NEW YORK'TA KASIM
MODA HABER

NEW YORK'TA KASIM

New York Maratonu 1970’den bu yana kasımın ilk pazar günü yapılır.

GÜNCELLEME TARİHİ: 31 Ekim 2023

İzleyicilerine geniş yelpazede kültürel deneyimler, anlamlı etkileşimler ve olağanüstü sanat eserleriyle aydınlatıcı bir deneyim sunan The Art Show bu yıl, 2-5 Kasım tarihleri arasında Park Avenue Armory'de görülebilir. New York Maratonu 1970'den bu yana kasımın ilk pazar günü yapılır. Ekimden nisana kadar Amerikan Buz Hokeyi Ligi (NHL) düzenlenir. Yerel takımlar New York Rangers ve New York Islanders'tır. Maçları kaçmaz. Kasımda Rockefeller Center'da çocuklarla buz pateni yapmak olmazsa olmazlar arasında. The Rockettes Radio City Christmas Spectacular, Noel'de neredeyse bir yüzyıl boyunca haftanın yedi günü Radio City Music Hall'da sergilenir. Mutlaka izleyin. Cadılar Bayramı süslemeleri kaybolmaya başlar başlamaz Noel ruhu New York'a gelir. Kasım ayında şehir parklarında el işi ürünler, kıyafetler, Noel süsleri ve çok sayıda yiyecek tezgahı bulabileceğiniz sokak pazarları kuruluyor. Kaçırmayın!

Ayşe Sarıoğlu

ED RUSCHA : NOW THEN

Ed Ruscha bir keresinde "Monet gibi bir Seine Nehri'm yok." demişti. Ed Ruscha / Now Then sergisinde baruttan çikolataya kadar her şeyin kullanıldığı; resim, çizim, baskı, fotoğraf, sanatçı kitapları, film ve enstalasyon gibi farklı mecralarda 200'ün üzerinde eser yer alacak. Ruscha'nın savaş sonrası Amerikan sanatına yaptığı dönüm noktası niteliğindeki katkılarının yanı sıra altmış yılı aşkın kariyerinin daha az bilinen yönlerini keşfedecek olan sergi, nesiller boyunca sanatçıları, mimarları, tasarımcıları ve yazarları etkileyen bir dizi çalışma hakkında yeni bakış açıları sunacak. Ruscha, 1956'da memleketi Oklahoma City'den ayrıldı ve Los Angeles'ta ticari sanat eğitimi almak için eyaletler arası otoyol 66'yı takip etti. Burada şehrin mimarisinden, günlük konuşma dilinden ve popüler kültüründen ilham aldı. Ruscha, yol kenarındaki benzin istasyonları veya 20th Century Fox logosu gibi tanıdık konuları kaydetti ve dönüştürdü. Motifleri, siteleri ve kelimeleri yıllar sonra yeniden ziyaret etti. Zaman içinde araç ve yöntemlerinde meydana gelen değişimlerin izini sürerek eserini tanımlayan sanatçı, daimi yeniden keşfin altını çiziyor. Sergi, MoMA'da 13 Ocak 2024 tarihine kadar görülebilir.

FOOD & FASHION

Hem yemek hem de moda günlük hayatımızın merkezinde yer alıyor. İnsanların en temel ihtiyaçlarına hitap ederken aynı zamanda bireysel ve kültürel kimliklerimizi de ifade ediyorlar. Food& Fashion sergisi, lüks, cinsiyet ve tüketimden sürdürülebilirliğe, sosyal aktivizme ve beden politikalarına kadar kritik konuları yorumlamak için yiyecek temaları ve motiflerinin nasıl kullanıldığını araştırıyor. Yiyecek, on sekizinci yüzyıldan günümüze moda tasarımını etkilemiştir. Bu nedenle, iki tür arasındaki bağlantı pek yeni olmasa da - dokuma narları, işlemeli buğday başaklarını veya meyve süslemeli şapkaları düşünün - sadece bu yıl, 2023'te, New York Times gıda motiflerinin dünya çapındaki "yeni çiçekler" olduğunu bildirdi. Food& Fashion aralarında Chanel, Moschino ve Stella McCartney'nin de bulunduğu tasarımcıların seksenden fazla giysi ve aksesuarını içeren heyecan verici ve güncel bir sergidir. Bu türlerin ne kadar iç içe olduklarına, kültürümüz ve toplumumuz hakkında neler ifade edebildiklerine çok yönlü bir bakış açısı sunuyor. 26 Kasım'a kadar Museum of FIT'de izleyicisi ile buluşuyor.

BARKLEY L HENDRICKS : PORTRAIT AT THE FRICK

1935'te halka açıldığından bu yana, Frick Koleksiyonu nesiller boyu sanatçılara, yazarlara ve diğer yaratıcılara ilham vererek New York'un gelişen kültürü içinde Avrupa sanatına dair eşsiz bir deneyim sundu. Barkley L. Hendricks (1945–2017) bahsi geçen deneyimin öncü sanatçılarından idi. Müze, bu sonbaharda geçici evi Frick Madison'da, ressamın dikkat çekici eserlerini, özel ve kamu koleksiyonlarından alınan benzeri görülmemiş bir resim sergisiyle kutlayacak. Hendricks, fotoğraflardan elde ettiği siyahi konuları, canlı tasvirleriyle yorumlayarak çağdaş portrede devrim yarattı. 1960'ların sonlarından itibaren çalışmaları Avrupa sanatının geleneklerinden beslendi ve onlara meydan okudu. Barkley L. Hendricks'in ağırlıklı olarak siyahi figürlerden oluşan şaşırtıcı portreleri, Frick'in koleksiyonununda, Hendricks'in çığır açan yeniliklerini kutlamak ve keşfetmek için benzeri görülmemiş fırsatlar sunuyor. Sergi, 7 Ocak 2024' e dek Frick Madison'da izleyicisi ile buluşuyor.

VERTIGO OF COLOR : MATISSE, DERAIN AND THE ORIGINS OF FAUVISM

Henri Matisse ve Andre Derain, 1905 yazında Fransız Akdeniz'indeki mütevazı balıkçı köyü Collioure'de yoğun bir dokuz hafta boyunca, daha sonra Fovizm olarak bilinen tamamen yeni, radikal bir sanat dili yaratan ortaklığa giriştiler. Renk, biçim, yapı ve perspektifle ilgili cesur, enerjik deneyleri, Fransız resminin gidişatını değiştirdi. Erken modernizme giriş niteliğindeydi ve Matisse'in uzun kariyerindeki ilk önemli çalışma grubunu tanıttı. Metropolitan Sanat Müzesi ve Houston Güzel Sanatlar Müzesi'nin ortaklaşa düzenlediği bu sergi, o yazın mirasını daha önce hiç olmadığı kadar çarpıcı bir şekilde inceliyor. Derain and THe Origins of Fauvism, 21 Ocak 2024'e dek The Met Museum'da devam ediyor.

SPIKE LEE : Creative Sources

En etkili ve üretken Amerikalı film yapımcılarından ve yönetmenlerinden biri olan Spike Lee'nin (Atlanta, Georgia, 1957'de doğdu; Brooklyn, New York'ta büyüdü) dünyasına ender rastlanacak açıdan bir göz atın. Ziyaretçiler, Lee'nin kişisel koleksiyonundan alınan nesnelerin etkileyici bir enstalasyonu aracılığıyla, onun yaratıcı çıktılarını besleyen ilham kaynaklarını keşfedecek. Lee için temas noktası olan ögeler ile ekranda araştırdığı konular arasında yansımalar bulunabilir. Hayatının ve yapıtlarının ana hatları (Siyahilerin tarihi ve kültürü, Brooklyn, spor, müzik, sinema tarihi ve ailesi) kişisel koleksiyonundan alınan 450'den fazla eserle inceleniyor. Kehinde Wiley, Deborah Roberts ve Michael Ray Charles gibi önde gelen Amerikalı siyahi sanatçıların sanat eserleri, bir zamanlar efsanevi müzisyenlerin sahip olduğu enstrümanların yanı sıra tarihi fotoğraflar, spor efemeraları, film hatıraları ve daha fazlasıyla birlikte sergileniyor. Tüm bunlar, Lee'nin etkileyici hikaye anlatımını besleyen insanlar, yerler ve fikirler arasındaki bağlantıları ortaya çıkarıyor. Sergi, 4 Şubat 2024'e dek Brooklyn Museum'da izleyicisi ile buluşuyor.

TRACEY EMIN AND DONNA HUANCA

Faurschou New York (148 Green Street), sanatçılar Tracey Emin ve Donna Huanca'nın eski ve yeni eserlerin bir karışımından oluşan, 14 Temmuz 2024'e kadar sürecek kişisel sergilerinin açılışına ev sahipliği yapıyor.Emin'in çığır açan eseri, Exorcism of the Last Painting I Ever Made, ABD'de ilk kez sergilenecek. Exorcism, 1996'da, altı yıl önce terk ettiği resim sanatıyla ilgili kaygıları ve suçluluk duygusuyla barışmak için Stockholm'deki Galleri Andreas Brändström'de kapalı bir oda ortamında üç hafta yaşama kararının bir eseri olan enstalasyon. Emin, odada kaldığı süre boyunca 12 tuval, yedi vücut resmi ve 79 kağıt üzerine eser üretti. Sergide bu oda korunmuş haliyle görüntüleniyor. Emin'in enstalasyonuna, disiplinler arası sanatçı Donna Huanca'nın Scar Tissue (Blurred Earth) adlı yeni bir çalışması eşlik ediyor. Yaşamın doğal döngülerine ve zamanın geçişine odaklanan Huanca, eski ritüellerden, antropolojiden ve çağdaş modadan ilham alıyor.Huanca, malzemeleri, dokuları, canlı renkleri, sesi, kokuyu ve hareketi birleştirerek katmanlayarak ve yan yana getirerek bize geleneklere meydan okuyan dönüştürücü ortamlar sunuyor. Sergi, Faurschou New York'ta, Çarşamba'dan Pazar'a 12:00-19.00 saatleri arasında görülebilir.

PLAY THE ART : Marlene Dietrich

1905'ten 1978'e kadar çekilmiş 250 fotoğrafın yer aldığı Play the Art : Marlene Dietrich, Dietrich'in (1901–1992) kamusal kişiliğinin çok yönlü gelişimini inceliyor. Sergide Cecil Beaton, Irving Penn ve Edward Steichen gibi tanınmış sanatçıların yanı sıra ünlü Hollywood fotoğrafçısı George Hurrell, Eugene Robert Richee ve William Walling Jr. gibi Dietrich'in hayatı boyunca defalarca birlikte çalıştığı isimlerin fotoğrafları yer alıyor. Nadiren görülen ve daha önce yayınlanmamış görüntüler, Marlene Dietrich'in son fotoğraflarından bazıları ve diğer çalışmalar, hayatının karmaşıklığını gözler önüne seriyor. Öyle ki sanatçı, kamera önünde ve arkasında zamanının toplumsal cinsiyet ve cinsel normlarına meydan okuyarak feminist ve queer film tarihinin temel figürlerinden biri haline gelmişti. Pierre Passebon'un özel koleksiyonuyla oluşturulan sergi, 8 Ocak 2024 tarihine kadar International Center of Photography'de izleyicisi ile buluşuyor.