak.

Bu seferki yazımda, hem makyaj çantanızdaki hem de gardırobunuzdaki renkleri keşfetmeye davet ediyorum sizi... Dikkatle okumanızı, size göz kırpan çapkın renklerle flörtleşmenizi tavsiye ederim. Evet evet yanlış okumadınız, sizin sevdiğiniz değil, sizi seven renklerle... "Doğru ya da yanlış kullanılan renklerin bize kattığı etkiler neler?" Bu konu benim için en önemli konulardan biridir aslında. İnanın, biran önce başlayıp, konuyu sizlere aktarmak için sabırsızlanıyorum.

Bütün tasarımcılar, ürün ya da koleksiyon çıkarmadan önce, renk kurallarını baz alırlar. Dünyadaki tüm milletlerin ten renklerine hitap ettikleri sürece başarı gösterirler. Biliyor muydunuz? İşte bu kadar önemli bir konuyu ele alıyorum bu sefer...

DÖRT MEVSİM İNSAN

Yaz insanı
İlk adımda yapmamız gereken, bileğinizi kendinize doğru, damarlarınızı görebilecek şekilde çevirmek. "Ne alaka?" demeyin, duyuyorum! Sonunda muhteşem keşifler sizleri bekliyor...

Eğer yeşilimsi damar rengi görüyorsanız, siz, YAZ İNSANISINIZ demektir. Damarınızdaki rengin yeşil oluşu, ten rengi pigmenterinizden kaynaklanıyor. Bu ten ise renkleri genelde sarı ve sarının tonları oluyor.

Sarı ten rengine sahip olan arkadaşlar:
Renk kartuşunuzda, yaz mevsiminde ortaya çıkan renkler var. Teninize ait olan renkleri, bilinçli olarak kullandığınız sürece, size olan katkısını ve enerjinizdeki değişikliği hemen farkedeceksiniz. Bilinçli ya da bilinçsiz renk seçimiyle ama severek almış olduğunuz kazağınızı giyip sokağa çıktığınızda, insanların size "Çok şıksın bugün" dediklerine şahit olursunuz. Bu sizin doğru bir renk tercih ettiğinizi gösterir. Sizin için yanlış renkte bir kazak almış olsaydınız, aynı kişilerin size söyleyecekleri şey "Kazağın çok güzel, nereden aldın?" sorusu olabilirdi. Ciddi bir fark var bu iki benzetme arasında değil mi?
Ben herzaman şık ve dinamik görünmeyi tercih ettim, tabii doğru renk seçeneklerimle... Renk kuralına uyduğum ilk günden beri, doğru renklerimin pozitif yansımalarını çok net gördüm.

Bu konuyla ilgili örnek vermem gerekirse;
Bayrak kırmızısı bir tişortu yaz insanına giydirin, aynı insana bir de nar çiçeği renginde bir tişort giydirin... Renkler aynı oranda canlı olsa da, farkı net görebilirsiniz! Tabii ki nar çiçeği rengi sizi daha enerjik göstericektir, çünkü yaz insanlarının doğru rengi budur! Bayrak kırmızısı ise, sizin önünüze geçen bir renk olarak enerjinizi geride bırakıcaktır! Keza, kullandığınız bayrak kırmızısı ruj da, size boyalı dudaktan başka bir anlam katmaz.

Bu vermiş olduğum renkli örnekleri aynı şekilde makyaj malzemelerinde de değerlendirebilirsiniz. Doğru makyaj renkleri sizi güzel gösterecek, yanlış makyaj renkleriyle ise palyaço gibi görüneceksiniz. Sokakta yüzlerce bayan görüyorum bu hatayı yapan. Böyle giderse, elimde ıslak mendille sokaklara çıkıp, yanlış makyajları silme gibi bir sosyal sorumluluk projesine girişebilirim :)

Peki, yaz insanlarının renkleri nelerdir diye soruyorsunuz, duyuyorum...
Tek tek sizlere şudur budur yazmak yerine, sizin bu renklerle tanışarak keşfetmenizi öneririm. Tarçın kahveleri, kırmızının yan renkleri, turuncular, yeşilin açık bitki renkleri, mavinin turkuazı sizin yol haritanızdır.

Gelelim Kış Mevsimi İnsanına
Yine bileğimizdeki damar örneğine gelelim. Bu defa, damarınızın mavi yansımasını görüyorsanız, evet siz de kış insanısınız demektir. Kış renkleri skalası ise bildiğiniz gibi soğuk renklerdir. Kış rengi insanının ten rengi pigmentinde hafif bir pembelik vardır. Sizlere ait olan renkler ise yedi ana renklerimizdir. Yaz rengi giyen kış insanı da aynı şekilde yine kıyafetini ön plana atmış olur. Ve yine makyajda da geçerlidir bu kural! Makyajınızın şekli şemali ne olursa olsun, hatta kötü bir uygulama bile olsa, eğer sizin renk skalanızdaki rendklerle çalışılıyorsa, inanın ki sizi yine de dinamik gösterebiliyor.

Unutmayın! Renk kuralına uyduğunuz sürece, sizdeki değişimi çevreniz hemen fark edecek! Bizlerin renk sevme kavramından ziyade, renklerin bizi sevmesine önem verirseniz çecrenizdeki en güzel kadın siz olacaksınız, net!


BİZE ULAŞIN