Matthew Perry Hakkında Bilinmeyenler

54 yaşında hayata veda eden Friends dizisinin sevilen aktörü Matthew Perry'nin anısına, hakkında bilinmeyenleri 7 maddede açıklıyoruz.

Matthew Perry Hakkında Bilinmeyenler

28 Ekim Cumartesi günü aramızdan ayrılan Matthew Perry'nin 90'lı yıllarda ikonikleşen fenomen dizi Friends'de canlandırdığı Chandler Bing karakteri ile dünya çapında üne eriştiği bilinse de başarılı aktörün kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler bununla sınırlı değil. İşte, Matthew Perry hakkında bilinmeyen 7 şey.

Yazı Ece Büyükçolpan

1.Kanada vatandaşlığı bulunuyordu

Matthew Perry, hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Kanada vatandaşıydı.

2.Kariyerinin ilk filmi "A Night in the Life of Jimmy Reardon" (1988)

Perry, kariyerinin ilk çıkışını yönetmen koltuğunda William Richert'ın oturduğu 1988 yapımı film A Night in the Life of Jimmy Reardon ile yaptı. Rol aldığı ilk televizyon dizisi ise 1979'da yayınlanan 240-Robert oldu.

3.Julia Roberts ile aşk yaşadı

Perry, 1995-1996 yılları arasında romantik komedi filmlerinin kraliçesi Julia Roberts ile ilişki yaşadı. Basına yansıyan ilk ilişkisi ise Friends'in birçok bölümünde de kendisine olan hayranlığını vurguladığı süper model Yasmine Bleeth ile yaşadığı aşktı.

4.Sıkı bir tenis oyuncusuydu

Matthew Perry'yi milyonlar aktör olarak bilse de Perry, çocukluğundan beri profesyonelce tenis oynuyordu. Öyle ki, ölümünden önceki haftalarda yeni alışkanlığının tenis benzeri yeni bir spor dalı olan Pickleball olduğunu belirtti.

5.Bağımlılıkla mücadele edenlere yardım etti

"İyi yaşamış, güzel sevmiş ve arayış içinde olan biri olarak anılmak isterim"

Perry, kariyeri boyunca yaşadığı alkol ve uyuşturucu bağımlılığı sorunları hakkında açık sözlü oldu. 1997'de geçirdiği bir jet ski kazasının ardından Vicodin bağımlısı olup 2001'de rehabilitasyonda tedavi gören Perry, daha sonra Malibu'daki eski evini 'Perry House' adını taşıyan bir yaşam tesisine dönüştürdü ve 2015'e kadar hizmet verdi. 2021 yılına gelindiğinde Matthew Perry'nin sağlıklı yaşama giden yolda 9 milyon dolar harcadığını tahmin ediliyor.

6.Friends'in senaryosuna katkıda bulunurdu

Matthew Perry ile özdeşleşen Chandler Bing karakteri aslında Perry'den pek de farklı bir karakter değildi! Gerçek hayatta da tıpkı Chandler gibi espirili bir dile sahip olan Perry, çoğu kez Friends'in senaristleriyle beraber çalışıp repliklere katkıda bulundu. Hatta Friends kadrosunun içinde senaristlerle beraber çalışan tek oyuncunun Matthew Perry olduğu söyleniyor.

7.Justin Trudeau ile çocukluk arkadaşıydı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile çocukluk yıllarından beri tanışıklığı bulunan Matthew Perry'nin Trudeau ile yıldızı pek barışık değildi. Perry, Trudeau ile küçükken dövüşmeleri konusuna açıklık getirdiği Jimmy Kimmel'ın programında : "Bununla övünmüyorum, bu korkunç bir şey. Haylaz bir çocuktum. Düpedüz kıskançlıktı." dedi.

BİZE ULAŞIN