New York'ta Ağustos

02.08.2022, Salı

Bu ay birçok parkta 100’ün üzerinde konser ve gösteriyi ücretsiz olarak izleyebildiğiniz Summer Stage Festival’i kaçırmayın. New York klasiklerinden biri de ücretsiz Bryant Park Film Festival. İnsanlar, açık hava sineması ve New York Filarmoni Orkestrası konserleri için yanlarında getirdikleri battaniye ve sandalyelerle Manhattan’ın göbeğindeki bu alanda toplanıyorlar. MLB beyzbol ligi de Ağustos’ta başlıyor. New York Yankees ya da Mets; her iki beyzbol takımı da kesinlikle görülmeye değer! Bu arada, Williamsburg’da gün batımının tadını çıkarmayı unutmayın. Ve işte, şehrin etkinlik ajandasında diğer öne çıkanlar.

New York klasiklerinden biri de ücretsiz Bryant Park Film Festival. İnsanlar, açık hava sineması ve New York Filarmoni Orkestrası konserleri için yanlarında getirdikleri battaniye ve sandalyelerle Manhattan'ın göbeğindeki bu alanda toplanıyorlar. MLB beyzbol ligi de Ağustos'ta başlıyor. New York Yankees ya da Mets; her iki beyzbol takımı da kesinlikle görülmeye değer! Bu arada, Williamsburg'da gün batımının tadını çıkarmayı unutmayın. Ve işte, şehrin etkinlik ajandasında diğer öne çıkanlar.

Stuff : Organized by Arlene Shechet

Pace, heykeltıraş Arlene Shechet tarafından düzenlenen kapsamlı bir grup sergisi olan STUFF'da sanatçının sanat sevgisinin bir ifadesi olan 50'den fazla sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor. Sanatın yeniden icat etme, meşgul olma ve yeni sohbetlere uyum sağlama becerisinden bahseden STUFF, Hujar'ın 1974'te yazar Fran Lebowitz'in çocukluk yatak odasındaki fotoğrafıyla açılıyor. Çalışma, Shechet'in Lebowitz'in yatak odası duvar kağıdına ilişkin kendi yorumuyla kaplı bir duvarda asılı duruyor. Duvar kağıdının soyut deseninden yayılan canlılık, gösterideki başka bir tematik odak noktasının ipuçlarını veriyor; kozmik diyagram. Shechet için, gündelik ve kozmik yakından ilişkili. Alfred Jensen'in metafizik ve matematiksel kompozisyonları, Guo Fengyi'nin vücudun meridyenlerine atıfta bulunan çalışması gibi diğer eserler serginin bu boyutunda rol oynuyor. 19 Ağustos'a dek Pace Gallery'de görülebilir.


KIMONO STYLE: THE JOHN C. WEBER COLLECTION

Sergi, geç Edo döneminden (1615-1868) 20. yüzyılın başlarına kadar kimononun dönüşümünü izliyor. Kimono ve Batı modası arasındaki karşılıklı sanatsal alışverişleri araştıran sergide ünlü John C. Weber Japon sanatı Koleksiyonu'ndan olağanüstü bir eser seçkisi ve The Costume Institute koleksiyonundan öne çıkanlar yer alacak. Japonya'nın ünlü olduğu dokuma, boyama ve nakış teknikleri, Edo döneminde sanatsal gelişmişliğin zirvesine ulaştı. Egemen askeri sınıfın üyeleri, her biri ısmarlama olan görkemli kimonoların birincil tüketicileriydi. Aynı zamanda dinamik bir şehir kültürü ortaya çıktı ve tüccar sınıfı zenginliğini maddi lüksler elde etmek için kullandı. En görünür sanat formlarından biri olan kimono, kasaba
halkının estetik duyarlılıklarını ilan etmelerine bir yol sağladı. Japon tahta baskılarında kimono tasvirleri, 19. yüzyılın sonlarında Batılı modacılar tarafından geniş çapta incelendi. Giysinin nispeten gevşek, saran silueti ve doğrusal kesimi, Madeleine Vionnet ve Cristóbal Balenciaga gibi modacıların avangard kreasyonları için kimonodan ilham almasıyla Batı modası üzerinde en derin etkiye sahip oldu. Meiji döneminde (1868-1912) ise Batı kıyafetleri Japonya'ya tanıtıldı. Modernleşme ve sosyal değişimler daha fazla kadının ipek kimonolara erişmesini sağladı. Bu bağlantıları göstermek için sergi, Batılı giysiler, baskılar ve dekoratif sanat objelerinin yanı sıra 60'tan fazla kimono sunuyor. 20 Şubat 2023'e kadar The Met Metropolitan Museum of Art'da görülebilir.


Eva Hesse: Expanded Expansion

Deneysel sanatçı Eva Hesse tamamen kendisine ait melez nesneler yapmaya çalıştı. Bu sergi, Guggenheim koleksiyonundan 35 yıl sonra ilk kez halka açık olarak sergilenen, aynı zamanda sanatçının stüdyo pratiğine ve sanat yapma yaklaşımına bir bakış sunan anıtsal bir eser olan Expanded
Expansion (1969) etrafında toplanıyor. Expanded Expansion için Hesse, yumuşak, dökümlü kauçuk tülbent panelleri, sert fiberglas ve "bacaklar" oluşturacak şekilde uzanan polyester reçine direkleri ile yan yana koydu ve çalışmayı, "Biçim olarak zıt, büyük, baş döndürücü, güçlü ama istikrarsız" olarak nitelendirdi. Maddilik, saçmalık ve uyumsuzluklara olan ilgisini somutlaştıran bu sunum, algının bağlamsal doğasını ve bir sanat eserinin zaman içindeki deneyimini ve yönetimini aydınlatıyor. 17 Ekim'e kadar Guggenheim Museum'da izleyicisi ile buluşuyor.


THE COSTUME INSTITUTE'S IN AMERICA: AN ANTHOLOGY OF FASHION

The Costume Institute's In America: An Anthology of Fashion, ABD'deki modayı araştıran iki bölümden oluşan bir serginin ikinci bölümü. The Met's American Wing ile işbirliği içinde sunulan serginin bu bölümü, American Wing dönemi odalarının karmaşık ve katmanlı geçmişleriyle ilgili terzilik anlatılarını vurguluyor. 18. yüzyıldan günümüze uzanan kadın ve erkek elbiseleri, 15. yüzyıla kadar uzanan seçkin dönem odalarına yerleştirilen vinyetlerde sergileniyor. The Met Metropolitan Museum of Art'da 5 Eylül 2022 tarihine kadar görülebilir.


Virgil Abloh: Figures of Speech

Vizyon sahibi sanatçı ve tasarımcı Virgil Abloh'un multidisipliner çalışması, çağdaş kültürde moda, sanat, tasarım ve müziğin rolünü nasıl anladığımızı yeniden şekillendirdi. Chicago Çağdaş Sanat Müzesi tarafından geliştirilen Figures of Speech, sanatçı Takashi Murakami, müzisyen Kanye West ve mimar Rem Koolhaas ile işbirlikleri de dahil olmak üzere Abloh'un yirmi yıllık pratiğini kapsayan, ayrıca kendi moda markası Off-White'dan ve ilk siyah erkek giyim kreatif direktör olduğu Louis Vuitton'dan parçaların da yer aldığı kendi çalışmalarına ayrılmış ilk müze sergisi.

Sergide görebilecekleriniz; Brooklyn Müzesi'nin sunumu için yeni eklenenler, sanatçının arşivinden daha önce hiç görülmemiş nesneler ve mimari geçmişinden yararlanan bir 'sosyal heykel'. Bu enstalasyon, siyah sanatçılara ve siyah insanlara kültürel kurumlarda tanınan tarihsel alan
eksikliğine karşı koymak için toplanma ve performanslar için bir alan sunuyor.

Figures of Speech, Abloh'un tasarımın iletişimsel gücünü keşfetmesinin izini sürüyor. Moda, tasarım, mimari ve sanatta iş başında olan geleneksel beyaz işçiliğin yapılarını sökmek için siyah bakışını kullanan ve siyah kültürel deneyiminin merceğinden 'yeniden inşa' süreci başlatan Ablohiçin Chicago Çağdaş Sanat Müzesi'nin düzenlediği sunuma özel olarak DelMonico Books tarafından bir yayın oluşturuldu, sergi kapsamında müzeden satın alınabiliyor.29 Ocak 2023 tarihine kadar Brooklyn Museum'da görülebilir.


ART AND RACE MATTERS: THE CAREER OF ROBERT COLOSCOTT

Robert Colescott'un cesur ve zengin bir şekilde işlenmiş eserleri, ırk, güzellik ve Amerikan kültürü konularına hicivli bir bakış açısı sunmak için sanat tarihini kat ediyor. Colescott, genellikle zamanının ötesinde, kişisel ve kültürel kimliklerin, resmin dili ve tarihi aracılığıyla nasıl inşa edildiğini ve canlandırıldığını araştırdı. Bu sunum, zamanının en önemli sanatçılarından biri olarak Colescott'un gecikmiş bir kutlamasını sunuyor.

Colescott belki de en çok 1970'lerde yaptığı ve baskın kültürel ve sosyal anlatılarda kahramanlar olarak siyah erkek ve kadınların yokluğunu incelemek için ikonik sanat eserlerini yeniden tasavvur ettiği çalışmalarıyla tanınır. George Washington Crossing the Delaware (1975) gibi eserler, Amerika'nın genellikle acımasızca ayrımcı geçmişini ve bugününü keskin bir şekilde eleştirirken, tanıdık başyapıtların saygısız parodilerini sunar.

Bu çığır açan sergi, en zorlu konulardan bazılarını ele almada bir öncü olan Colescott'un bugünün küresel kültüründeki mirasını vurgulamakta.
10 Ekim 2022 tarihine kadar New Museum'da ziyarete açık.


Screen Series: Naomi Rincón Gallardo

Sergi, gelişmekte olan çağdaş sanatçıların yeni video eserlerinin sunumuna yönelik bir platform olan New Museum'un Screen Series'inin devamı niteliğinde.

Meksikalı sanatçı Naomi Rincón Gallardo, deneysel ve disiplinler arası bir metodoloji aracılığıyla Mezoamerikan kozmolojileri, queer teorisi, eleştirel pedagoji ve Latin Amerika dekolonyal feminizmi de dahil olmak üzere birçok çalışma alanını birbirine bağlayan performanslar, filmler ve video yerleştirmeleri yaratıyor. Zamanı, geçmişin, şimdinin ve geleceğin kesiştiği ve birbirini bilgilendirdiği bir sarmal olarak anlayan Rincón Gallardo, sömürgecilik karşıtı şiirsel silahlarını bulmak için sömürge öncesi mitlere gömülü bilgilere dönüyor.

"Mitik-eleştirel erçeküstücülük"ün bu büyüleyici vizyonlarıyla sanatçı, gerçekliği anlamanın hegemonik yollarına alternatifler sunuyor. Bu isyancı vizyonları sahnelemek için Gallardo, kadın gruplarıyla, cuir/queer ve ikili olmayan bireylerle işbirliği yaparak, toplu olarak normativiteden kaçmak için fırsatlar yaratıyor. Zevk ve yaratıcılığın ataerkil baskı üzerindeki gücünü öven Gallardo'nun eserleri, itaatsiz ve uyumsuz bir hayal gücüne ilham veriyor. Atalardan kalma anlatıları, yakın tarihi ve queer geleceği derinden politik yollarla birleştiren Rincón Gallardo, birlikte yaşamanın daha iyi biçimlerini motive edebilecek yeni mitler yaratıyor. Sergi, aynı anda üç monitörde görüntülenen The Formaldehyde Trip (2017) filmini sunuyor. 10 Eylül tarihine kadar New Museum'da görülebilir.

BİZE ULAŞIN