Britney Spears’ın “The Woman in Me” Kitabından Dikkat Çeken Açıklamalar

Merakla beklenen kitaptan öne çıkan açıklamaları sizin için bir araya getirdik

Britney Spears’ın “The Woman in Me” Kitabından Dikkat Çeken Açıklamalar

Yazı Aleyna Zeynep Yıldız

Britney Spears'ın şöhrete yükselişini, kameralar önündeki mücadelelerini ve karmaşık aşk hayatına dair çarpıcı anları konu alan yeni kitabı "The Woman in Me", piyasaya sürülmesinin ardından sadece birkaç saat içinde tarihin en çok satan ünlü anı kitaplarından biri haline geldi. Pop yıldızı, bu olağanüstü başarısını Instagram hesabından paylaşırken hayatının her döneminde yanında olan hayranlarına minnettarlığını dile getirmekten kaçınmadı.

Merakla beklenen kitaptan öne çıkan açıklamaları sizin için bir araya getirdik:

Şöhrete varan hızlı yükselişi

2021 yılında konservatörlüğün son bulmasının ardından yaşadıklarını kendi bakış açısından anlatmayı tercih eden Britney Spears, anı kitabına küçük bir kasabada geçen travmatik çocukluğuyla başlıyor. Spears'a göre, aile soyunda yaşanan travmalar bir nevi gerçekliğe dönüşmüştü. İstismarcı bir baba tarafından büyütülen Jamie Spears, kendi kurduğu küçük ailesine de benzerlerini yaşatıyordu. Spears, çocukluğu boyunca babasının "acımasız, kaba ve alkolik" olduğunu iddia ediyor. "Babam düşünemeyecek hale gelene kadar içerdi. Her seferinde günlerce ortadan kaybolurdu."

Müzik onun için bir kaçıştı

Spears'a göre şarkı söylemek ona Tanrı'yı anımsatıyor ve kaotik ev hayatından kaçarak kendisini güvende hissetmesini sağlıyordu. "Şarkı söylemek gerçekle hayal arasında, içinde yaşadığım dünya ile umutsuzca içinde yaşamak istediğim dünya arasında bir köprü kurdu."

Büyük hit olan ilk single'ı "…Baby One More Time" yayınlandığı dönemi hayatında müziğe en çok tutku duyduğu anlar olarak hatırlıyor. "ABD'de Bilboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptım. Artık alışveriş merkezlerinde performans sergilemek zorunda değildim." Pop listelerini domine etmeye başladığında basının kendisini acımasızca nesneleştirmeye başladığını ifade ediyor. Talk-show sunucularının kendisine aşk yaşadığı Justin Timberlake'e sorulan sorulardan farklı türde sorular sorduğunu fark etmeye başlattığında duyduğu rahatsızlığı anlatıyor: "Herkes göğüslerim hakkında tuhaf yorumlar yapmaya devam ediyordu. Estetik ameliyat geçirip geçirmediğimi öğrenmek istiyorlardı." Yükselişi devam ettikçe baskının da beraberinde arttığını yazan Spears, acımasız eleştirilerin sonunda ilaç almaya başladığını itiraf ediyor ve ekliyor: "Ancak hiçbir zaman durumum basının gösterdiği kadar vahşi olmadı."

Justin Timberlake'in ilişkileri sırasında ona ihanet ettiğini biliyordu

Kitabın en büyük ilgi uyandıran kısımları, 2000'li yıllardaki Justin Timberlake ile çalkantılı ilişkisi dair paylaştığı detaylardan oluşuyor. Basının ilgi odağındaki ilişkinin sonlanmasının ardından sessizliğini ilk kez bozan Spears, yeni kitabında Timberlake'in ilişkileri boyunca kendisine sadık olmadığını iddia ediyor. "Justin'in beni aldattığını bildiğim birkaç kez oldu. Magazin bu ihanetleri yüzüme vurmaya kararlı olsa da çok aşık olduğum için tüm bunları görmezden geldim ve hiçbir şey söylemedim." Kendisinin ise Timberlake'in kaçamaklarını duyduktan sonra dansçı Wade Robson'la öpüşerek onu aldattığını itiraf ediyor.

Ancak, ilişkilerinin kırılma noktası ihanetler değil, Spears'ın hamile kalması oluyor. Spears, "Bu bir sürprizdi ama benim için bir trajedi değildi. Her zaman birlikte bir aile kurmayı bekliyordum ancak hamilelik beklediğimden çok daha önce gerçekleşmişti." sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: "Justin hamilelikten kesinlikle mutlu değildi. Çok genç olduğumuzu, bir bebeğe sahip olmaya hazır olmadığımızı söyledi." Koşulları göz önünde bulundurarak bebeği doğurmamayı kabul eden Spears, bu karar sadece kendisine bırakılsaydı asla yapmayacağını ve hayatında deneyimlediği en acı verici şeylerden biri olduğunu ifade ediyor. Şarkıcının ilişkilerine dair kitabında paylaştığı çarpıcı hikayeler bu kadarla bitmiyor. Spears, olaydan kısa bir süre sonra Timberlake'in "Overprotected (Darkchild Remix)" video çekimi için sette olduğu sırada mesajla kendisinden ayrıldığını yazıyor. Yönetmen Chris Applebaum, mesajın tek bir kelimeden oluştuğunu paylaşıyor: "Bitti!"

Ayrılıklarının ardından Timberlake'in kamuoyunun sempatisini kazanırken Spears'ın "sadakatsiz ve yalancı" olarak tasvir edilmesi ise ünlü yıldızın çöküşünü hızlandırıyor. 2021 yılında Britney Spears'ın babasıyla olan hukuki mücadelesine destek veren Timberlake, Spears'ın kitabında ileri sürdüğü iddialarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Timberlake'in sessizliğinin ne zaman son bulacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Babası "Britney Spears" olduğunu söylüyordu

Britney Spears'ın tartışmalı vasilik davası, şarkıcının 2008 yılının başında mahkeme kararıyla vesayet altına alınmasıyla başladı. 2021 yılında #FreeBritney hareketinden destek alarak vasilik durumunun son verilmesi için mahkemeye başvuran Spears, 13 yıl süren vesayeti sırasında maruz kaldığı istismarı şöyle anlatıyor: "Nereye ve kiminle gideceğime onlar karar verdi. IPhone'uma ebeveyn kontrolü koydular. Her şey inceleniyor ve kontrol ediliyordu." Kararın, annesi ve menajeri Louise "Lou" Taylor'ın desteğiyle birlikte babası tarafından verildiğini ifade eden şarkıcı, "Her şeyin planlı olduğuna, babam, annem ve Lou Taylor'ın da işin içinde olduğuna inanıyorum. Hayatıma hükmediyor ve her hareketimi izliyorlardı." diyor ve ekliyor: "Tüm hayatımı altüst etmelerini haklı çıkaracak hiçbir şey yok."

Spears anı kitabında aynı zamanda babasının vesayetini kişisel hırslarını beslemek için nasıl bir araç olarak kullandığını da yazıyor: "Artık bir noktada, beni sadece nakit akışına yardımcı olmak için dünyaya gönderilmiş biri olarak gördüğünü düşünmeye başladım…Kendisine 6 milyon dolardan fazla para öderken çevresindekilere on milyonlarca dolar daha fazla ödüyordu." Anı kitabının başka bir bölümünde ise babasının "Ben artık Britney Spears'ım. Kararları ben veririm." dediğini söylüyor.

Şarkıcının kapalı kapılar ardında aşağılayıcı koşullara direnmesiyle birlikte vasilik koşulları giderek daha da kötüleşiyor. 2017 yılında babasının kendisini zorla rehabilitasyon merkezine yatırdığını ve üç aydan fazla burada tutulduğunu aktarıyor. "Babam gitmezsem mahkemeye gitmek zorunda kalacağını söyledi ve beni 'aptal' gibi göstermekle tehdit etti." Rehabilitasyon merkezinde isteği dışında verilen lityum yüzünden kim olduğunu bile hatırlamakta güçlük çeken Spears, içinde bulunduğu koşulları "Beni aylarca isteğim dışında kilit altında tuttular. Dışarı çıkamıyordum. Araba kullanamıyordum. Her hafta kan vermek zorundaydım. Tek başıma banyo yapamıyordum. Odamın kapısını kapatamıyordum." sözleriyle anlatıyor.

#FreeBritney

Ünlü şarkıcı, iradesi dışında rehabilitasyon merkezinde tutulduğuna dair iddiaların ortaya çıkmasının ardından hayranlarının öncülüğünde vasiliğinin sorgulandığı #FreeBritney hareketini rehabilitasyon merkezindeyken öğrendiğini belirtiyor. "Hayatımda gördüğüm en inanılmaz şeydi." diyerek, hayranlarına onu özgürleştirdikleri için teşekkür ediyor. Ancak, bu süreçte kendisiyle ilgili belgeselleri izlemenin ona acı verdiğini de belirtmekten kaçınmıyor: "Ne düşünmüş ya da hissetmiş olabileceğim konusunda çok fazla tahmin vardı…Benim sesim. Dünyanın her yerindeydi-radyoda, televizyonda, internette-ama benim bastırılmış pek çok yanım vardı."

Müziğe geri dönecek mi?

Anı kitabında vesayet sonrasındaki hayatına da yer veren Spears, artık yeniden özgürce yaratma fırsatı bulduğunu ancak kendisine baskı yapmadığını vurguluyor. Pop yıldızı "Müzik kariyerimde devam etmek şu anda odak noktam değil. Başkalarının istediği biri olmanın değil, gerçekten kendimi bulmamın zamanı geldi." açıklamasını yapıyor. Britney Spears'ı bir süre daha sahneler yerine çok tartışılan Instagram içeriklerinde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

BİZE ULAŞIN