Beyonce’nin Türk modacısı: Olcay Gülşen

06.05.2013, Pazartesi

Eva Longoria, Beyonce, Carmen Electra gibi bir çok yıldızı giydiren Türk asıllı, Hollanda doğumlu, tasarımcı Olcay Gülşen, artık Türkiye'deki ünlü isimleri de giydirme hedefinde. Tasarımlarıyla olduğu kadar, magazinsel yönü ve sosyal medyadaki aktifliğiyle dünyaca bilinen bir isim olan Gülşen'le çok özel bir sohbet...

Bildiğim kadarıyla başlarda ilgili bölümü bitirip Amsterdam'da bir insan kaynakları şirketi kurmuşsunuz. Moda gibi çok farklı bir sektöre geçip, bu kadar başarılı olmanız nasıl gerçekleşti?

Eğitimim her ne kadar farklı alanda olsa da, moda benim en büyük hayalimdi. Evet, ilk şirketim Chill Ajans adlı İnsan Kaynakları Yönetimi ajansınıydı. Daha sonra, uluslararası moda markalarının ürünlerini ithal eden ikinci şirketim, 2Stepzahead'i kurdum ve bu şirket bana üçüncü projemi yani, SuperTrash adlı moda markasını oluşturmak için büyük bir fırsat vermiş oldu. 2011 yılı Temmuz ayında ise, 'Olcay Gulsen' adıyla şık ve sade gece elbiseleri ürettiğim kendi markasını yarattım.

Adınız Türkçe. Ancak kendinizi Kürt asıllı, Hollanda doğumlu olarak tanıtıyorsunuz…

Evet, bu doğru. Benim için Türk'lük, Kürt'lük ayrımı yok. İkisini de kullanıyorum. Ben hem Türküm hem de Kürt.

Tasarımlarınız hangi ülkelerde satılıyor?

24 ülkede satıldı. Aynı zamanda New York, London, Antwerp'de mağazalarımız bulunmakta. Hollanda'da ise 10 mağazamız var.

Şimdi neden Türkiye?

Bence Türkiye moda başkenti olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Ve biliyorum ki, SuperTrash Türkiye pazarı için çok uygun bir marka.

Özel tasarımlar olmadığı sürece, tasarımlarınıza Türkiye'de nereden ulaşılabilir?

Harvey Nichols - ST Exlusively'den ulaşılabilir. Ayrıca Demsa Grup ile anlaşma içindeyiz.

Bir çok Hollywood yıldızını giydiriyorsunuz? Kimler var bu isimler arasında?

Eva Longoria, Beyonce, Candice Swanenpool, Kirsten Cavalleri, Angela Simmons, Sophia Bush, Carmen Electra, Ciara gibi bir çok ünlü isim var.

Türkiye'de giydirdiğiniz isimler var mı?

Henüz tanınmış isimlerden kimseyle çalışmadım. Ancak bence, bunun gerçekleşmesi çok uzun zaman almayacak.

Peki, giydirmeyi çok istediğiniz bir isim var mı?

Açıkçası Rihanna'ya tasarımlarımı giydirmek benim en büyük hayalim. Onun stilini çok seviyorum.

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Dünyadaki tüm büyük şehirlerde SuperTrash mağazaları açmak istiyorum. Marka stilimle güçlü bir yaşam tarzını empoze etmek, dünyadaki tüm kadınları bu yola teşvik etmek istiyorum.

Türk tasarımcıları nasıl buluyorsunuz?

Bazı genç tasarımcılar ilham verici. Bence bu şekilde giderlerse, Türkiye moda konusunda dünya haritasında çok ayrı bir yer edinecek.

Peki favori bir isim var mı?

Aslı Filinta'nın stilini çok beğeniyorum.

BİZE ULAŞIN