50 yıl sonra yeniden "Bir Delinin Hatıra Defteri"

Toplumsal düzene, aşağılanmaya, karşılıksız aşka dayanabilmek için “delirmek” ya da “delirtilmek” gerekiyor! Gogol’un, hayatın gerçeklerinden kaçan Poprişçin’in kendi dünyasında delirmeye giden hikâyesini anlattığı “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Genco Erkal’ın muhteşem performansıyla hem Avrupa hem Anadolu Yakası’nda.

Genco Erkal, ilk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve yıllar boyunca kendisiyle özdeşleşip efsane olan "Bir Delinin Hatıra Defteri"ni 77 yaşında yeniden sahneye koydu. İlk kez Erkal'ın, 1965 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda sahnelediği, daha sonra 1969 ve 1992 yıllarında değişik yorumlarla iki kez daha yönetip, oynadığı Nikolay Gogol imzalı oyun, Türkiye'de oynanan ilk tek kişilik oyun olarak da tarihe geçti.

Bugüne kadar usta oyuncuya birçok ödül getiren "Bir Delinin Hatıra Defteri", Erkal'ın ilk oynayışının 50. yılına özel, günümüze ışık tutan göndermelerle; 6 Aralık'ta Kenter Tiyatrosu'nda, 8 Aralık'ta, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, 11 Aralık'ta, Kozzy Kozyatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi'nde, 12-13 Aralık'ta, Kenter Tiyatrosu'nda. Oyunların başlangıç saati ise 20:30.Nikolay Gogol'un yazdığı ve Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği oyunda usta oyuncuyu ilk sahnelediği yıllarda anneannesi seyrederken, bu kez de torunları seyredebilecek. Erkal, kendisine birçok ödül getiren ve efsaneleşen "Bir Delinin Hatıra Defteri"ni, 5. kuşak için de sahneleyecek olmanın oldukça büyülü olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen, yönetmenliğini usta oyuncunun yaptığı "Bir Delinin Hatıra Defteri"nde müzikler Mete Sakpınar'a, sahne tasarımı Duygu Sağıroğlu'na, fotoğraflar Burcu Yetiş'e, kostümler ise Özlem Kaya'ya ait.Genco Erkal'ın, 50 yıl sonra yeniden "Bir Delinin Hatıra Defteri" dediği oyun; 6 Aralık'ta Kenter Tiyatrosu'nda, 8 Aralık'ta, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, 11 Aralık'ta, Kozzy Kozyatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi'nde, 12-13 Aralık'ta, Kenter Tiyatrosu'nda. Oyunların başlangıç saati ise 20:30.


BİZE ULAŞIN