Chanel 'Kültür Fonu' Oluşturuyor

Chanel, sanatçılara, galerilere ve müzelere yardım etmek için Kültür Fonu başlattı.

Giriş Tarihi: 18.03.2021 16:35 Güncelleme Tarihi: 18.03.2021 16:36

Lüks moda evi Chanel, sanatı geliştirmek için geniş bir program açıkladı. Chanel, pandemi sonrası dünyada öncü sanatçılara yardımcı olmak için bir dizi girişim başlattı. Marka, Chanel Kültür Fonu aracılığıyla, sanatta 10 bireysel yaratıcıyı desteklemek için Chanel Next Prize'ı tanıtacak ve yaratıcı düşünceyi vurgulayan yeni programlar oluşturmak için uluslararası kültür kurumlarıyla ortaklık kuracak.

Chanel Next Prize müzik, dans, performans ve görsel sanatlarda "alanlarını kökten yeniden tanımlayan" 10 sanatçıyı kutlayacak. Her kazanan, kariyerlerini ilerletmek için 100 bin Euro ve ayrıca Chanel'in küratörlüğünü yaptığı bir mentorluk ve ağ oluşturma topluluğuna erişim alacak.

Yükselen yeteneklere ödüller sunan lüks markalar ve holdingler fikri modada yeni bir şey değil, ancak Chanel'in sanata verdiği destek normdan daha kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Londra'daki National Portrait Gallery'den Paris'teki The Centre Pompidou'ya kadar dünyanın önde gelen kültür kurumlarından bazılarıyla yapılan ortaklıklar, eksik anlatılar konusunda eğitim vermek ve işbirliğini teşvik etmek için tasarlandı.

Chanel'in National Portrait Gallery ile çalışması, kadınların temsilini vurgulayan Reframing Narratives: Women in Portraiture adlı 2023 sergisine odaklanacak, Pompidou'daki işbirliği ise sürdürülebilir şehirler için ekolojiler yaratan tasarımcıları, sanatçıları ve bilim insanlarını tanıyan çok yıllı bir program içerecek.

Chanel'in küresel sanat ve kültür başkanı Yana Peel, "Kültür Fonu, Chanel'in inovasyonu yönlendirmede bireysel yaratıcılığın merkezi önemine olan inancını temsil ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki karmaşa ortamında yolumuzda ilerlediğimiz bir zamanda, sanatçıların ileriye giden yolu tasarlamamıza yardımcı olan dönüştürücü fikirler ürettiğini biliyoruz. Chanel her zaman sanatın canlılığını ve ilerlemesini savundu ve şimdi bu geleneği Fon aracılığıyla, gelecekte ne olacağını planlayan kültürel yenilikçileri ve öncüleri desteklemeye odaklanarak genişletiyoruz." dedi.

BİZE ULAŞIN