Yine, yeni, yeniden...

26.12.2012, Çarşamba

Fark ettim ki; ben hiç yeni yıl planı yapmamışım şimdiye kadar… Yani “Yeni yılda şunu, bunu yapayım” diye hedef koymamışım kendime hiç…

Bu sene kendime bir liste yapmaya karar verdim. 2012 senesinde yapmadığım her şeyi 2013'te yapacağım, söz!

• En yüksek hedefim bu olduğu için ilk bunu yazıyorum: 2013'ün ilk ayında artık ve nihayet, sevgili editörüm ve güzel arkadaşım Özlem Yılmaz Küçük'le bir araya geleceğim. Onun dünyalar güzeli oğlu Ömer'i mıncıklayacağım. Şimdi size bu hedef çok sıradan gelebilir ama benim zaman ayarlamadaki yeteneksizliğim yüzünden biz bu buluşmayı tam bir senedir gerçekleştiremedik. Herhangi başka birinin "2013'te Nepal'e gidip, rahiplere katılacağım" demesi gibi bir hedef benimki. Yapacağım.

• Evdeki barın üstünde duran fotoğraf çerçevelerini, sehpanın üstüne almayı planlıyorum. Sanırım 2013'ün ilk 3 ayında bunu yapabilirim… Son 6 aydır bunu yapmayı düşünüyordum ama niyeyse araya hep başka bir şey giriyordu ve ertelemek durumunda kalıyordum.

• Bulaşık makinemde kullandığım bulaşık deterjanını değiştireceğim, 2013'te. Süre koymadım kendimi çok sıkıştırmamak için ama yapacağım sene bitmeden.

• Eğer bir terslik olmazsa ve cesaretimi toplarsam, mutfak tezgâhında duran çay ve kahve kutularının yerlerini değiştirmek istiyorum. Ocağın sağında duruyorlar şu anda; soluna alacağım…

• Hep bordo oje sürdüğümü fark ettim. Bu yıl kendimi de yenileyeceğim ve koyu kırmızı oje süreceğim artık.

• 2013'te, evin kapısı çaldığı zaman açmaya karar verdim. Hiç açmıyorum ve sonra çok merak ediyorum "Acaba kim gelmişti" diye… Bu yıl, bu merakla yaşamak istemiyorum. Ruhumu da huzurla buluşturacağım bu sene ve meraklardan arınacağım.

• Uzun kollu t-shirtlerimi koyduğum çekmeceye bundan böyle kısa kollu t-shirtlerimi koyacağım. Uzun kolluları da onların yerine koyarım artık.

• Sivri dilimi biraz törpülemek istiyorum bu sene. 35 senedir o sivri dilimle yaraladığım insanların, beni lanetlediklerine inanmaya başladım artık. Aslında "35 sene" kısmı biraz abartılı oldu. 25 sene diyelim ama süresi ne kadar olursa sivri dilimle saldırdığım insanların lanetlerinin gerçekten beni kötü etkilediklerine inanıyorum.

• Yeni kitabımı bitirmeyi planlıyorum ama bu konuda çok ısrarcı değilim. Kitap yazmak, dönem ödevi hazırlamak kadar basite indirilmemesi gereken bir konu. Yazdığım kitap, önceki kitabımın benzeri olacaksa; ben henüz yeni kitap için yeterli birikim elde etmediysem, yapmamalıyım bunu. Hem kendime olan saygımı kaybetmemek için, hem de okuyucuya "Alın size bir kitap daha; ilkini sevmiştiniz, bu da ona benziyor; okuyun" saygısızlığını yapmamak için kitap yazma konusunu gerektiği kadar erteleyebilirim.

• İşte, en can alıcı nokta: Kendime bir sevgili bulacağım 2013'te ama bunda da çok ısrarcı değilim. Bir Amerikan Dizisi'ne konu olabilecek kadar çok ilişki yaşamış bir kadın olarak, her türlü saçmalığa doyduğumu ve artık tek isteğimin huzurlu bir paylaşım olduğunu bildiğim için "beni yoracaksa ve huzurumu bozacaksa" olmasın diyorum buna da.

• Huzur demişken; etrafımda huzurumu kaçıracak kimseyi de istemiyorum artık –ki bunu şimdiden uygulamaya başladım bile. Huzursuz, huysuz, sorunlu ve başımı ağrıtan insanları da eliyorum hayatımdan.

• Elemek demişken; ayakkabı dolabımın da temizlenmesi gerekiyor tıpkı hayatım gibi.

• Aileme ve hayatımın sonuna kadar hayatımda kalacak olan tüm insanlara daha fazla vakit ayıracağım bu sene.

• Herkes gibi ben de "yeni bir hobi edineceğim" demek isterdim ama hemen hemen tüm hobileri deneyip, tükettiğim için bunun planlarımın arasında olmaması gerektiğini biliyorum. En fazla spor yapmak, kitap okumak ve film izlemek üzere programlanmış bir insan olduğum için, şimdi size "Ahşap boyama dersleri alacağım" filan şeklinde bir şey dersem ciddi anlamda yalan söylemiş olurum.

• Spor yapmak dedim de aklıma geldi: Hemen hemen, her zaman 34-36 beden olarak yaşamış bir kadın olarak şu anki 38 beden halimi acilen yok etmem gerekiyor 2013'te. Tamam, hala kilolu bir kadın değilim ama kendimi 36 beden olduğum zamanlarda daha çok seviyordum. Benim, beni nasıl sevdiğim en önemlisi.

• Sevmek demişken de; Biriniz bana MUSTAFA'yı bulun, Allah aşkına… Şimdi "Mustafa kim?" diyeceksiniz ve ben de size "Cinderella Mustafa. Tanımıyorum ama adının Mustafa olduğunu biliyorum, bulun bana onu" diyeceğim. Bu arada asla 3-5 madde önceki maddede söylediğim "Herhangi biri olacaksa, hiç olmasın" ifadesinin bu konuyla ilgisi yok. Ben Mustafa'yı başka bir şey için arıyorum. Neyse..!

• Yaptığım kekleri, kek kalıplarından parçalamadan çıkartacağım yeni yılda. Evet, benim de böyle bir vizyonum var. Hayattan beklentilerim bu düzeyde benim. Basit yaşıyorum ben.

• Mustafa, İstinye'de oturuyor bu arada. Hani merak eden ve yardımcı olmak isteyen varsa diye söylüyorum.

• 2012 boyunca, her hafta sadece 1 ya da en fazla 2 kitap okuyabildim ama 2013'te bu rakamı, en az 2 olarak yükseltmek istiyorum.

• Mustafa, mavi gözlü.

• Daha sağlıklı beslenmek istiyorum önümüzdeki sene… Bu liste böyle uzar, gider. Dedim ya; ilk kez yeni yıl listesi yapıyorum diye. Alışık değilim ve nasıl yapılacağını bilememiş olabilirim.

Herkese, tüm dileklerinin gerçek olacağı; sevdikleriyle beraber daha nice yeni seneler göreceği sağlıklı, huzurlu, mutlu ve sevgi dolu bir hayat diliyorum…

Mutlu Yıllar…

NOT: Hani tanıyan olursa diye söylüyorum; Mustafa'yı bulan olursa bana buradan mail atsın…

BİZE ULAŞIN