Filtreli Fotoğraflar Norveç'te Etiketlenecek

Norveç, internetin gerçekçi olmayan güzellik standartlarını ortadan kaldırıyor.

Giriş Tarihi: 06.07.2021 12:11 Güncelleme Tarihi: 06.07.2021 12:13

Artık Norveç'te sosyal medya fenomenlerinin ve reklamcıların filitrelenmiş fotoğrafları, düzenlendiğini gösteren etiketleri olmadan yayınlaması yasa dışı sayılacak.

Geçen hafta, Norveç Çocuk ve Aile İşleri Bakanlığı tarafından ülkenin 2009 Yasasında değişiklikler yapıldı. Yeni değişiklik, birinin vücudunu veya ten rengini değiştirme eyleminin yanı sıra bir filtre eklenmesini içeren reklamların Bakanlığın standart etiketiyle etiketlenmesi gerektiğini gösteriyor. Bu da elbette influencer'ların ve ünlülerin ücretli reklam paylaşımlarını da etkiliyor. Bu yeni yasanın uygulanmasıyla Norveç, internetin gerçekçi olmayan güzellik standartlarını ortadan kaldırmayı umuyor. Bakanlık yaptığı açıklamada, "Vücut standartları konusunda baskılar her zaman vardı, genellikle belli belirsiz ve bununla mücadele etmek de zor" dedi. "Alınan önlem, bu tür reklamların özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkisini engellemeye umarım yararlı ve önemli bir katkı sağlayacaktır."

Ancak, bu harekete rağmen Bakanlık, bir görüntünün değiştirilip değiştirilmediğini gerçekten anlayamayacağını kabul ediyor. Ortaya çıkan bir diğer konu ise, ten rengini de değiştirebilen parlaklık veya doygunluk ayarlarının ihlali olarak değerlendirileceğidir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

BİZE ULAŞIN