L’Oreal Skandalının Belgesel Dizisine Bakış

Netflix'in L'Oreal skandalını konu alan yeni mini belgesel dizisi The Billionaire, the Butler and the Boyfriend'e dair merak edilenler.

L’Oreal Skandalının Belgesel Dizisine Bakış

Yazı Ece Büyükçolpan

8 Kasım 2023'te Netflix'te The Billionaire, the Butler and the Boyfriend ismiyle yayına giren mini belgesel dizisi, 2007 senesinde patlak verip medyaya yansıyan Bettencourt Skandalı (L'affaire Bettencourt: Scandal)'nın anne-kız arasında başlayıp siyasete karışan dolambaçlı hikayesini ekranlarla buluşturuyor.

Dünyanın en zengin kadınının hikayesi

Bir tarafta bügünkü piyasa değeriyle tam 223 milyar euro'luk servetin sahibi, Forbes dergisi tarafından "dünyanın en zengin kadını" olarak ilan edilen L'Oreal markasının sahibesi Liliane Bettencourt; bir tarafta bu büyük servetin varisi Bettencourt'un kızı Françoise Bettencourt Meyers, diğer bir tarafta da anne-kızın arasına giren, anne Bettencourt'un erkek arkadaşı François-Marie Banier... Bu muhteşem üçlünün karmaşık durumu bir skandal davasına dönüşür, hatta eski Fransa başkanı Nicola Sarkozy'nın adı da bu davaya karışır.

Ünlülerin fotoğrafçılığından servet varisi olmaya...

Aynı zamanda ünlü oyuncu Johnny Depp'in kızı Lily-Rose Depp'in vaftiz babası olan, ünlülerin fotoğrafçısı François-Marie Banier ve Liliane Bettencourt'un yolları 1987 yılında bir dergi çekimi esnasında kesişir. Çok geçmeden birbirlerine bir hayli ısınan ikili, her davete beraber katılmaya başlar.

İlk başlarda Bettencourt ve Banier'nin masumca bir arkadaş ilişkisi içinde olduğu zannedilse de durum sonrasında skandala dönüşecek kadar karmaşık bir hal alır. Liliane Bettencourt'un eşi 2007 yılında hayatını kaybeder ve ikilinin skandal ilişkisi gün yüzüne çıkar. Bettencourt'un kızı Françoise Betterncourt, annesinin erkek arkadaşı François Banier'ye annesini maddi olarak istismar ettiği gerekçesiyle dava açar.

Davanın ilk duruşması 2009 yılında görülse de gerek Liliane'in akıl sağlığının kontrol edilmesini reddetmesi gerek Françoise'nın davanın lehine sonuçlanması için inadından vazgeçmemesinden dolayı, durum uzadıkça uzar ve dava görülemeyecek bir hal alır.

Tabii evin kâhyası (The butler) olaya dahil olana kadar

Mini diziye ismini veren milyarder – kâhya – erkek arkadaş üçgeni, işte bu noktada şekillenmeye başlar.

Liliane Bettencourt'un 2007 yılında vefat eden eşine hatır-gönül sevgisi besleyen evin kahyası, davanın bir türlü sonuçlanamamasına daha fazla sessiz kalamıyor ve elindeki sürpriz ses kayıtlarını delil olarak sunmaya karar veriyor.

Doğruluğu kanıtlanan ses kayıtları davanın gerisinin çorap söküğü gibi gelmesine yardımcı oluyor ve 2015'te görülen duruşmada jüri Banier'den 'ağını ören bir örümcek gibi kontrolünü sağlamlaştırıp Liliane'i ağına düşürüp onun kanından resmen bir vampir gibi beslenmiş' betimlemesiyle söz ediyor.

Ardından Barnier 3 yıl hapis ve Betterncourt'a ödemesi üzere 158 milyon Euro tazminat cezalarına çarptırılıyor.

İşin ucun Sarkozy'ye nasıl mı dayanıyor? Bir solukta izleyebileceğiniz bu üç bölümlük mini belgesel dizisi şimdi Netflix'te yayında. Bu sezon izleme listenize eklenmeyi hak ediyor.

BİZE ULAŞIN