Nostaljik buluşma rotaları

24.04.2013, Çarşamba

İlkbahar, mis gibi havası, yeşili, çiçeği, böceğiyle enerjilerin neşeyle tavan yaptığı en güzel mevsim. Aynı zamanda büyük buluşmaların gerçekleşmesini tetikleyen parkların, koruların, ormanların tadının en güzel çıktığı zaman dilimi.

Özellikle de sosyal medyanın en güzel taraflarından biri olan, eski dostları bulup yeniden bir araya gelme etkinlikleri de tüm heyecanıyla, en çok bu coşkulu aylarda gerçekleşiyor. Bu duruma sahne olacak yeni bir etkinlik de geçtiğimiz gün kararlaştırıldı. Bakırköy Ticaret Lisesi'nin ilk mezunları bir araya gelme kararı aldı. Nereden mi biliyorum? Dönemin ilk mezunlarından biri olan babam, sınıf başkanı olarak bu organizasyonu üstlenmiş, benden de buluşma mekanı için birkaç öneri yapmamı istemişti. Tabii ilk aklıma gelen, hem bu nostaljik buluşmanın ruhuna yakışacak hem de bahar havasının tazeliğinden faydalanılacak mekan önerisi oldu. Onların tercihi, Ataköy Kavaklı Park yönünde olsa da, ben size bu mekan dışında İstanbul'da ilkbahara yaraşır buluşmaların, ayrıca çoluk çocuk, akraba ya da tek başınıza soluklanabileceğiniz manzarası, yeşili bol, çay bahçeleri, kafeleri, restoranlarıyla dinlencenin dibine vurabileceğiniz nostaljik park ve koruları sıralamak istedim bu hafta.

İşte size İlkbahar'da İstanbul'un en eski ve güzel buluşma rotaları…

Zamansız hikayelerin yıldızı: Yıldız Parkı

Yalnızca eskilere değil, zamansız hikayelere de konu olan Yıldız Parkı, en romantik parklardan biri. Eminim, siz de benim gibi mekana özgü bir çok ilk buluşma hikayesi dinlemiş, hatta evlilik tekliflerine fon olduğunu duymuşsunuzdur . Beşiktaş semtinde, Yıldız tarafında bulunmakta olup Sultan III. Selim tarafından annesinin anısına yaptırılmış mekanın içerisinde 18. ve 19. yüzyıllarda inşa edilmiş Malta veÇadır Köşkleri bulunuyor. Tesis bakımından da yemek, çay, kahve ne ararsanız var. Tüm hizmetler, çeşitli fiyat ve konfor seviyelerinde mevcut. Bu saray bahçesinde olgun ağaçlar arasından sızan güneş ışığı sizi mayıştırırken, çayınızı yudumlamak oldukça keyifli, bilmeyenler denemeli.

Metropol park: Maçka

Tam bir metropol park niteliğinde olan Maçka Parkı, şehrin ortasında Gümüşsuyu tepesi ve Maçka/Taşlık denilen bölge arasında bulunuyor. Sessiz mekan niteliğindeki Maçka Parkı, büyük buluşmalar için ideal bir mekan olabilir. Yalnız akşamüstü nüfusun artmasıyla, köpek gezdirenler ve bisiklet kullananlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Belki de o saatlerde parkın iki yakası arasında çalışan teleferiği denemek en mantıklısı, haksız mıyım?

Durak: Bebek Parkı

İstanbul'un en popüler parklarından biri olan Bebek Parkı'nın dibindeki Bebek Kave'de çay ve simitinizi büyük buluşma eşliğinde hüpletirken, lafın lafı açacağından eminim. Sonrasında gelsin kahveler, gitsin çaylar moduna girecek, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Size biraz hareket iyi gelecektir. Bu durumda Bebek Parkı'na doğru yayılmanızda hiçbir sakınca yok. Yalnız falcı kadına dikkat, paranızı almadan bırakmıyor.

Boğazın incisi: Ulus Parkı

Ulus semtinde tepelik bir alanda kurulu olan Ulus Parkı'nın olağanüstü manzarası ka
rşısında, sohbet

etmeyi unutacak, İstanbul'u tepeden seyredalacaksınız. Şehrin en popüler parklarından biri olan, Ulus Parkı düzenli yeşil alanıyla, boğaz manzarasıyla tam bir büyülü mekan. Pazar günlerini saymazsak, ziyaretçi yaş grubu sınırı yok. Pazar sabahları brunch mekan olarak, yaş ortalaması yüksek olanların tercihi olabiliyor.


Halkla içiçe: Gülhane Parkı

Eminönü'de, tarihi yarımadada bulunan Gülhane Parkı İstanbul'un en bilinen popüler parkları arasında. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayına gül yetiştirmek amacıyla kurulan Gülhane Parkı, güzel bahçeleri, çiçekleri, havuzları ve dinlence yerleri ile ilgi odağı.


Emirgan Parkı

Ayrıca Emirgan Korusu olarak nitelendirilen mekanın Sarıyer'de olmadığını bilmeyen yoktur. İki havuzu bulunan mekanın bitki örtüsü oldukça hoş. Çoğunluğu selvi ağaçlarıyla kaplı, çam ağaçları, kayınlar vs ile süslü olan parkta koşu parkurları yanı sıra piknik masaları dikkat çekiyor. Kalabalığa dikkat.

Fenerbahçe Parkı

Anadolu yakasının en eski parklarından biri olan bu nostaljik parka uğramadıysanız, eski Türk filmlerinden kesin hatırlayacaksınız. Diğer parklara nazaran en sakin parklardan biri olan Fenerbahçe Parkı'nda kafanızı dinlerken yanınızdakilerle derin sohbetlere dalacak, araba park sorununu ise hiç düşünmeyeceksiniz. Hem bu kadar şehrin içinde hem de otoparkı rahat olan nadir mekanlardan biri Fener Bahçe Parkı.

VE BİRKAÇ KORU…

Fethi Paşa Korusu

Üsküdar ile Beylerbeyi arasında Üsküdar sırtlarında boğaza hakim, oldukça güzel ve etkileyici bir alanda. Özellikle hafta sonu kahvaltı için ideal bir mekan. Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde buluşma noktalarından biri.

Beykoz Korusu

Beykoz'daki koru aynı zamanda Abraham Paşa Korusu olarak da bilinmektedir. İstanbul Boğazı'na nazırBeykoz Korusu; Fransız bahçe mimarları tarafından düzenlenmiş ve aynı dönemde koruluğun içerisinde köşkler, kuş evleri, havuzlar ve tiyatrolar yaptırılmıştır. Mesire yeri ve aynı zamanda Boğaziçi korularının en büyüklerinden birisidir. Günümüzde iki büyük mağara, beş havuz ve bir saray kalıntısı bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun olarak tekrar restore edilerek Ekim 2006dan beri Beykoz Korusu Sosyal Tesisi olarak hizmet vermektedir.

Mihribad Korusu

Kanlıca'daki mekanda boğazı tepeden izleyebilirsiniz. Olağanüstü güzellikteki bahçesinde boğazı izlerken içeceklerinizi yudumlamak çok keyifli olacak. Mekandan, yörük çadırlarında gözleme yemeden ayrılmayın derim.

BİZE ULAŞIN