Akademi Ödüllü Sofia Coppola’nın Priscilla Filmine Bakış

Bir döneme damgasını vuran aşk hikayesinin diğer yüzüne ışık tutan filme dair merak edilenler.

Akademi Ödüllü Sofia Coppola’nın Priscilla Filmine Bakış

Yazı Aleyna Zeynep Yıldız

Priscilla Presley'nin çok satan anı kitabı Elvis and Me'den uyarlanan ve başarılı yönetmen Sofia Coppola tarafından kaleme alınan Priscilla filmi, Priscilla Presley'nin Rock n Roll kralı Elvis Presley ile olan 14-27 yaşları arasındaki tartışmalı ilişkisini konu alıyor. Başrollerinde Mare of Easttown yapımından tanıdığımız genç oyuncu Cailee Spaeny ve Euphoria'nın yıldızı Jacob Elordi'nin yer aldığı film, 3 Kasım 2023 tarihinde izleyiciyle buluştu.

İşte, bir döneme damgasını vuran aşk hikayesinin diğer yüzüne ışık tutan filme dair merak edilenler:

Priscilla Presley'nin çok satan anı kitabına dayanıyor

Priscilla Presley'nin 1985 yılında yazdığı Elvis and Me kitabından esinlenen film, Priscilla (Beaulieu) Presley'nin 14 yaşında babasının görev yaptığı Almanya'daki ABD Hava Kuvvetleri üssünde 24 yaşındaki süperstar Elvis Presley'e aşık olmasından Graceland'daki göz alıcı malikanesine uzanan iniş çıkışlarla dolu hayatına odaklanıyor. İkilinin arasındaki belirgin güç dengesizliklerine odaklanan Coppola, bu çalkantılı ilişkiyi Priscilla'nın bakış açısından ele almaya karar verişini "Kitabı tekrar okudum ve hikayesinden gerçekten çok etkilendim…Onun gözünden o dünyada büyümenin nasıl bir şey olduğunu hayal etmeye çalışmak ilgimi çekmişti." sözleriyle açıklıyor.

Priscilla'ya hayat vermek Cailee Spaeny için kolay olmadı

Elvis Presley ile tanışmasından evliliklerini sonlandırmasına kadarki on yılı aşkın süreçte Priscilla büyüdükçe onun duygusal ve fiziksel farklılıklarını doğru yansıtabilmenin güç olduğunu söyleyen Spaeny; kitaptan, o dönemin kadınlarından ve Priscilla'yla olan konuşmalarından faydalandığını belirtiyor. "14 yaşındaki halini oynarken, bunun zorlama ve garip hissettirmemesi önemliydi. Onun bir çocuk gibi hissetmesi önemliydi, çünkü öyleydi."

Ayrıca Spaeny, "Priscilla açıkça tüm hayatı boyunca bu adam tarafından gölgede bırakıldı. Hikayeyi onun tarafından anlatmanın zamanı gelmişti ve bunu özenle, ayrıntılara dikkat ederek yapmalıydık. Priscilla ile geçirdiğim zamanı ve kitapta anlattığı gerçekleri en iyi şekilde ekrana yansıtmaya çalıştık" sözlerini ekliyor.

Cailee Spaeny ve Jacob Elordi hem rolleri hem de birbirleri için mükemmel seçimdi

Priscilla'nın evliliğini, kızları Lisa Marie'nin doğumunu ve ayrılıklarını izleyeceğimiz filmde Coppola'ya göre tüm bu farklı dönemlerde aynı oyuncunun oynaması oldukça önemliydi. Bu nedenle, kariyerindeki büyük sıçrayışı henüz gerçekleştirmemiş olan 25 yaşındaki genç oyuncu Spaeny'nin bu rol için ideal olduğunu düşünen Coppola, "Cailee'nin bunu başarabileceğini düşünüyorum. Çok güçlü bir oyuncu" diyor. Filmin İngiltere galası öncesi Harpers' Bazaar'a konuşan Spaeny, Sofia Coppola'nın onu aramasının "Tıpkı tüm çocukluk hayallerimin gerçekleşmesi gibiydi" olarak özetlemişti.

Peki Elvis? Coppola, kimsenin Rock n Roll kralı Elvis Presley'e benzeyemeyeceğine inansa da Elordi'nin de benzer türden çekiciliğe sahip olduğunu fark ediyor. "O kadar karizmatik ki etrafındaki kızlar çılgına dönüyor, bu yüzden bu romantik ikonu canlandırabilmesinin mümkün olduğunu biliyordum."

Spaeny ise filmdeki partneri hakkında, "Jacob'ın omuzlarında çok fazla baskı vardı ama o kadar güzel bir iş çıkardı ve gerçekten de Elvis'in bizim görmezden gelmeyi seçtiğimiz veya hiç bilmediğimiz daha karmaşık ve incelikli yönlerini gösterdi." açıklamasını yapıyor ve ekliyor: "Her iki tarafın da resmedilmesi gerekiyordu: İlişkilerindeki toksik ve çalkantılı taraf ancak aynı zamanda açıkça çok gerçek olan birbirlerine duydukları karmaşık aşk. Bu rolde biriyle çalışabilmek için bu kişiye güvenmem, kendimi rahat hissedebilmem ve bir tür yakınlığın olması gerektiğini biliyordum. Jacob şu anda yakın bir arkadaşım. Onunla çalışma fırsatına sahip olduğum için gerçekten şanslı hissediyorum."

Kostümler ve -tabii ki Priscilla'nın imza makyajı- onun farklı dönemlerini temsil ediyor

Spaeny ve Elordi'ye ek olarak, 60 ve 70'lerin modası da filmde büyük bir rol oynuyor.

Kronolojik olarak ilerleyen filmde, Spaeny, önce yaşça kendisinden büyük bir adamla ilişkiye giren sade bir tarza sahip saf bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, içinde olduğu kontrolcü ilişkinin etkisiyle görünümü de beraberinde değişmeye başlıyor ve cesur göz makyajına sahip büyüleyici bir genç kadına dönüşmesine tanık oluyoruz.

Coppola, modanın filmdeki yerini şöyle özetliyor: "60'ların sonundaki stile o kadar aşığım ki. Ve Priscilla tam bir ikondu. Onun her zaman şık görünmesine bayılıyorum. Evdeyken bile, o ve Elvis asla özenle hazırlanmadan aşağı inmezlerdi. Modaya son derece bağlıydılar, bu yüzden herkesin hala şık giyindiği bir döneme dalmak oldukça eğlenceli oldu."

Diğer yandan Spaeny ise filmde yer alan kostümlerin ve Priscilla'nın cesur makyajının onun hayatının farklı dönemlerini anlama ve canlandırma konusunda oldukça yardımcı olduğunu paylaşıyor. "Saç, makyaj ve kostümlerin hepsi nasıl hareket edeceğimi ve onun yolculuğunda nerede olduğumu gösteriyordu. Poodle eteğimi giydiğimde sahnedeki tavrım ve hareket tarzım değişecekti…Mesela anne olduğunda kot pantolon giyiyor, 70'lerdeki fönünü yaptırıyor ve makyajını çıkarıyor. Bu döneminde daha çok kendim olabileceğimi hissettim. Çekimler sırasında sabah hamileydim, öğle yemeğinden sonra ise 14 yaşındaydım. Dengeyi koruyabilmek oldukça zordu."

Venedik Film Festivali'ndeki ilk gösteriminde dakikalarca alkışlanan film, ödül sezonunun güçlü adayları arasında gösteriliyor. Austin Butler'ın başrolünü üstlendiği ve yönetmenlik koltuğunda Baz Luhrmann'ının yer aldığı müzikal drama filmi Elvis, geçtiğimiz sezonun en dikkat çekici yapımlarından biri olarak ön plana çıkmıştı. Coppola, "Priscilla, Elvis'te o kadar küçük bir karakter ki hiçbir zaman aynı bölgede yürüyormuşum gibi hissetmedim. Aynı olayların tamamen farklı iki yorumuna sahip olmanın ilginç olacağını düşünüyorum." sözleriyle karşılaştırmalara yanıt verse de Coppola'nın yönetmenlik kariyerinin son eseri olan Priscilla'nın Elvis'i geride bırakıp bırakamayacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

BİZE ULAŞIN