Erkekler Ne İster?

İlişki Terapisi alanında uzmanlaşan Psikolog Mustafa Topkara’nın 9. kitabı “Erkekler Ne İster” Hem erkekler hem kadınlar için karşı cinsle iletişimi geliştirecek, beklentilerini karşılamasına yardımcı olacak pratik bir rehber olma iddiasını taşıyor. İlişkilerde sorun yaratan; bağlanma korkusu, aldatma, kıskançlık gibi konuları “Erkek tarafı” olarak masaya yatıran kitap, erkeğin doğası ve toplumsal konumunun çelişen taleplerinin nasıl karşılanacağına, karşı cinsle ilişkilerin nasıl daha sağlıklı kurulacağına dair ipuçları sunuyor.

Mustafa Topkara; "Özellikle ataerkil baskılarla yetişen erkek; keyif alacağı ilişkileri kalıcılaştıramıyor, bu türden kadınlar erkeği korkutuyor; çevrenin beklentileri ve ataerkil baskılar sonucu birlikte olduğu kadınla da arzuya, paylaşıma dayalı bir hayat yaşayamıyor. Bu tek başına hayatı mutsuz etmeye yetecek bir çelişkidir" diyor. Çözüm ise karşı cinsten önce kendini tanımaktan geçiyor.
"Kendini tanımayan erkek; arzuyu sevgiyle, kaybetme korkusunu aşkla, güveni karşısındakini cepte saymakla karıştırır. Özgürken bağlanmanın, bağlıyken özgürlüğün yokluğundan huzursuz olur. Özgüven eksikliğini cinsellikle, öfkeyle bastırmaya çalışır. Sonuçta ne evliliği ne ayrılığı becerebilen, mutsuzluk içinde ömrünü tüketmiş bir insan olarak yaşlanır. Üstelik bu rahatsızlığını kadınlar kadar açık dışarıya vuramaz; iş, spor, siyaset, kahve alışkanlıkları, şans oyunları gibi savunma mekanizmaları geliştirerek baskılar. Bu da erkeklerin gerçek anlamda hayatı keşfetmesine ve yaşamasına engel olur".


Topkara, "Erkekler Ne İster"i kaleme alma amacını ise şöyle açıklıyor; "Bu kitabı yazmaktaki derdim ve amacım daha mutlu ilişkiler kurması için erkeği iç dünyasında bir yolculuğa çıkarmaktır. Kadın okuyucuların ise kitabımı erkek dünyasını anlamak için bir kılavuz olarak değerlendirmesini ve yararlanmasını isterim".


BİZE ULAŞIN