Vera Wang: Yeni Bir Düğün Çağındayız
WEDDING

Vera Wang: Yeni Bir Düğün Çağındayız

Vera Wang değişen gelenekler üzerine düşünüyor ve eskimeyecek bir gelinlik bulma konusundaki ipuçlarını paylaşıyor.

GÜNCELLEME TARİHİ: 15 Aralık 2022

Gelinlik sanatında ustalaşmış tasarımcıları düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen ilk isim Vera Wang olacaktır. Gelinlik sektörünün belki de en tanınmış tasarımcısı olarak, gelinlerin isteklerini yerine getirmek için otuz yıldan fazla zaman harcadı ve başladığından beri düğün geleneklerinde meydana gelen değişiklikleri yansıtan benzersiz bir bakış açısı geliştirdi.

"Artık yeni bir düğün çağındayız" diyor. "Bir moda tasarımcısı olarak ve kendimi gerçekten bir gelinlik tasarımcısı olarak görmüyorum, ama gelinliğe odaklanan bir moda tasarımcısı olarak koleksiyonlarımızın her zaman dünyada, sokakta olup bitenleri yansıtmasını istiyoruz."

Wang, nasıl kutlamayı seçtikleri ve ayrıca ne giymeyi seçtikleri söz konusu olduğunda, birçok gelin için geleneğin pencereden dışarı çıktığını gördü. Bu, onlarca yıldır yavaş yavaş yanan bir trend oldu, ancak pandeminin kesinlikle bir etkisi oldu diyor. "Covid'den sonra düğünlerde daha da coşku olduğunu düşünüyorum. Böylesine bir iyimserlik akışı oldu çünkü insanlar tekrar birlikte kutlama yapabilirler. Bir parti için gerçek bir kutlama havası var ama bu kesinlikle gelin ve onun moda anlayışı, kim olmak istediği ve ne ifade etmek istediği açısından da yansıyor.

"Şu anda bir enerji hissi var" diye ekliyor. "Önceki on yıllarda belki de göz ardı edilen bir özgürlük ve hatta yetki duygusu görüyorum ve bunun son derece güçlü olduğunu düşünüyorum."

Gelin stili açısından özgürlük birçok farklı şekilde gelir, ancak Wang'ın gördüğü en net eğilimlerden biri, gelinlerin daha rahat hissettikleri bir şey için beklenen geleneklerden vazgeçmeyi seçmesidir.


HAILEY BIEBER'DAN İLHAM ALDI

"Aslında Hailey Bieber'ın parti sonrası için spor ayakkabılarını gelinliğiyle giyme şeklinden çok etkilendim; bunu nasıl yaptığına bayıldım. Yıllardır gecenin bir vaktinde ayakkabılarını çıkarmak isteyen gelinler gördüm; sadece eğlenmek, özgür olmak, kutlamak istiyorlar ve benim de son koleksiyonumda ve kampanyamda taklit etmeye çalıştığım tavır bu."

Bir zamanlar katı olan düğün yapısından bu uzaklaşmayı düşünen Wang, özgürlüğü kucaklamak için Pronovias ile ikinci koleksiyonunu kullandı. "Bu enerjiyi ve eğlence duygusunu canlandırmak istiyorum onlar evli ve sadece neşeli, enerjik ve arkadaşlarıyla parti yapıyorlar. Başladığımda, bunun gibi düğünler yoktu her zaman çok daha resmiydi ve bu kesinlikle gördüğüm bir tavır değişikliği.

Bu koleksiyon, tümü Wang'ın çok iyi bilinen kırmızı halı ihtişamını kucaklayan, ancak bir özgürlük duygusu aşılanmış 54 tasarımı içeriyor: "Bu eğlence hakkında. Bu, gençlerin şu anda hissettiğini düşündüğüm her şeyle ilgili."

"Düğün yaptığım 30 yılı aşkın süredir gelinleri her zaman kendi bireyselliklerini benimsemeye teşvik etmeye çalıştığımı düşünüyorum. Bunu her zaman en önemli şey olarak görmüşümdür çünkü gelinler sıklıkla doğru olduğunu düşündükleri veya giymeleri gerektiğini düşündükleri şeyin içine düşerler. Ben buna hep karşı çıktım."

GELİNLİK HAKKINDA BİR FİKRİNİZ YOKSA NE YAPMALI?

Bununla birlikte, bazı gelinlerin nereden başlayacakları konusunda gerçekten hiçbir fikirleri yok. Wang'ın tavsiyesi? Dışarı çık. "Ne aradığınızdan gerçekten emin değilseniz, bir mağazaya gidin ve bir şeyler denemeye başlayın. Sadece devam et, elbiseler dene, süreci başlat.

"Hollywood'dan gerçekten özel bir şey istemeyi bekleyen müşterilerim var ve çoğu zaman tamamen farklı bir şeyi beğenecekler. Gerçekten modern, gerçekten 'sıradışı' bir şey istediğini düşünen biri gelebilir ve sonunda çok geleneksel bir şeyle sonuçlanabilir. Birkaç elbise denemeden kimse düğün gününde ne istediğini gerçekten bilemez; bence bu süreçten gerçekten geçmeniz gerekiyor.

Başlarken, birçok gelinin sahip olduğu bir diğer endişe de güncel bir şey giymek istemeleri, ancak birkaç yıl içinde modası geçmiş görünmesini istemiyorlar. On yıl sonra fotoğraflara baktığınızda çok modern olan her şeyin hemen tersini hissettirebileceğine dair korkular her zaman vardır, ancak Wang, bir görünümü zamansız yapan şeyin güncel olmak olduğunu düşünüyor.

"Aslında bunun içinde bulunduğunuz zaman duygusunu yansıtmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Örneğin Grace Kelly'yi ele alalım; insanlar her zaman onun düğününün çok güzel olduğunu söylerler ve bence onu bu kadar güzel yapan şey, o dönemi gerçekten yansıtmasıydı. Bence düğün fotoğraflarını zamana karşı koyan şey aslında bunu yansıtmak."

Nihayetinde, gelinliğiniz tamamen sizinle ilgili; üzerinde fazla düşünmeyin, sizi gerçekten rahat hissettiren ve kim olduğunuzu ifade eden bir şey seçin.

"Benim için en önemli faktör gelinin kendisine benzeyip benzemediği. Çok sinirliysen, sen busun ve düğün gününde de öyle olmalısın. Klasik ve muhafazakarsanız, öyle olun. Başka bir şey olma baskısını hissetmen gerektiğini düşünmüyorum.

"Tüm kariyerim boyunca kadınlara kendileri olabilmeleri için seçenekler sunmak istedim, herkes farklı. Bence bugünün düğünlerini her zamankinden çok daha ilginç kılan şey bireysellik, insanlar eskisi kadar uyumlu değil ve bu harika."