TikTok’un Yeni Gözdesi Biberiye Yağının Faydaları
GÜZELLİK

TikTok’un Yeni Gözdesi Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye yağının saça faydalarını açıklıyoruz.

GÜNCELLEME TARİHİ: 9 Kasım 2023

Yazı Aleyna Zeynep Yıldız

Göz alıcı ve dolgun saçlara sahip olmayı kim istemez? Ancak, stres, genetik ve dış etkenler gibi birçok sebep saçlarda yıpranmalara ve dökülmelere neden olabiliyor. Hayal ettiği sağlıklı saçlara sahip olamayanlara son zamanlarda TikTok'ta sıklıkla karşımıza çıkan biberiye yağı yeni bir umut oldu. TikTok kullanıcıları biberiye yağı sayesinde daha sağlıklı saçlara sahip olduklarına dair videolar paylaşırken, akıllara şu soru geliyor: Gerçekten işe yarıyor mu?

Harper's Bazaar'a konuşan dermatolog Hadley King'in, "2015 yılında yapılan bir araştırma, biberiye yağını minoksidil ile saç uzatması açısından karşılaştırdı ve altı aylık süre içerisinde her iki grupta da saç uzamada önemli artışlar görüldü." açıklaması TikTok trendinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Saç dökülmesi veya kelliği tamamen durduracak kadar mucizeler yaratmasa da doğru kullanıldığında, saç köklerindeki dolaşımı güçlendirerek daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Dahası, içerisindeki etkin bileşenler sayesinde çok karşılaşılan kepek ve kaşıntı gibi sorunların azalmasında etkili olabileceğine yönelik çalışmalar da mevcut.

Biberiye yağının cazibesi sadece saçları daha hızlı uzatmak veya güçlendirmekle sınırlı değil, aynı zamanda cüzdan dostu bir seçenek sunmasıyla da dikkat çekiyor. Hem uygun fiyatlı hem de kolay bulunabilir olan biberiye yağını evde bile elde etmeniz mümkün.

Nelere dikkat edilmeli?

Biberiye yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey var: Eğer esansiyel yağ versiyonunu kullanacaksanız uygulamadan önce mutlaka seyreltmeniz gerekmektedir. Uzmanlar, biberiye esansiyel yağının oldukça konsantre olması sebebiyle doğrudan saç derisine uygulanmasının ciltte tahrişe veya hassasiyete yol açabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, herhangi bir reaksiyonu önlemek için biberiye yağı; hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı veya hint yağı gibi çeşitli taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır.

Nasıl uygulanmalı?

Her saç tipinde kullanılabilen biberiye yağını saç bakım rutininize dahil etmenin birçok yolu bulunuyor. Seyreltilmiş biberiye yağını doğrudan saç köklerinize uygulayabilir, mevcut saç rutininizdeki bakım ürünleriyle birlikte kullanım sağlayabilir veya durulanmayan bakım yağlarından faydalanabilirsiniz. Uygulama yöntemleri değişiklik gösterse de püf noktası sabit: Masaj! Uzmanlar, masaj yaparak uygulamanın biberiyenin etken maddelerinin saç köklerine emilimini artırdığını söylüyor. Saçı daha parlak ve dolgun bir görünüme kavuşturması için haftada birkaç kez uygulanması gereken biberiye yağını saçınızda en az 30 dakika beklettiğinizden emin olun. Daha etkili bir sonuç için bekleme esnasında saçınızı sıcak bir havluyla sararak yağın köklere daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.