Günde kaç mekik çekersem göbekten kurtulurum?

04.04.2017, Salı

Cevap: Kurtulamazsınız

Bu kadar dramatik başlamak istemezdim ama bazen acı doğruyu tek nefeste duymaya ihtiyacımız oluyor. Mesleğimde geçirdiğim 18 sene boyunca ilk günden şu ana kadar en sık duyduğum soru bu. O nedenle sizlerle olan ilk birlikteliğimde bu mit üzerine yazmak istedim. Bu yazıda bazen bildiklerinizi ama çoğunlukla yanlış bildiklerinizi okuyacaksınız.

Öncelikle yağ yakım metabolizmasını bir inceleyelim. 1 gram yağ yakımı ile 9 cal açığa çıkarmaktadır. Yani 1 kg yağ yakmak için 9000 cal harcamak gerekiyor. Tabii, bu 9000 cal 1 kg yağ yakımı için ihtiyacımız olan kalori miktarı. Maalesef hiçbir fiziksel aktivite tamamen yağ yakımı içermez. En iyi ihtimalle yaptığınız egzersizin kalori dağılımı %60 yağ, %40 glikojen depolarından olur. Yani, aslında 1 kg'lık yağ yakımı için yaptığınız egzersizde harcamanız gereken kalori miktarı 15.000 kaloridir.

Şimdi gelelim mekiğe. Yapılan araştırmalar ortalama 70 kg ağırlığında olan bir bireyin yaptığı 100 mekikle ortalama 80-90 kalori harcadığını göstermektedir. Buna göre 1 kg yağ yakımı için yaklaşık 17000 mekik çekmek gerekmektedir.

Aramızda 'Çekeriz her gün 100 mekik. Acelemiz yok; artık ne zaman erirse' diyen arkadaşlar olursa diye (ki kesin olur) küçük bir dipnot paylaşmak istiyorum. Biz hareket profesyonelleri, bir egzersiz programı dizayn ederken kar-zarar ilişkisine çok dikkat ederiz. Yani, yaptığımız bir egzersizin vücudumuza olumlu olumsuz etkileri nelerdir çok iyi biliriz. Mekik konusunda dünyaca ünlü omurga uzmanı Stuart Mcgill yaptığı araştırmalarda, insan omurgasında 1000 ve üzeri defa yapılan bükülmeleri (mekik) incelemiştir. Mekik ve benzeri egzersizlerin omurga üzerine 340 kg'lık bir sıkışma basıncı uyguladığını görmüştür. Üstelik tekrar sayısı arttıkça disk çekirdeklerinin geriye doğru hareketinin arttığını ve arkadaki sinir kanalına baskı yaptığını görmüştür. 3000 – 5000 arası tekrarlardan sonra bazı omurgalarda 6-7 fıtık oluşumu gözlemlemiştir.

Bu konuda Mcgill şöyle söylemektedir: 'İnsan omurgasının bükülmeye karşı bir nevi son kullanım tekrarı vardır, bu nedenle omurgayı mümkün olduğu kadar az öne bükerek abdominal kasları çalıştırılmalıdır.'

Uzmanlar yapacağımız 3000-5000 arası mekikle 6-7 adet fıtığa sahip olabileceğimizi söylerken 1 kg yağ yakmak için 17000 adet mekik çekmek ne kadar mantıklıdır?

BİZE ULAŞIN