2024 MET Gala Teması Açıklandı: Sleeping Beauties

2024 MET Gala için belirlenen "Sleeping Beauties" teması nedir?

2024 MET Gala Teması Açıklandı: Sleeping Beauties

(Fotoğraf: Angela Weiss / Getty Images)

Yazı Ece Büyükçolpan

Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü (The Metropolitan Museum of Art's Costume Institute) 'nün her yıl mayıs ayının ilk Pazartesi günü düzenlediği MET Gala'nın 2024 yılı için belirlediği tema açıklandı. 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü gerçekleşecek olan MET Gala'nın bu yılki teması moda tarihi, doğa, teknoloji gibi kavramsal temalara dayanıyor.

Basın açıklamasına göre "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion" (Uyuyan Güzeller: Modayı Yeniden Uyandırmak) isimli 2024 MET Gala'nın temasının ardındaki sergi 10 Mayıs – 2 Eylül 2024 tarihleri arasında New York Kostüm Enstitüsü'nde ziyarete açık olacak. Bu eşsiz sergide, Enstitü'nün arşivinde yer alan başyapıtlar yer alacak.

Belirlenen 'Sleeping Beauties' teması neleri kapsıyor?

Belirlenen temanın kapsamında hem tarihi hem de uzun bir süre giyilmemiş ikonik çağdaş giysilerin koku ve dokuları yapay zekâ teknolojisi kullanılarak yeniden tasarlanacak. Sergilenen parçalar arasında House of Worth'ün 19. Yüzyılın sonlarından kalma bir balo elbisesi, Madeleine Vionnet'in 2. Dünya Savaşı döneminden kalma bir gece elbisesi ve Schiaparelli, Christian Dior, Alexander McQueen'in arşiv tasarımları yer alacak.

Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Estitüsü'nün küratörü Andrew Bolton sergi hakkında "Bir zamanlar bir kişinin yaşanmışlığını üzerinde taşıyan parça artık giyilemeyen, duyulamayan, koklanamayan hatta dokunulamayan hareketsiz bir sanat eseri haline geldi. Mümkün olabilecek en kapsamlı ve duyulara hitap eden bu sergi, yaşamla yeniden bağlantı kurmayı amaçlıyor," açıklamasını yaptı.

Sergideki parçaların tamamının 'yeniden doğuşu ve yenilenmeyi' keşfedeceği belirtiliyor. Serginin galeri alanları da bu doğrultuda düzenlenecek. Bir odanın duvarlarında Kraliçe Elizabeth döneminden kalma nakışlar sergilenirken; diğer odanın zemininde 20. yüzyılın başlarından kalma payetli bir elbisenin yakasından ilham alan yılanlar animasyon teknolojisinden yararlanılarak canlandırılacak.

Enstitü'nün 'giyilemeyecek kadar hassas' olarak belirttiği parçalar, mankenlerin üzerinde sergilenmek yerine yaşanmışlıklarını ortaya koyan bozulmaların görülebileceği şekilde tabut benzeri cam fanusların içinde ziyaretçilerle buluşturulacak. Parçaların, genellikle tiyatrolarda kullanılan 'Pepper's Ghost' (Pepper'ın Hayaleti) olarak bilinen bir projeksiyon tekniği ile kendi zamanlarında nasıl göründüğü gösterilecek.

Karl Lagerfeld: A Line of Beauty temalı 2023 MET Gala kırmızı halısından öne çıkan 7 görünüm:

Dua Lipa

Vintage Chanel 1992 Sonbahar / Kış koleksiyonundan elbise ile

Rihanna

Pierpaolo Piccioli imzalı Valentino Haute Couture ile

Kim Kardashian

50,000 adet inci işlemeli Schiaparelli tasarımı ile

Rita Ora & Taika Waititi

Prabal Gurung tasarımı ile

Kendall Jenner

Marc Jacobs imzalı tasarım ile

Emma Chamberlain

Miu Miu tasarımı ile

Billie Eilish & Finneas

Simone Rocha imzalı Gucci tasarımı ile

BİZE ULAŞIN