Bikini sezonuna hazırlık

24.04.2017, Pazartesi

Eğer siz beslenmenizi düzene sokmamışsanız dünyanın en muhteşem egzersiz metodları bile etkisizdir. Ha evet, kardiovasküler kapasiteniz gelişir, kondisyonunuz artar, kuvvetlenirsiniz v.b vücudunuzda bir çok faydalı değişim olur ama tüm bunlar hala şişman olduğunuz gerçeğini ortadan kaldırmaz.  Yağ oranını normal seviyeye indirmenin %70-80’i beslenmeden geçer. Sonra doğru egzersiz gelir.  Gelin küçük bir hesap yapalım.

İş yerindeyiz öğlen yemeği vakti geldi gittik lokantaya 1 porsiyon İskender söyledik, yanına güzel bir salata ve içecek için de cola (ama diyet olanından) ve iskenderden sonra da bir porsiyon baklava. Salatayı ve cola'yı kaloriden saymasak bile bu yemeğin bize kalori cinsinden maliyeti +- 1.500 kaloridir. Yanlış anlaşılmasın bütün günden bahsetmiyorum sadece öğlen yemeğinden aldık bu kaloriyi. Hadi sabah ve akşam öğünlerinde ve gece yaptığımız kaçamaklarda torpil yapalım. Onları da 1.500 kaloriden sayalım. Etti mi 3000 kalori. Bu aldığımız kalori miktarı. Bir de extra efor sarfetmeden harcadıklarımıza bakalım;

Diyelim ki 1,75 m boyunda 60 kg ağırlığında 30 yaşlarınızda bir bayansınız. Gün içinde hiçbir aktivite yapmadan yani rölantide harcadığımız enerji miktarına bazal metabolizma denir. Bu değerlere sahip bir bayanın ortalama bazal metabolizma hızı 1345 kkal. dir. Yani gün boyu yan gelip yatsanız dahi 1345 kalori harcarsınız. Yine bol keseden vererek günde 5 saat ayakta kaldığınız bir işiniz olduğunu varsayarsak ortalama 360 kalori de oradan gitsin. Etti mi 1.705.

Sonuca gelirsek tüm gün aldığımız ortalama kalori 3.000 iken harcadığımız 1.705. Aradaki fark 1.295 kalori.
Şimdi de bir bakalım bakalım bu 1.295 kalorilik farkı yok etmek için ne gibi fiziksel aktiviteler yapmamız gerekiyor.

3,5 saat orta şiddette aerobic
3,5 saat basketbol
2,5 saat futbol
2,5 saat yüzme
5 saat orta şiddette bisiklete binme
3 saat tempolu yürüyüş
2,5 saat koşma
4,5 saat dans etme
6 saate yakın temizlik

"Aman Allahım!" dediğinizi duyar gibiyim. Tekrar bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Tüm bu aldılar verdiler egzersizler gün içerisinde aldığımız ve verdiğimiz kalori miktarını dengelemek içindi. Yani kilomuzu korumak için. Kilo düşmek için harcanan kaloriye bir 500 kalori daha koymalıyız yani 1.5 saat daha yürüyüş.

Tüm bunları okuduktan sonra beslenmenizi düzene sokmaya karar vermişseniz 1-2 uyarı daha yapacağım. Beslenmenizi mutlaka bu işin eğitimini almış bir beslenme uzmanının gözetiminde değiştirin. İnternetteki diyet listelerinden uzak durun. Çalıştığınız eğitmeninizin de her ne kadar bu konuda bilgisi olsa da ehliyetsiz olduğunu unutmayın. Bir eğitmen küçük tavsiyelerde bulunabilir evet ama diyet listesi yazmaya ehliyeti yoktur.
Beslenme işini bu ay mutlaka düzene sokmalısınız çünkü bir sonraki yazımda yağ yakımı için neler yapacağımızı konuşacağız ve ben işin büyük bölümünü halletmenizi istiyorum.

BİZE ULAŞIN