Yaz Mevsiminde Diş Bakımı: Diş Sorunlarınız Tatil Keyfinizi Bozmasın
WELLNESS

Yaz Mevsiminde Diş Bakımı: Diş Sorunlarınız Tatil Keyfinizi Bozmasın

Yaz tatiline çıkmadan önce diş bakımı yaptırmanın önemine değinen Diş Hekimi Gülcan Usal, bu konuda alınması gereken önlemleri anlattı.

GÜNCELLEME TARİHİ: 27 Haziran 2024

Yaz geldi, tatil planları hayata geçmeye başladı. Bir yıl boyunca beklenen ve üzerine hayaller kurulan tatilde diş problemi yaşamak son derece keyif kaçırıcı olabilir. Diş bakımı yaptırmanın önemine değinen Diş Hekimi Gülcan Usal bizimle alınması gereken önlemleri paylaştı.

Tatil ve Düğün Mevsimi Öncesi Diş Bakımı

Yaz ayları hem tatil hem de düğün sezonu olması nedeniyle diş sağlığı açısından son derece önemli. Yaz tatiline çıkmadan önce diş bakımlarınızı yaptırmak tatilin sorunsuz ve keyifli geçmesi için büyük önem taşıyor. Diş ağrısı, çürükler, kırık dişler veya diğer diş problemleri tatilde karşınıza çıkarsa, keyifli vakit geçirmek yerine acil bir diş hekimi aramak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca düğün mevsimi olan bu dönemde daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak herkesin arzuladığı bir durum. Bu yüzden yaz başlarken diş hekimi kontrolünden geçmek ve diş temizliği yaptırmak, olası bir sorun için erken çözüm yoluna gitmek anlamına geliyor.

Rutin Kontrol ve Profesyonel Diş Temizliğinin Önemi

Tatil öncesi diş hekiminize yapacağınız rutin bir ziyaret, olası diş sorunlarının erken tespit edilmesini sağlar. Erken teşhis edilen problemler, daha kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Ayrıca profesyonel bir diş temizliği, diş taşlarını ve plakları temizler, ağız hijyeninizi artırır ve diş eti hastalıklarını önler. Temiz dişlerle hem daha sağlıklı bir gülümsemeye sahip olursunuz hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Daha Beyaz Dişlerle Gelen Parıldayan Gülüşler 

Tatilde veya katıldığınız düğünlerde bol bol fotoğraf çektirmek ve güzel anılar biriktirmek isteyenler için diş beyazlatma ve diğer estetik işlemler de harika bir seçenektir. Daha beyaz ve parlak bir gülümsemeyle tatilinizi ve düğünüzü ölümsüzleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra küçük çürükler veya kırık dişler, ihmal edildiğinde ciddi problemlere yol açabilir. Tatil öncesi bu tür sorunları çözmek, tatil sırasında oluşabilecek acil durumların önüne geçer.

Diş Sıkma Problemini Görmezden Gelmeyin

Geceleri diş sıkma sorununuz varsa tatil öncesi diş hekimine görünmekte fayda olacaktır. ‘Nasıl olsa tatildeyim, rahatım!’ yaklaşımıyla diş sıkmayacağınızı düşünmek yanlış olur. Çünkü birçok kişi için yeni ortam, yeni yastık veya yeni yatak vücutta stres algısı oluşturabilir. Ayrıca ıslak saçları güneşli rüzgarlı bir havada kurumaya bırakmak da kaslarınızın gerilmesine sebep olabilir ve buna bağlı diş sıkma sorununu artırabilir. O yüzden diş sıkma gibi bir sorununuz varsa mutlaka diş hekimine görünmeli ve bir splint (gece plağı) yaptırmalısınız. Plağınız zaten varsa tatilde de yanınıza almayı unutmamalısınız. 

Diş Bakımı Tatile Girmez

Tatilde diş sağlığınızı korumak da en az tatil öncesi bakımlar kadar önemlidir. Tatildeyken de dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Tatilde fazla şeker tüketmek diş çürümelerine davetiye çıkarır. Şekerli yiyecek ve içecekleri sınırlamayı tercih edin. Su, ağız içindeki asitleri nötralize eder ve tükürük üretimini artırır, bu da dişlerinizi korur. Bu yüzden bol bol su tüketmeniz faydalı olacaktır.