Dakota Johnson'lı Persuasion'dan İlk Fotoğraflar ve Fragman

Jane Austen uyarlaması "Persuasion"ın bu versiyonu romanı "modern, esprili bir yaklaşımla" yeniden anlatacak.

Giriş Tarihi: 15.06.2022 13:54

İngiliz edebiyatının ünlü ismi Jane Austen'in "Persuasion" (İkna) romanının Netflix uyarlamasından ilk fragman geldi. Carrie Cracknell tarafından yönetilen filmin başrolünü Dakota Johnson üstlenirken, filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Henry Golding, Cosmo Jarvis, Suki Waterhouse, Richard E. Grant gibi isimler yer alıyor.

Uzun zamandır beklenen bu uyarlama için kesin bir çıkış tarihi doğrulandı. Persuasion, geçen yıl mayıs ayında başlayan bir prodüksiyonun ardından 15 Temmuz 2022'de Netflix'te prömiyer yapacak.

Jane Austen'ın bir zamanlar evinin yakınında çekildi. Johnson geçen bahar Bath'da sette görüldü. Persuasion orada çekilmiş olması son derece uygun çünkü, Austen 1801'den 1806'ya kadar Bath'da yaşadı.

Yönetmen Carrie Cracknell, "Dönem parçalarıyla, o zaman ve şimdi arasında bir bağlantı olması her zaman ilgimi çekmiştir" diye açıklıyor. "Sanırım dönem filmleri genellikle size yapıldıkları an hakkında, bir şekilde kopyalandıkları an hakkında çok şey öğretir."

Melankolik hikaye, 1995 yılında Amanda Root ile Ciarán Hinds'in başrollerinde olduğıu bir filmle beyaz perdeye uyarlandı. Aynı roman daha sonra Sally Hawkins'in oynadığı bir TV filmine dönüştürüldü ve 2007'de Britanya'nın ITV'si tarafından yayınlandı.

Aynı romanın, Mahalia Belo tarafından yönetilen ve başrollerini "Succession" yıldızı Sarah Snook ile "Game of Thrones"ta izlediğimiz Joel Fry'ın oynadığı başka bir filmi daha çekiliyor. Bu filmin de yıl içinde izleyiciyle buluşması planlanıyor.

PERSUASİON ROMANININ KONUSU
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna (Persuasion), yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu.

Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder.

Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor.

BİZE ULAŞIN