Dolce & Gabbana'dan Diet Prada'ya Dava

Dolce & Gabbana, Diet Prada adlı ünlü Instagram profilini yöneten iki ABD'li bloggera 600 milyon dolarlık dava açtı.

Giriş Tarihi: 09.03.2021 11:41 Güncelleme Tarihi: 09.03.2021 11:51

Milano merkezli dünyaca ünlü mode evi Dolce & Gabbana, Asyalı tüketicilerin kendilerini boykot etmesine neden olduğunu iddia ettiği Diet Prada hesabını yöneten ABD'li 2 moda bloggerına dava açtı. Dolce & Gabbana, bloggerlardan 600 milyon dolardan fazla tazminat talep etti.

Dava, 2019'da açılmıştı, ancak bloggerlar Diet Prada hesaplarından bu hafta yaptıkları açıklamayla dava detayları ortaya çıktı. Diet Prada hesabı moda dünyasındaki talit tasarımları ve sosyal konulardaki keskin yorumları nedeniyle 2,5 milyon kişi tarafından takip ediliyor.

Bloggerın avukatı yaptığı savunmada; "Bütün bu dava Diet Prada'yı hesabı yöneten Tony Liu ve Lindsay Schuyler'i kişisel olarak susturmaya çalışmanın bir yolu." dedi. Dolce & Gabbana'nın avukatları dava hakkında yorum yapmayı reddetti.

DOLCE & GABBANA NEDEN BOYKOT EDİLDİ?
Dava, Dolce & Gabbana'nın, Şangay'daki büyük bir pist şovunu destekleyen kültürel olarak duyarsız videolar olarak görülen videolara ve ardından özel bir Instagram sohbetinde hakaret içeren yorumların ardından Asya'da bir boykotla karşı karşıya kaldığı Kasım 2018'e dayanıyor.

Defile, Dolce & Gabbana ürünlerini çeken perakendecilerin ve markayı reddeden Asyalı VIP'lerin de dahil olduğu tepkiyle iptal edildi.

Tasarımcılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana başlangıçta Gabbana'nın hesabının ele geçirildiğini söylediler. İkili daha sonra Çin halkından özür dileyen bir video yayınladı.

Moda evinin 2018'den bu yana marka imajını eski haline getirmek için 450 milyon euro harcadığı ve açıklamaların atfedildiği şirket için 3 milyon euro ve Gabbana için 1 milyon euro istendiği açıklandı. Dava ayrıca, Kasım 2018-Mart 2019 arasında Şangay gösterisinin iptali için 8,6 milyon avrodan fazla, personel harcamaları için 8,6 milyon avro ve Asya satışları için 89,6 milyon avrodan fazlasını istiyor.

BİZE ULAŞIN