Temiz Güzellik

Güzellik ürünlerinde toksik madde içermeyen temiz konsept algısı, sezon makyajına yön veren trendler ve yenilikler. Hazırlayan: Pelin Hasçalık, Fotoğraflar: Andreas Ortner

Temiz Güzellik

NEREDEN BAŞLAMALI?

Temiz güzellik ne anlama geliyor? Doal etiketine sahip her marka güvenilir mi? Toksik madde içermeyen ürünler kullanmak neden önemli? Bu üç soruyu kendinize mutlaka sormalı ve her gün cildiniz, makyajınız ve saçınız için seçtiiniz markaları, özellikle de içeriklerini sorgulamalısınız. Günümüzde temiz içerikleriyle öne çıkan pek çok alternatif varken, deiime öncelikle günlük olarak kullandıınız günekoruyucu, el sabunu, vücut kremi ve deodorantınızdan balamanızı öneriyoruz.

KAÇINMANIZ GEREKENLER

Genibir spektrumu kaplayan temiz güzellik konsepti, belli balı içeriklerden kaçınmanızı gerektiriyor. Mikroplara karı koruyucu özellik gösteren ve güzellik ürünlerinde bakteri üremesine engel olan parabenler, sorgulamanız gereken ilk kimyasallardan. Aratırmalar, parabenlerin insan vücudunda östrojen hormonunu kopyaladıını, tiroit hormonunu bozduunu, hormonal bozulmaya balı kanseri tetiklediini ve obeziteye neden olduunu gösteriyor. Koku veren kimyasallar ve ftalatlar da kaçınmanız gereken içerikler arasında öne çıkıyor. Güzellik ürünlerine güzel koku salamak amacıyla kullanılan natürel ve sentetik pek çok kimyasal madde var. Kokuların kalıcı olmasına yardımcı olan ftalatlar, özellikle oje ve saç spreylerine dahil olan kimyasal içeriklerden. Bu nedenle, ürünlerin içerik listesini incelediinizde bu katkı maddesine dikkat etmelisiniz.

BİZE ULAŞIN