Metalik Tonlar Geri Dönüyor
GÜZELLİK

Metalik Tonlar Geri Dönüyor

Tibury, 2000’li yılların ışıltılı makyaj trendi geri dönerken kusursuz metalik görünümü elde etmenin yollarını açıklıyor.

GÜNCELLEME TARİHİ: 12 Ekim 2023

Yazı Bridget March / Çeviri Ece Büyükçolpan

Nostaljinin bu sezon modaya hâkim olduğu aşikâr: peplum üstler, file babetler ve kargo pantolonlar podyumlardan sokaklara yayılmaya başladı bile. Zaman makinesinden hayatımıza yeniden girmeye hazırlanan bir güzellik trendi var ki bakışlarımıza ışıltı katacak. Evet, metalik göz farı yeniden iş başında.

Chanel'in Paris Moda Haftası'nda sergiledği 2023 Sonbahar / Kış defilesinde metalik göz makyajının 2000'lerden sonra yeniden trend olacağının ayak seslerini duyduğumuz söylenebilir.

Chanel'in 2023 Sonbahar / Kış defilesinin podyumunda metalik göz makyajı

Stephane Cardinale – Corbis / Getty Images

Charlotte Tilbury, ilham perileri Kate Moss ve Jourdan Dunn'dan yola çıkarak metalik tonların öne çıktığı holiday koleksiyonunda yer alan far paletini sergiliyor.

Makyaj sanatçısı Dominic Skinner metalik tonların geri dönüşü hakkında "Işıltılı bir ifade ve bireysellik, cesur ve eğlenceli bir şey giydiğimizde taşıdığımız enerjinin karşılığı. Metalik tonların geri dönüşü de bununla alakalı; 2000'lerin Britney'sindense Xtina'sını düşünün," diyor.

Kate Moss, Met Gala'da, 2009

Patrick McMmullan / Getty Images

Harper's Bazaar'a verdiği röportajda Charlotte Tilbury'nin sanat yönetmeni Sofia Tilbury, metalik göz farının ardındaki referansın efsanevi süper model Kate Moss'un boy gösterdiği 2009 yılının Met Gala'sındaki görünümü olduğunu belirtti.

Chanel ve Charlotte Tibury'nin yeniden yorumladığı metalik göz makyajının sağladığı ışıltılı görünümün, 2000'li yılların okul balolarını anımsatmaktan daha çok güncel bir görüntü oluşturduğunu söylemek mümkün. Tilbury, "Buzlu, metalik görünümü sağlamanın püf noktası doku ve renklerin doğru dengesini yakalamaktır. Pudramsı, donuk bir görüntü yerine daha parlak ve pürüzsüz bir görüntü elde etmeye dikkat edin," diyor.

"İpeksi dokuyu elde edebilmek için yüksek pigmentli göz farlarını tercih edin. Öncesinde göz şeklinizi ön plana çıkaran kontür tekniği uygulayın. Makyajınıza nötr, mat tonlarla başlayın ardından göz kapaklarınızın üstüne ve iç köşelerine buzlu etkiyi sağlayacak metalik tonda göz farını uygulayın.

Soğuk tonlarla aranız yoksa Tibury'nin sizlere önerisi göz kapaklarının kıvrımlarına ve dış köşelerine pembe, kahverengi ve bronz tonlarını uygulamanız yönünde. Böylece görünümde sıcaklık elde edebilirsiniz, "Gözleri ön plana çıkaran görünüm için ışıltıyı alt kirpik çizgisinde yoğunlaştırabilirsiniz. Bu sayede saniyeler içinde dikkat çekici fütürist tavırlı metalik görünümü elde edeceksiniz."