Karanlık Cazibe
GÜZELLİK REHBERİ

Karanlık Cazibe

Sıcak mevsimde saçlarda popülerleşen altın yansımalar, açık kestaneler veya bakır ışıltılar, bu yaz yerini koyu kahve ve kızılın zengin tonlarına bırakıyor. Ünlü model Kaia Gerber ile yükselen trendi, koyu saçlara özel yaz bakım önerileriyle masaya yatırı

GÜNCELLEME TARİHİ: 22 Haziran 2024

Yazar: Sena Yavuz

Yazın koyulan saçlar, henüz bir iki ay önce kırmızı halıdan yükselen, hem güce hem lükse tekabül eden mob wife adlı saç trendinin bir nevi uzantısı aslında. TikTok’ta mob wife esmeri olarak geçen ve yüz binlerce kez izlenen trendin açılımı, yaz aylarında güneşten ve denizden açılabilen alışılageldik açık saç tonlarına değil; tam aksine, net tavırlı, iddialı ve çarpıcı koyu renklere yönelmek. Hangi tonu seçeceğinize gelince, ilham alabileceğiniz birçok isim var. Bakınız, Kaia Gerger. Geçtiğimiz ay kadifemsi dokuya sahip zengin çikolata rengi saçlarla karşımıza çıkan model, trende öncülük eden isimler arasında ilk sırada. Emma Stone, Issa Rae ve Zendaya, koyu kızıllara ilgi duyanlar için, Kylie Jenner ve Olivio Rodrigo ise koyu kestanelere yönelmek isteyenler için mükemmel örneklerden. Altın yansımalardan vazgeçemeyenlerdenseniz, ilhamınız, esmere dönük koyu kahve tonlarını sıcak ışıltılarla bütünleştiren Sofia Vergara olmalı.

Fotoğraf: Getty Images

Güneşe çokça maruz kaldığımız yaz aylarında koyu renklere geçiş yapmak, saç sağlığı bakımından da çeşitli avantajlar sunuyor. Bu renklerin genellikle açık renk muadillerine göre daha az kimyasal içerdiğini, saç tellerinize daha nazik davranarak hasar riskini azalttığını biliyor muydunuz, örneğin? İçeriğindeki koyu boya molekülleri sayesinde şekillendirme esnasında oluşabilen elektriklenmeleri de azaltabilen koyu saç tonları, saçta oluşabilen hasarı gizlemekte usta. Kırık saç uçlarını, yıpranmaları açık tonlara nazaran çok daha iyi kamufle edebilen bu renkler, bu yaz daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmak için pratik bir kısa yol tuşu olabilir.

Saç sağlığını pekiştiren koyu tonları koruma altına almak ve saç parlaklığını arttırmak üzere başvurabileceğiniz ürünler de var. Tüm saç tipleri için uygun olan, özellikle de parlaklık ve koruma vadeden Leonor Greyl Energisant serisinin güçlendirici ve hacim etkili şampuanı, kepek oluşumunu önlemenin yanı sıra saçlara dipten uçlara bakım yapabilen akıllı ürünlerden. Duş esnasında ıslak saça uygulayabileceğiniz Loreal Professionnel’ın Paris Serie Expert Metal Detox adlı serisi ise tamamen işlem görmüş saçlara özel geliştirilmiş bir diğer alternatif. Serinin yıldızı koruyucu maske, örneğin, saçı renk uygulamasından sonra ilerde oluşabilecek metal tortulardan korumaya, rengini daha uzun süre boyunca muhafaza etmesine yardımcı oluyor. Dahası, içeriğindeki glikoamin ve lonene sayesinde saçta detoks etkisi ve eşit renk dağılımı sağlıyor. Özellikle yaz aylarında saçları UV ışınlarından korumak, deniz tuzundan veya klordan kurumasını ve matlaşmasını önlemek içinse Nuxe’ün Sun Moisturising Protective Milky Oil ürününe şans verebilirsiniz. Saç rengine canlılık katmanın yanı sıra saçları nemlendirmeyi ve saç dokusuna ipeksi bir his kazandırmayı da hedefleyen saç yağı, deniz tuzu, havuz kloru ve kumun saça verebileceği hasarı minimuma indirgemeyi vaat ediyor.

Fotoğraf: Getty Images