Sessiz Lüksün Gerçek Kraliçesi

Carolyn Bessette Kennedy

Sessiz Lüksün Gerçek Kraliçesi

Yazı Aleyna Zeynep Yıldız

"İyi eğitim, görgü, kusursuz görünümler ve zarafetin olağanüstü birleşimi. Jean, tişört ve sandalet giydiğinde bile onda bir şey vardı-insanların uğruna çabaladığı ya da öldürdüğü o küçük ekstra şey."

Manolo Blahnik, kreatif direktör Sunita K. Nair'in Carolyn Bessette Kennedy: A Life in Fashion kitabında döneminin en şık kadınlarından biri olan moda ikonu Carolyn Bessette Kennedy'i bu sözlerle tanımlıyor. Geçtiğimiz günlerde okuyucularla buluşan kitap, Blahnik ve moda dünyasının diğer birçok önemli ismini bir araya getirerek kişisel anılarla birlikte Bessette-Kennedy'nin zamanın ötesindeki stilini mercek altına alıyor.

Sessiz Lüksün Gerçek Kraliçesi

1999'daki uçak kazasında trajik ölümünün üzerinden 24 yıl geçmiş olmasına rağmen stili üzerine kitap yazılan Carolyn'ı moda tasarımcılarının moodboard'larında hala görmek mümkün. Özellikle 90'ların minimalizminin son aylarda geri dönüş yapmasıyla birlikte Carolyn'ın sektördeki etkisi daha da belirgin hale geldi. Toteme, Khaite, The Row, Céline, Jil Sander, Alaïa, Bottega Veneta gibi günümüz modasının önde gelen minimalist markaları onun imza görünümlerinden büyük ölçüde etkileniyor. Minimal ve abartısız stili, sadece moda tasarımcılarının değil halkın da ilhamı olmaya devam ediyor. Nair'in kitabında Town & Country'nin Genel Yayın Yönetmeni Stellene Volandes, "Gerçek bir röportaj yok, fotoğraf çekimi yok, reality TV şovu yok ama yine de her gün, günde en az bir kez Instagram'da" açıklamasıyla Carolyn'in sosyal medyadaki etkisini özetliyor. Sınırlı sayıda fotoğrafı olmasına rağmen ilham veren görünümlerini ele alan çok sayıda sosyal medya hesabı bulunuyor; TikTok'ta yer aldığı videolar milyonlarca kez izlenirken, zamansız stili Pinterest panolarını süslüyor. Carolyn, John F. Kennedy Jr. ile evlenerek 'Kennedy' olduğu için bu etkiye sahip değildi. Aksine bu etiketlerden daima kaçınarak beklentilerin dışında tercihler yaptı: Logolar, baskılar veya aşırı aksesuarlardan uzak dururken hiçbir zaman modası geçmeyecek klasik parçaları özgüvenle ve zarafetle taşıdı. Tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu düğün gününde bile, tül ve süslü danteller yerine Narciso Rodriguez tasarımı sade ama zarif ipek bir elbise ve Manolo Blahnik sandaletler giyerek en unutulmaz görünümlerinden birine imza attı. Bu seçim, sadeliğiyle dikkat çeken ancak zarafetini vurgulayan zahmetsiz stilinin önemli bir örneğini oluşturdu. İlerleyen dönemde, dağınık sarı saçları ve gösterişsiz sokak görünümleriyle dikkatleri üzerinde toplayarak 90'lar minimalizminin önemli simgelerinden biri haline geldi. Buna rağmen, sesinin duyulabildiği yalnızca iki kayıt bulunuyor. Basının ilgisinden mümkün olduğunca kaçınarak toplum içinde tek bir kez konuşmayan Carolyn, hem hayatında hem de stilinde sessizliğin gücünü çok iyi anlıyordu. Günümüzde trendlerin hızla değiştiği bu dönemde dahi Carolyn Bessette Kennedy'nin modaya bıraktığı mirasın hala büyük bir ilham kaynağı olarak önemini korumasının belki de en büyük nedeni budur.

Sessiz Lüksün Gerçek Kraliçesi

BİZE ULAŞIN