Dokumanın Ardındaki Gözler:

Deniz Satır Hartikainen

Dokumanın Ardındaki Gözler:

Röportaj I. Simay Keskintepe

Bu sene genişleyen sergi alanı ve içerikleriyle dopdolu bir deneyim sunan Mamut Art Project'te, 43 sanatçının eserleri ve "Dreamscapes" adı altında özel bir seçki sergileniyor. Türkiye genelinde bağımsız sanatçıların üretimleriyle büyümeye devam eden Mamut'a ise bu sene Türkiye'den yurt dışına göç etmiş bir çok sayıda genç sanatçı başvurdu.

Sergilenecek işler arasında video başta olmak üzere dokuma ve yerleştirmeler dikkat çekerken; seramik, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor. Deniz Satır Hartikainen'de bu sene dokuma eserleriyle projeye katılan isimlerden.

Finlandiya'nın Jyväskylä şehrinde bulunan Türk asıllı bir kilim üreticisi olan Deniz, kumaş illüstrasyonlarını tafting yani kilim dokumak için kullanılan kancalama tekniğini kullanarak duvar kilimlerine dönüştürüyor. Geleneksel kilim yapım tekniklerini tuhaf, psikedelik tasarımlarla birleştiriyor. Türkiye'de büyüyen Deniz, geleneksel kilimcilikten her zaman etkilendiğini ve aynı şeyin Fin dokuma kültürü için de geçerli olmasından ve kendi bakış açısını harmanlayarak tasarımlarımı uygulaması, bu yöresel halk sanatlarını bir araya gelmiş yüksek bir ilhamının sonucu.

Bu sene ile de beraber, Deniz'in Mamut Art Project'e sunduğu 2. başvurusu: '' İlkinde, bana tahsis edilen duvara irili ufaklı şekilde dokuduğum ve benim için gözümü kaybetme korkumu temsil eden (çapı 20cm'den 35 cm'e kadar değişkenlik gösteren) göz halılarından eklemek istediğimi belirtmiştim. Bu başvurumda ise onun biraz daha genişletilmiş bir versiyonu için başvuruyorum. Burada istediğim, At a Gig, Vilpitön Hymy, Rug on Drug ve Agooza isimli halıları duvarda sergileyip, Ommetaphobia isimli küçük duvar halılarını bu işlerin etrafına, bana ayrılan duvarı kaplayacak şekilde yerleştirmek isterim. Bunu şu şekilde de algılayabilirsiniz: Bu saydığım işlerimde dokuduğum kadınların etrafında onlara bakan onlarca göz..'' diyor.

Çapları 15 cm'den 40 cm'e değişen ebatlarda, bir tür yün-akrilik karışımından ince dokumayla üretilen bu irili ufaklı gözler "göz korkusu" anlamına gelen "Ommetaphobia" başlığı ile tanımlanıyor.

Deniz'e Mamut Art Project süreci ve yaratım sürecinde ona ilham olan gözleri sorduk...

BİZE ULAŞIN