NYFW'de trendleri belirleyen O KIZ'lar

11.09.2014, Perşembe

New York Fashion Week etkinliği etrafında “o kız” fotoğrafları veren kızlar trendleri nasıl yönlendiriyor

Nihayet 2014/15 ilkbahar - yaz koleksiyonlarını izlemeye başladık. Benimse, en çok ilgilendiklerim arasında New York Fashion Week kapsamında olan tasarımlar var. Ancak asıl merak ettiğim yine tasarımlardan çok, moda haftasını izlemeye gelenlerin ne giydikleriyle alakalı oluyor. Modacıların dahi, izleyicilerden ilham aldığı moda haftalarında, ilk bakışta özensizmiş gibi görünenler dahi, bir stil ikonu edasında dolaştığını gözlemliyorum. Yani aslında moda, kişileri içten içe yönlendiriyor. Bu yadsınamaz gerçek karşısında gözleme, New York Fashion Week etkinliği etrafında "o kız" fotoğrafları veren kızların trendleri nasıl yönlendirdiğiyle alakalı devam ediyorum. Küçük bir not, yazımı yazarken de Alicia Keys'den New York, New York'u dinlemeyi ihmal etmiyorum.

Uzun dönemli bir trend eğlenceli gözlükler

Renkli gözlükler, modeli ne olursa olsun yine çok kullanılıyor. Desenlisi, tek renklisi… Siyaha çok fazla rastlamıyoruz. Bir kaç dönemdir trendler arasında ilk sırada yer alan bu eğlenceli gözlükler, altında kimsenin sus, pus oturup, cool takıldığını görmüyoruz. Herkes çok enerjik ve bol bol kahkahalı sohbetler içerisinde günün tadını çıkarıyor.

Selfie'ciler

Bir yerlerde artistik pozlar vermek çoktan demode olmuşken, selfie yine devrede. Koluna taktığı yakın arkadaşıyla ya da hayranlık duyduğu o ikonla poz veren selfie'cilerin kalabalık gruplar halindeki selfie'lerine rastlıyoruz. Tabii selfie dışında, kıyafet, aksesuar detay çekip hashtag'le yayınlayanların ellerinden akıllı telefonları düşmüyor.

Saçlar fora

Ne giyilirse giyilsin, saç kesim modeli ne olursa olsun, saçlar yataktan kalktığında öylesine toplanmış gibi ya da evden aceleyle çıkmışçasına tutturulmamış ve darmadağın. Gerçi New York trafiğini düşünürsek, bir yerlere geç kalmak günün rutini, saçların da bu duruma bağımlılığı normal. Ancak bu dağılmış saç trendine biraz da bilinçli yaklaşıyor bu kızlar.

Oversized kesimler

Trenchcoat,ceket, hırka, yelek ya da pantolon... Farketmeksizin, genelinin oversized kesimli olduğu gözüme çarptı. Cool görünüm sevenlerin ve rahatlığına düşkün olanların vazgeçilmezi haline gelmiş bu kesim, böyle özel bir haftada da oldukça tercih edilmiş.

Mini minnacık çantalar

Sanırım kimse artık büyük çanta kullanmıyor. Modeller değişken olsa da birçoğunun kolunda mini çanta var. İçine sanki sadece para, kimlik, ruj ve telefon sığdırılmış minnacık çantalar. Diğer tüm trendlere varım evet, ama yanıma aldıklarımı düşündüğümde bu küçük çanta trendi kesinlikle bana göre değil.

Beklerken kahve

Beklerken, mutlaka elde bir kahve kutusu. Başarı kupası taşırmışçasına tutulan bu kahve kutuları burada olduğu gibi, New York'da bir akım halinde.

Sonbahar'da kışlık botlar

Yazlık ayakkabılar yanı sıra, sonbahar havasına uygun babet ve türevleri çokça tercih edilmiş. Ancak daha çok rastladığım, yazlık elbiseler altındaki kışlık botlar oluyor. Evet, bence de bu şekliyle çok güzel duruyorlar ama sonbahar tam gün giyilecek türden asla değiller.

En sevdiğim bir stili de sizlerle paylaşmak isterim.

Üzerinde yaşanmışlık izleri taşıyan bu kadın, başkalarını bilmem ama özgür stiliyle benim direkt ilgi odağım oluyor. Ayrıca sonbaharla da çok uyumlu. Tüllerle dantelleri, taytıyla kontürleyerek asileştirmiş, renk uyumunu umursamayarak, uyumsuzluğun uyumunu yakalamış. Renkli yakalı hırkasıyla da sıkıcı olmayan tarzını, biraz daha hareketlendirmiş. Yorum yapamayacağım tek nokta beyaz çantası.

NEW YORK FASHION WEEK / İLKBAHAR YAZ - 2015 DEFİLELERİ

BİZE ULAŞIN