BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI YAPTIRMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER
LIFESTYLE

Burun Estetiği Ameliyatı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Umur Akıner sorularımız yanıtladı.

GÜNCELLEME TARİHİ: 7 Mart 2024

Rinoplasti ya da bilinen adıyla burun estetiği ameliyatları ülkemizde tüm estetik işlemler içinde en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Umur Akıner burun estetiği operasyonu olmak isteyenlerin süreçle ilgili en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

Burun estetiği ameliyatı her mevsim yapılabilir mi?

Havanın sıcak veya soğuk olmasının operasyon üzerinde bir etkisi yoktur. Ancak güçlü güneş ışınlarının iyileşme süreci üzerinde olumsuz etkisi vardır. Yaz aylarında güneşin tepede olduğu saatler olan 11.00-16.00 saatleri arası güçlü güneş ışığına ve aşırı sıcağa maruz kalınmadığı sürece her mevsim burun estetiği ameliyatı olunabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da ameliyattan sonra 3 ay gözlük takmamaktır. O nedenle yazın ameliyat olan kişiler güneş gözlüğü takmamaları gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir.

Burun estetiği ameliyatlarında yaş sınırı var mı?

Tıbben yaşla ilgili bir kural olmamasına rağmen ben hastalarımın 18 yaşını doldurmuş olmalarını istiyorum. Tabi ki ciddi sağlık problemlerinde daha erken yaşlarda düzeltme operasyonları yapılabilir. Bunun yanı sıra ileri yaşta dokuların esnekliğini yitirmesi ve daha zor şekil alması nedeniyle 40 yaşından sonra burun ameliyatı olanların beklentilerinin daha düşük ve gerçekçi olması gerekir. Yaşla birlikte iyileşme daha yavaş olur, şişlikler daha yavaş geriler.

Burun estetiği ameliyatlarında burun tamponu kullanılmalı mı?

Sıkça suistimal edilen ve pazarlama amacıyla kullanılan konulardan biri burun içine silikon plak koymak ya da koymamak konusunda cerrahların tercihidir. Burada bilinmesi gereken, silikon plakları koymamak cerrahın tercihiyle alakalıdır ve cerrahın ameliyatı daha iyi yapmasıyla ilgisi yoktur. Gerçekleştirdiğim burun estetiği operasyonlarının çoğunda kanama riskini azalttığı ve burnun yeni şeklini korumak konusunda avantaj sağladığını düşündüğüm için tampon kullanmayı tercih ediyorum. Hastaya göre karar vererek bazen tampona ihtiyaç duymadığım kişiler de olabiliyor. "Tamponsuz burun ameliyatı" vaat ederek şartları zorlamayı ve risk almayı tercih etmiyorum. Burun içi silikonları nefes almayı bir miktar zorlaştırsa da tamamen engellemez ve temizlik için önerilen okyanus suyu çözeltilerinin düzenli olarak uygulanmasıyla burnu açık tutmak mümkün olur. Olabildiğince burundan nefes almak ve burun içini yıkayarak temiz tutmak daha konforlu bir iyileşme süreci geçirmeyi sağlar.

Burun estetiği operasyonu sonrası nelere dikkat edilmeli?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Bunlardan ilki operasyondan sonra 3 ay gözlük takmamak. 2 aydan sonra acil ihtiyaç halinde 5-10 dakika güneş gözlüğü kullanmaya müsaade edilebilir. Çok hafif titanyum çerçeveli gözlüklere hastanın iyileşme seviyesine göre erken dönemde izin verilebilir. En az 1 yılı doldurana kadar güneşin tepede olduğu 11.00-16.00 saatleri arası ve yaz mevsiminde direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı. Yüksek faktörlü güneş kremleri ve şapka kullanımı muhakkak önerilir. Uzun yürüyüşler 15 günden itibaren yapılabilir, nabız yükseltici kardiyo egzersizleri içinse 1 ay beklenmeli ve kişi kendi vücudunu dinleyerek yavaş yavaş artırabilir. Aksi halde kontrolsüz ödemlenme atakları buruna zarar verebilir. Ağırlık kaldırma gibi ıkınma gerektiren egzersizler için 2 ay, deniz suyunda yüzmek için 1 ay, havuz suyu için 2 ay beklemeniz önerilir. Bu süreçte burnunuzu her halükarda travmadan korumalısınız.