Trend Alarmı: 90’ların Minimal Katlı Saç Kesimi

90'lı yılların nostaljisi trendleri domine ederken minimal katlı saç kesimi de geri dönüyor.

Trend Alarmı: 90’ların Minimal Katlı Saç Kesimi

(Fotoğraf: Instagram / @margotrobbieess)

Yazı Ece Büyükçolpan

Son zamanlarda 90'lı yılların trendleri modayı yeniden etkisi altına aldı: makyajda tercih edilen kahve tonları, dudak kalemi, yüksek bel pantolonlar, sessiz lüks akımı ve nicesi derken şimdi de saç kesimi trendinde 90'ların esintisi yerini almaya hazırlanıyor.

Bu yıl birçok kırmızı halıda uzun, denizkızı buklelerine sıkça rastlamış olsak da sessiz lükse ayak uyduran minimal tavırlı katlı kesim 2024 yılında trend alarmı veriyor.

Minimal katlı saç kesimi nedir?

Minimalist katlı saç kesimi denince aslında akla gelen Jennifer Anniston'ın sevilen dizi Friends'de canlandırdığı karakter Rachel Green'in saçı. Hatta Anniston'ın da yıllardır vazgeçemediği ve artık kendi imzası olan ince uçlu minimal katlı saçları. Son zamanlarda Margot Robbie'nin de tercihi olan minimal katlı saç kesimi, çene hizasından başlayan ve aşağı doğru uzanan kuş tüyünü andıran saç modeli.

Trend Alarmı: 90’ların Minimal Katlı Saç Kesimi

Minimal katlı saç kesimi hangi yüz şekline uyum sağlar?

Çene hizasından başlayıp boynunuza doğru uzanan ve yüzü inceleten bir görünüm elde etmenize yardım olan minimal katlı kesim modeli uzun ve oval yüz şekline uyum sağlıyor.

Yine de sade ve zarif görünüme sahip olmayı seven herkes minimal katlı saç kesimini tercih edebilir.

Sağlıklı saç uçlarına sahip olmanın yolu nedir?

Saç uzmanları ve saç stilistlerine göre uzun, parlak ve sağlıklı saç uçlarına sahip olmanın altın kuralı her altı ila sekiz haftada bir saçlarınızı kestirmek. Çünkü sağlıksız uzayan saçlar zayıflayıp hassaslaştığı gibi kırılmalara hatta dökülmelere neden olabilir.

Saçlarınıza haftalık olarak besleyici maskeler, nemlendirici şampuan ve saç kremi formüllerini uygulayarak sağlıksız görünümün önüne geçebilirsiniz.

Minimal katlı saçlara nasıl şekil verebilirsiniz?

İpeksi, gösterişli bir fön için evde bu tekniği deneyebilirsiniz:

Yeni yıkanmış saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Isıya karşı koruyucu özelliği bulunan nemlendirici losyonu eşit şekilde saç uçlarınıza uygulayın.

Yuvarlak bir fırça yardımıyla saçınızın ön kısımlarını içeri doğru kıvırın. Kabarmanın önüne geçebilmek için kurutucunun başlığının fırçayı takip ettiğinden emin olun. Daha sonra saçınıza nemlendirici bir krem veya yağ uygulayarak saçlarınızı şekillendirin.

BİZE ULAŞIN