"Her Zaman İnsanlarla Başlarım”: Guccı'den Sabato De Sarno Vizyonunu ikiye katlıyor.
MODA

"Her Zaman İnsanlarla Başlarım”: Guccı'den Sabato De Sarno Vizyonunu ikiye katlıyor.

Gucci için ikinci koleksiyonunu sergileyen De Sarno, bu koleksiyonla birlikte, herkesin seveceği güzel kıyafetler tasarlama konusunda kendine güvenini ortaya koyuyor.

GÜNCELLEME TARİHİ: 27 Şubat 2024

Yazı: Brooke Bobb
Derleyen: Sinem Aydınoğlu

Sabato De Sarno, Gucci için ikinci koleksiyonunu sergilemesinden beş saat önce. Milano'daki defile alanında çoğu zaman defile öncesindeki saatleri dolduran çılgınca kaosun aksine belirgin bir sakinlik hakim: Harika bir müzik çalıyor, boş podyum çarpıcı görünüyor ve orada olmaktan -gerçekten- mutlu görünen modeller gelmeye başlamış. Gucci ekibi de öyle: ne endişeli yüz ifadeleri ne de panikle kıyafetlere buhar ütüsü yapıldığı görülüyor.

De Sarno, alanı dolaşıyor ve bu alışılmadık derecede aklı başında moda sahnesi havasının onun eseri olduğu hemen anlaşılıyor. Neredeyse geçtiği herkese gülümseyerek "Merhaba!" diyor, kısa baş selamları ya da çift yanak öpücükleri yerine bolca sarılma dağıtıyor.

FEDERICO CIAMEI

De Sarno, 2024 Sonbahar koleksiyonu hakkında konuşurken, onu oluşturma aşamasında yardımcı olan pek çok insanı büyük bir saygıyla anıyor. "Çalıştığım tüm insanlarla konuşmak benim için her zaman ilham verici," diyor. "Gucci'de uzun yıllardır çalışan bazı insanlardan farklı bakış açılarını öğrenmek önemli. Bu insanların geçmişi ve deneyimleri önemlidir." Özellikle, ayakkabı tasarımında çalışarak şirkette 40 yıldan fazla süredir bulunan bir kadından bahsediyor ve arşivden elde ettiği her şeyin güncellendiğinden, bugünün müşterisi için değerli bir şeye dönüştüğünden emin olmak için önemli bir rol oynadığını söylüyor. Örneğin; tereyağı kıvamında yumuşak deriden tasarlanmış ve topuğunda demirden Gucci Horsebit amblemiyle süslenmiş yeni uzun binicilik botu. Backstagede bazı modeller onları çoktan giymiş, çok sevdiklerini ve ne kadar rahat olduklarını konuşuyorlar.

FEDERICO CIAMEI

De Sarno ile koleksiyon görünümlerinin arasında dolaşırken onun "teknik anlamda bir tasarımcı" olduğunu ve dikkatini "ürün ve süreç" üzerinde tuttuğunu söylediğinde, bu sözlerinde ne kadar ciddi olduğunu anlıyoruz. Neredeyse fark edilmeyen su damlası şeklinde payetlerle süslenmiş ince askılı transparan elbiseyi gözden geçirirken keyifli görünüyor ve imza niteliğindeki kabanlarından birinin dikişlerinde titizce parmaklarını gezdiriyor. – Arkasındaki gizli düğmelerle ayarlanabilen bu kabanlar, müşterinin bedenine ve tercihine bağlı olarak gevşetilebiliyor. – Bu sezon biraz da örgüye odaklanarak vücuda oturan bukle kumaş kazaklarla harika bir iş çıkardı. İşçilik son derece olağanüstü; özellikle de zigzag dikişli patchwork yılan derisi deri ceket ve yün, straplez düz kesim elbisenin korsesi ve kesimi yakından incelendiğinde. Sonbahar koleksiyonu, hala biraz daha genç bir müşteriye hitap etse de şahane slipleri ve şık deri şortları isteyen kadınların ötesine geçme potansiyeline sahip olan ilk koleksiyonun doğal bir evrimi.

FEDERICO CIAMEI

De Sarno'ya, bu gezinin bir koleksiyonun ön gösterimi gibi değil, neredeyse daha çok arzu edilen kıyafetleri incelemek için yapılan bir alışveriş gibi hissettirdiğini söylüyorum. O heyecanla şöyle diyor: "Benim için gerçek moda gösterisi mağazadadır. Koleksiyon mağazalara vardığında ve insanlar kıyafetlere çok yakından bakıp detayları görebilir, deneyebilir ve parçalara aşık olabilirlerse, işte bu lüksün anlamıdır."

Sabato De Sarno, Gucci'ye yaklaşık yedi ay önce katıldığında, markayı önceki kreatif direktörünün; cesur, büyük ve dikkat çekici estetiğinden daha ilişkilendirilebilir, daha çekici bir yöne çevirme gibi neredeyse imkansız bir göreve atanmıştı. De Sarno, gerçek insanların gerçek hayatları için giysi tasarlamaya önem verdiğini söylüyor. "Her zaman insanlardan başlarım," diyor. İnsanların selfie çekebileceği kıyafetler yapmakla (mevcut koleksiyonda bolca Instagram'lık parça olmasına rağmen) ya da endüstrinin içindeki küçük, kapalı bir grubu memnun etmekle ilgilenmiyor, sonuçta bu grubun görüşlerinin, örneğin Midwest'teki bir kadının Gucci mağazasına girip mükemmel dikilmiş kruvaze bir cekete aşık olması üzerinde hiçbir etkisi olmayacak.

FEDERICO CIAMEI

De Sarno'ya, annemin geçen gün Chicago'daki Gucci mağazasını ziyaret ettiğini, yapılan değişiklikleri görmek için gittiğini söyledim. İç mekanlardan vitrin düzenlemelerine, çantalardan kıyafetlere kadar her şeyin ne kadar "şık" göründüğünü çok beğendiğini söyledim. "Dürüst olmak gerekirse, endüstrideki bazı teorik insanların görüşlerinden daha çok annenizin görüşüne önem veriyorum," diye gülümseyerek cevap verdi. Ayrıca, her gün genç öğrencilerden veya moda sektöründe çalışmayan insanlardan ne kadar çok mesaj aldığımı hayal edemezsiniz; yeni koleksiyonları ne kadar takdir ettiklerini, parçaların ne kadar gerçek hissettirdiğini ve bir mağazaya gidip bir kaban deneyip ona aşık olduklarını söylüyorlar. İşte, benim için moda bu!" diyor.

FEDERICO CIAMEI