Sağlıklı Saçlar Burada Başlar
MODA HABER

Sağlıklı Saçlar Burada Başlar

Saç bakımı artık stil yaratmanın ötesine geçmeyi başarabilen ürünlerden ibaret. Bilimsel buluşlar ve cilt bakımından esinlenen aktif içeriklerin hedefi hem saç uçlarını, hem de saç derisini kuvvetlendirmek.

GÜNCELLEME TARİHİ: 19 Eylül 2023

Hazırlayan: Pelin Hasçalık

SAHNEDEKİLERİ TANIYALIM

Saç bakımına bakış açımız pandemi döneminde evde saç şekillendirmek ve yoğun ısıyla stil veren cihazlardan uzaklaşmakla beraber değişti. Geçici çözümler yerine saç sağlığına öncelik veren müşteriler, cilt bakımında fayda sağlayan içeriklere yöneldi. Böylece saç bakım sektörü, saç sağlığına odaklanan ürünler geliştirerek formüllerinde tıpkı cilt bakımında olduğu gibi besleyici özellik sağlayan peptitler, skualen ve salisilik asit gibi içerikler kullanmaya başladı. Los Angeles'ta yaşayan dermatolog Shani Francis, "Saç bakımı bütünsel bir yaklaşım gerektirir" diyor. Bu fikirden yola çıkıyor ve incelme, kuruma, hasar görme gibi en çok rastlanan saç sorunlarına çözüm sunan ürünleri inceliyoruz.

SORUN: KURULUK, KABARIKLIK

Kalın telli, kıvırcık ya da çok işlem görmüş saçlar, kronik bir kuruluk sorunu yaşıyor olabilir. Saç tellerine nem kazandırmanın en ideal yolu, cilt bakımı içeriklerinden hyalüronik asit ve skualeni formülüne katan ürünlere yönelmek. New York'tan saç stilisti Shab Reslan, "Saçın nemi özümsemesini sağlayan hyalüronik asit, saç bakımına giren en başarılı içeriklerden" diyor.

KURULUK, KABARIKLIK İÇİN EN İYİLER

SERUM: Abtira Bio Skin, sardunya ve vetiver sularıyla, cildi ve saçı beslemeye yardımcı olacak doğal bir süper gıda olan iki tür mikroalgadan oluşuyor.

TONİK: Ashley Joy Elma Sirkesi Çay Ağacı & Aloe Veralı Saç Toniği, çay ağacı ekstratı, elma ve aloe vera özlerinden oluşuyor ve saçların elektriklenmesini önlüyor.

SPREY: Keratin ve hyalüronik asit içerikli Cosmed Perfecting Keratin sprey, formülündeki argan yağı, hidrolize keratin, hyaluronic asit ile saçları ısıdan ve zararlı UV ışınlarına karşı koruyor.

ŞAMPUAN: Kuru saçlar için önerilen Santa Maria Novella, saç tellerinde nemlendirici ve besleyici bir film etkisi sağlayarak, saçı yeniden yapılandırmaya ve onarmaya yardımcı.

KREM: John Frieda Frizz Ease Dream Curls krem, nemlendirici etkisiyle belirgin, şekilli, elektriklenmeyen bukleli saçlar yaratmayı hedefliyor.

SORUN: İNCELME

Seyrek saç sorunu, herkese uygun tek bir çözümün yer aldığı bir konu değil. Francis, "Seyrekliğin nedeni çok çeşitli ve karmaşık" diyor. Sonuç olarak, bu soruna en iyi çare bulan yöntemler, saçın elastikiyetini geliştirmeyi, kırılmasını önlemeyi, daha sağlıklı ve yeni saçların çıkmasını hedefliyor.

İNCELME İÇİN EN İYİLER

ŞAMPUAN: Forcapil Fortifying şampuan, güç, keratin ve provitamin B5 açısından zengin içeriğiyle yorgun ve hassas saçları güçlendiriyor.

BAKIM SPREYİ: Olaplex N° 0 Intensive Bond Building Treatment, saç bağlarını yeniden güçlendirmek ve saç bakım tedavisinin etkinliğini arttırmak üzere tasarlanan bir bakım spreyi.

BAKIM YAĞI: Ligne St. Barth Avocado Oil, formülündeki avokado yağı ile saçları nemlendirerek, elastikiyetini destekliyor.

KREM: HC Care Ovex saçları, elektriklenme, mat ve cansız görünüm, zor şekil alma gibi olumsuzluklardan kurtararak hacim ve parlaklık kazandırıyor.

SORUN: SAÇ DERİSİNDE TAHRİŞ

Francis, "Saç derisini toprak, saçları da bitki olarak düşünün. Kötü topraktan, sağlıklı bir bitkinin büyüdüğünü göremezsiniz" diyor. Saç derisini arındıran ve yatıştıran aktif içerikler, saçları gelişme ve uzama aşamasında güçlendirmeye başlıyor. Bunu başarmak için yeni ürünler nemlendirici özellik için hyalüronik asitten, arındırıcı etki için de meyve enzimlerinden destek alıyor.

SAÇ DERİSİ İÇİN EN İYİLER

MASKE: Bee Beauty saç derisi bakımı bone maskesi, içeriğinde bulunan biberiye ve çay ağacı gibi bitki özleriyle saç derisine saçın güçlenmesine ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı.

TONİK: Harrem Hair Care Tonic, içeriğindeki mersin bitkisinin hücre yenileyici ve doku onarıcı etkisi sayesinde saç derisinin yenilenmesine katkı sağlıyor.

BAKIM YAĞI: Saç diplerinize bakım yapan, şampuandan önce kullanılan ve durulanmayan L'Occitane Aromachology Intense Repairing Infused Oil, melek otu, ylang-ylang, tatlı portakal, lavanta, sardunya gibi esansiyel yağ karışımından oluşuyor.

MASKE: Boyner, Doğal polifenol kaynağı olan ayçiçeği ve dağ çayı içeren Korres Sunflower & Mountain Tea, kimyasal işlem görmüş saçlar için renk koruyucu, derin nemlendirici saç maskesi.

SORUN: MATLIK, YIPRANMA

"Kimyasal işlemlere, ısıya ve agresif saç şekillendiricilere maruz kalan saçlar mat ve cansız görünür" diyor Reslan. Bu sorunu gideren en etkili ürünler damar yoluyla aldığımız vitamin serumları gibidir ve hızla yıpranan saç uçlarını antioksidan, yağ asitleri ve mineraller ile güçlendirir, elastikiyetini geri kazandırır.

MATLIK, YIPRANMA İÇİN EN İYİLER

SERUM: Argan yağı, hindistancevizi yağı ve soya yağı ile zenginleştirilen We Are Paradoxx Moisture Hangover Hair Elixir, donuk, yıpranmış ve cansız saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazandırıyor.

BAKIM YAĞI: Sertifikalı organik Fas argan yağı ile formüle edilen Naturals By Watsons Saç Bakım Yağı Argan, saçları besleyerek, parlaklığını arttırmayı hedefliyor.

SAÇ FIRÇASI: Saç derisini rahatlatan ve fön sırasında saçları yumuşatan Dyson saç açma fırçası, saçınızı şekillendirmeden önce veya kurutma sırasında düzleştiriyor.

ŞAMPUAN: Maui Shea Butter şampuan, içeriğindeki shea, zengin hindistan cevizi ve saf makademia yağları ile işlem görmüş ve yıpranmış saçları onarıyor.