Sağlıklı uykunun 101 sırrı

Yapılan araştırmalara göre insan bedeni en çok uykuya özlem duyuyor... Bu bilimsel gerçekten yola çıkan ve kaliteli uykunun sağlığın ilk adımı olduğuna inanan Point Hotel Barbaros da, müşterilerinin günün sonunda güzel ve kaliteli bir uyku çekmesi için 'Sweet Dreams' konsepti altında ilginç uygulamalar hazırladı. Otel, odalarda misafirlerin çocukluk yıllarına dönmesini sağlayan, 13 dilde en popüler ninnilerin yer aldığı CD'ler bulunduruyor; anti bakteriyel yastık mönüsü ve özel tasarım yataklar sunuyor. Otel yönetimi, uyku ile ilgili yapılmış akademik çalışmalar ve büyükannelerimizden günümüze gelen anonim bilgileri topladığı 'Kaliteli Uykunun 101 Sırrı' adı verilen kitabı, yatakların başucuna koyuyor. İşte kitaptan bazı tüyolar:

BİTKİ ÇAYI İÇİN
Kediotu, sarı papatya ve şerbetçi otu gibi bitkilerin özünden hazırlanan çayları içmeniz, uyumanızı kolaylaştırır. Bedeninizin gevşediğini hissedebilirsiniz.

KURU MEYVE YİYİN
Antioksidanların önemli özelliklerinden biri de bedeni uykuya hazırlamalarıdır. Uyumadan bir saat önce yenen bir avuç kuru meyve, sabah dinç uyanmanızı sağlar.

LAVANTA KOKLAYIN
Lavanta, uyku için çok önemli dir. Kokusuyla hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, hem de uyumanızı kolaylaştırır.

MASAJ YAPTIRIN
Stresli bir günün ardından bedeninizdeki elektriği atmak, gerginlikten kurtulmak ve dingin hissetmek için tüm uzmanlar uykudan önce masajı tavsiye ediyor.

NOT DEFTERİ TUTUN
Yatağa girmeden önce ertesi gün yapmanız gerekenleri not alın. Böylelikle yatağa girdiğinizde 'Yarın ne yapacaktım, bir şey unuttum mu acaba?' gibi problemlerle kafanızı yormazsınız.

CEVİZ VE MUZ TÜKETİN!
Yatmadan önce bir avuç ceviz yiyin. Bir adet muz da uykusuzluğa iyi gelir.

AYAK MASAJI RAHATLATIR
Rahatlatıcı yapısıyla derin dinlenme sağlayan ayak masajı, bedendeki serbest enerjinin akımını düzenliyor ve sonrasında keyifli bir uyku sizi bekliyor. Bunu unutmayın!

YATAKTA TV İZLEMEYİN!
Kesinlikle yatakta televizyon seyretmeyin. Televizyon seyredecekseniz bunu yatak dışında bir aktivite olarak görün. Televizyon dikkatinizi dağıtır ve yatağı uyku ile özdeşleştirme problemi yaşarsınız.

UYKUNUZU TEST EDİN
Eğer aşağıdaki soruların bir veya daha fazlasına 'evet' cevabı verirseniz; sizde bir uyku sorunu olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uyku konusunda bir uzmana başvurmalısınız.

Haftada 2-3 gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız...
Akşam saatlerinde veya yatağa girdiğinizde bacaklarınızda anlayamadığınız bir huzursuzluk hissediyorsanız....
Uyuyamayacağınız fikri akşam saatlerinden itibaren sizi endişelendiriyorsa...
Yatakta sürekli bacaklarınızı hareket ettirmek zorunda kalıyorsanız.
Yeterli süre uyumanıza rağmen gün içinde yorgun oluyorsanız...
Horlamalarınızın yan odadan duyulacak kadar şiddetli olduğu söyleniyorsa...
Uykuda nefesinizin durduğunu hissediyorsanız....
Gece içinde birkaç kez tuvalete gitmek zorunda kalıyorsanız...
Geceleri baş, boyun veya göğsünüzde terleme oluyorsa...
Sabah baş ağrısı ile uyanıyorsanız...
Toplantılarda, okurken veya televizyon seyrederken uyuyakalabiliyorsanız...
Uyku nedeniyle eskisi kadar uzun süre araba kullanamıyorsanız...
gün içinde dayanılmaz uyku atakları yaşıyor ve sürekli uyumak istiyorsanız...

BİZE ULAŞIN