Kore Cilt Bakım Trendi: Double Cleansing

K-Beauty güzellik rutini çift aşamalı temizlik hakkında bilmeniz gerekenler.

Kore Cilt Bakım Trendi: Double Cleansing

Yazı Aleyna Zeynep Yıldız

Dermatologların ortak görüşüne göre, cilt temizliği, cilt bakım rutininin temelini oluşturuyor. Pahalı serumlar, nemlendiriciler, yağlar… Düzenli ve etkili bir cilt temizliği olmadan bakım ürünleri hiçbir şey ifade etmiyor. Başlıca TikTok'ta olmak üzere sosyal medyada sıklıkla rastladığımız "double cleansing" ya da diğer adıyla "çift aşamalı temizlik" tam da bu noktada radarımıza giriyor. Hailey Bieber, Olivia Wilde gibi ünlülerin güzellik rutinlerine dahil ettiği Kore kökenli temizlik rutini hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Kore Cilt Bakım Trendi: Double Cleansing

Double Cleansing Nedir?

Aslında oldukça basit: Cildinizi iki kez temizliyorsunuz. Çift aşamalı temizlik, cildinizdeki kirleri arındırmak için önce yağ bazlı bir temizleyici ve ardından su bazlı temizleyici kullanarak cildi kapsamlı bir şekilde temizleme yöntemidir. Kore'de yüzyıllardır var olan bu temizlik rutini, gün boyu maruz kaldığınız kir ve çevresel toksinlerin cilt yüzeyinden temizlemekle kalmaz, aynı zamanda nemlendirici ve serum gibi cilt bakım ürünlerinizin cildinize daha etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlar.

Nasıl Yapılır?

Makyaj, güneş kremi ve sebum gibi cildinizdeki tüm kirleri çözmek için temizleme yağları ve balsamlar gibi yağ bazlı temizleyici ile yüzünüzü temizleyin. Akneye yatkın bir cildiniz varsa, yağ bazlı bir temizleyici yerine komedojenik olmayan misel suyu veya jel bazlı bir temizleyici kullanmanız gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyecektir. Cilt yüzeyini kirlerden arındırdıktan sonra, cildinizi beslemek, pürüzsüzleştirmek ve nemlendirmek için su bazlı ikinci temizleyicinize geçin. İkinci adımda kullandığınız su bazlı temizleyicinizin cildinizi kuru veya gergin hissettirecek içeriğe sahip olmamasına dikkat edin. Son olarak, bakım rutininizdeki serum ve nemlendirileri uygulayabilirsiniz.

Kullandığınız ürünler kadar suyun sıcaklığı ve yıkama süresi de cilt temizliğinde oldukça önemli. Çok sıcak suyun cildi tahriş etme riski bulunmaktadır. Bu nedenle, yüzünüzü en az bir dakika boyunca nazik masaj hareketleriyle temizledikten sonra ılık suyla durulamak, temizleyicinizden maksimum verimi elde etmenizi sağlayacaktır.

Kore Cilt Bakım Trendi: Double Cleansing

Double Cleansing Herkese Uygun Değil

Çift aşamalı temizlik, herkesin bakım rutinine ekleyebileceği bir uygulama değil. Uzmanlar, cilt tipinize, yaşam tarzınıza, makyaj ve güneş kremi tercihinize ve hatta yaşadığınız yere göre bu tekniği uygulamanız gerektiğinin altını çiziyor. Yağlı cildiniz varsa, yüksek kirlilik seviyesine maruz kalıyor veya düzenli olarak ağır makyaj yapıyorsanız çift aşamalı temizlik sizin için uygun olabilir. Ancak, aşırı yıkama kuruluğa, hassasiyete ve tahrişe yol açabileceğinden, kuru ve hassas bir cildi olanlar veya sadece ara sıra makyaj yapanlar normal temizlik rutinlerine devam edebilirler; ağır makyaj kullanmayı tercih ettiğiniz günlerde çift aşamalı temizliğe şans verebilirsiniz.

Aynı nedenle, ne sıklıkla uygulamanız gerektiği de benzer faktörlere bağlıdır. Cildin doğal yağlarını ortadan kaldırarak cilt bariyerini bozma riski olduğu için her gün iki kez çift aşamalı temizlik yapmak gerekli değildir. Bu nedenle, çift aşamalı temizliği sadece gece rutininize eklemeniz yeterli olacaktır. Sabahları, cildinizi gündüz kremlerine hazırlamak için tek aşamalı su bazlı temizlik yapabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var: Cildinizin ihtiyaçlarını ve tepkisini yakından izleyin. Cildin ihtiyaçlarına göre tasarladığından cilt tipinize uygun ürünleri kullanmak çok önemli. Bakım ürünleri ve denemeye karar verdiğiniz yeni cilt bakım tekniklerini rutininize mutlaka yavaş yavaş dahil edin.

BİZE ULAŞIN