Haziranda en keyifli Londra
SEYAHAT

Haziranda en keyifli Londra

Hafta sonu kaçamağı ya da dört günlük kısa bir tatil için en keyifli seçenek olan Londra özellikle yaz aylarında enerjisi çok yüksek bir şehir.

GÜNCELLEME TARİHİ: 19 Haziran 2023

Yazar: İlker Topdemir

Hafta sonu kaçamağı ya da dört günlük kısa bir tatil için en keyifli seçenek olan Londra özellikle yaz aylarında enerjisi çok yüksek bir şehir. Vazgeçilmez bir parçası olan kırmızı otobüsleriyle şehirde tur atmak, Hyde Park'ta yürümek, Regent Park'ta kuğuları seyretmek mutlaka seyahatinizin bir parçası olmalı.


Nerede Kalmalı?

Belmond Cadogan

Şehrin en merkezi yerinde konumlanan Belmond Cadogan 54 oda ve suitten oluşuyor. Oda büyüklükleri şehir ortalamasının oldukça üstünde; kendinizi otelden çok Londra'daki evinizde gibi hissedebilirsiniz. Knightsbridge mahallesinde, meşhur alışveriş caddesi Sloane Street ve Harrods'a yürüme mesafesinde olan otelin misafirlerine özel, anahtar ile girebileceğiniz bahçesi, özellikle sıcak havalarda huzur arayanlar için ideal. Belmond Cadogan aynı zamanda şehirde beş çayı denince ilk akla gelen adreslerden. Haftanın her günü 12:00-18:00 arası servis veriyor.

The Soho Hotel

Toplam 96 odasıyla Soho bölgesinin kalbinde yer alan, Firmdale grubuna ait The Soho Hotel benim favori otellerimden. Kapısından çıktığınız anda şehrin en yoğun bölgesindesiniz, kapısından içeri girdiğinizde ise bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Hepsinin rengi farklı olan odalarda konfora ekstra önem vermişler.

Otelin içinde için sinema salonu, kütüphane ve sadece konukların oda kartı ile girebildiği 24 saat açık bar bulunuyor. Refuel isimli restoran ve bar ise gün içinde hem otel misafirlerinin hem de Londra sakinlerinin sıklıkla uğradığı bir mekân. Özellikle iş çıkış saatlerinde ve hafta sonları rezervasyonsuz yer bulmak oldukça zor.

Belmond Cadogan'ın resepsiyonu


The Soho Hotel'in sanat eserleriyle süslü kütüphanesi ve teras suitindeki yatak odası.


Asya restoranı Mei Ume ve girişinde sizi karşılayan sanat eseri.


Four Seasons Hotel London at Ten Trinity Square

Şehrin farklı bir kısmında kalmak isterseniz Ten Trinity Square'i öneririm. Tower Bridge köprüsü ve Tower London kulesinin hemen yakınında konumlanan otel, tarihi binası, restoranları ve ihtişamlı lobisi ile adından söz ettiriyor. Aslında Covid zamanı açıldığından hâlâ çoğu insan Londra'da ikinci bir Four Seasons oteli olduğunu bilmiyor. Otel finans bölgesine yakın olduğundan iş seyahatleri için de oldukça uygun.


Nerede Yemeli?

Booking Office 1869

2021 yılının sonunda bar ve restoran olarak açılan Booking Office 1869, Londra'nın meşhur Saint Pankras tren istasyonun içinde yer alıyor. 19'uncu yüzyıldan kalma bina, yüksek tavanları, palmiye ağaçları ve hafta boyu süren canlı müziği ile sizi alıp eski zamanlara götürüyor. Hafta sonları akşam 21:30 itibariyle açılan kokteyl barı ise hem ambiyansı hem de menüsü ile hayran bırakıyor.


LPM Restaurant & Bar

LPM, Mayfair bölgesinin en iyi Fransız restoranlarından. Özellikle hafta sonları öğlen yemeklerinde yer bulmanın oldukça zor olduğu çok popüler bir adres. Hem menüsü hem servisi on numara. Mekânın popülerliği aslında güney Fransa'daki şubelerinden dolayı diyebilirim. Menüde yer alan birbirinden güzel deniz ürünlerinin hepsini tatmak isteyeceksiniz.

LPM Restaurant & Bar

Prada Caffè

Harrods mağazasının içinde her gün 09:00-21:00 arası servis veren cafe neredeyse her gün tıklım tıklım. Öyle ki iki hafta öncesinden rezervasyon yapmanız gerekebilir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sunan mekân 2023 yılının sonuna kadar Londra'da hizmette olacak.

Prada Caffè'nin Harrods içindeki özel dizayn edilmiş salonu.

Mei Ume Restaurant

Mei Ume, Japon ve Çin mutfaklarından oluşan menüsü, ortamı ve servisi ile benden tam puan aldı. Menüde her damağa uygun lezzetler bulmak mümkün. Sushi'den wok'a, dumpling'den et çeşitlerine oldukça geniş bir yelpaze sunuluyor. Yüksek tavanlı, koyu renkli Uzakdoğu mimarisi ile çok keyif alacağınız bir adres.


Kettner's Townhouse

Kettner's Townhouse, Soho House'un Soho'daki üç binasından biri. Soho House üyeliğiniz olmadan girebileceğiniz çok keyifli bir barı ve restoranı bulunuyor. Gün içinde yorgunluk kahvesi ya da kokteyl keyfi için uğrayın derim.

Kettner's Townhouse'un ana restoranı


Kettner's Townhouse'da 5 çayı sunumu


Belmond Cadogan'da beş çayı sunumu


The Soho Hotel'in kütüphanesi