Penélope Cruz, Brad Pitt ve Chanel 11.12
MODA HABER

Penélope Cruz, Brad Pitt ve Chanel 11.12

Chanel ikonik çantasını ikonik bir başyapıtla onurlandırıyor.

GÜNCELLEME TARİHİ: 1 Nisan 2024

Sinemaya tutkun olan Virginie Viard, Chanel’in ikonik çantası 11.12 için Hollywood’un iki efsanevi oyuncusunu bir araya getirdiği reklam filminde Claude Lelouch'un kült filmi “A Man and A Woman” başyapıtından esinleniyor. 

Filmin unutulmaz repliği “Pardon, boş odanız var mı?” sözcüklerini bu sefer Penélope Cruz’dan duyuyoruz. Inez & Vinoodh’un yönettiği reklam filmi, 1966 yapımı duygu yüklü New Wave klasiği “A Man and a Woman”a bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Bu duygu yüklü çalışma efsanevi plaj plaj sahnesi… göz alabildiğine uzanan ufuk… sonsuz deniz… ve elbette Deauville.

Deauville; Mademoiselle Chanel'in adını taşıyan bir şapka butiği açtığı ve 1913'te ilk Haute Couture kreasyonlarını sunduğu deniz kıyısındaki bir tatil beldesi. Rastlantılar yoktur... Ancak eğer varsa da sezgi, zarafet ve bilgelik açısından muhteşemler, çünkü orijinal filmde, oyuncu aşkın alevlendiği sahnelerde bir CHANEL çantası taşımıştır.

Inez & Vinoodh tarafından fotoğraflanan ve yönetilen kampanya; 2018'den beri film dünyasının yaşayan efsanesi ve CHANEL marka elçisi olan Penélope Cruz ve oldukça çekingen, utangaç adamı canlandıran kült oyuncu Brad Pitt ile neredeyse kelimesi kelimesine, sahne sahne, filmin bazı orijinal repliklerini tekrar ediyor.

Karakterleri titrer, duygularla sarsılır, tüyleri diken diken olur. Penélope Cruz'un eli endişesini gizlemek istercesine çantasını sıkar. Parmakları kapitoneli deriye dokunur, tokasının dönmesini duyarız ve omuzdaki zinciri fark ederiz... Mükemmel siluetiyle anında tanımlanabilir, modern ve dikdörtgen ikonik Chanel çantası ve onu benzersiz ve arzulanır kılan kusursuz cazibesi. 

Claude Lelouch'un filminde gördüğümüz çanta aslında Anouk Aimée'nin hem sahne önünde hem de dışında taktığı kendine ait favori çantasıydı.

Bir otel restoranında, erkek ve kadın arasına yerleştirilen efsanevi çanta, hayatımızın bir noktasında bize en derin arzularımızı dile getirme cesaretini veren her şeyi simgeler. Benzersiz ve özel bir an. Çanta cesaretimizi yansıtıyor, sonunda kendi hayatımızın kahramanı olma cesaretini.

Bu efsanevi çanta ekranda bir koku yayar; bir duygu üçlemesi: Fantezi, cesaret, özgürlük. Sanki artık hayatla kurgu arasında hiçbir sınır kalmamış gibi…

-      "Herhangi bir müsait oda var mı?"

Kim bu soruyu sormayı hayal etmedi ki? Bir saat için, bir gece veya hatta bir ömür boyu. Bu, sırtta ürpertiye neden olan, kalbi daha hızlı ve daha sert atan bir soru. Arzunun hikayesi. Özgürlük hakkında. İnanılmaz derecede canlı olma hissi.

Orijinal filmde “O” soruyu Jean-Louis Trintignant sormuştu. Filmin yeni yapımında, aynı soruyu Penélope Cruz, Rianne Van Rompaey tarafından canlandırılan garsona soruyor.

Chanel çanta bir simgedir. Ruh haline göre dönüşür... Geceden sabaha uykusuz bir geceyi sabahın ilk ışıklarına kadar birlikte geçirecek sadık bir dost. Ömür boyu sürer, nesilden nesile aktarılır. Koleksiyon koleksiyon, sayısız renk, şekil ve malzemenin varyasyonunda görünür.

Anlam, kontrast ve gizemle dolu, özgürlük hissi yayar. Omuzda asılı bir arma, takan kişi hakkında bir şeyler ortaya koyan özgür bir siluet. Chanel tarihini, bugününü, geçmişini ve geleceğini; iç içe geçmiş zincirlerin ve deri kurdelelerin örgüsü gibi içinde taşır.

Kendine ait bir oda, bir sığınak, kendini yeniden keşfetme yeri. Chanel koleksiyonları ve yıllar boyunca, sayısız tasarım...