Ayla Algan Hayatını Kaybetti
LIFESTYLE

Ayla Algan Hayatını Kaybetti

Usta oyuncu geçirdiği beyin kanamasının ardından vefat etti.

GÜNCELLEME TARİHİ: 5 Ocak 2024

Yazar Sinem Aydınoğlu

Sanat hayatı boyunca tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra, yönetmenlik, müzisyenlik yapan, birçok genç sanatçıya oyuncu koçluğu eğitimi veren İzmirli sanatçı Alya Algan 86. yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hayatı başarılarla dolu olan tiyatro sanatçısını Ayla Algan çocukluğunda bale, piyano ve şan dersleri almış, ortaokulu Notre Dame de Sion'da, liseyi ise Fransa'da Versailles Lisesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra tiyatro eğitimi için ABD'ye yerleşmiştir.

1960 yılında Muhsin Ertuğrul'un isteği üzerine Türkiye'ye dönüş yaparak İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda çalışmalarına başladı. 1961 yılında Türkiye'de ilk kez sahneye "Tarla Kuşu" oyunuyla çıktı. Aynı yıl, "Hamlet" oyununda hem Ophelia hem Hamlet karakterlerini canlandırdı.

1964'te yönetmenliğini Ertem Göreç'in yaptığı, senaryosu Vedat Türkali'ye ait olan "Karanlıkta Uyananlar" filmi ile ilk kez sinemada oynama şansı yakaladı. Fakat ilk başrolünü Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1966' yapımı "Ah Güzel İstanbul" filmiyle oynadı.

1964 yılında Beklan Algan ve Mesut Üstünel'in kurduğu ilk ücretli özel konservatuar olan LCC'de 3 yıl dersler verdi. Başarılarına her yıl yenisini ekleyen ünlü sanatçı 1971 yılında Paris'in efsanevi konser salonu Olympia'da sahne aldı. 1972 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı ve UNICEF Onur Ödülü'ne layık görüldü. Aynı yıl Bulgaristan'da Uluslararası Altın Orfe Müzik Yarışması'nda ikinci; 1977 yılında ise Polonya'da Sopot Müzik Yarışması'nda birinci oldu.

1984 yılında ise Erol Keskin, Beklan Algan, Prof. Cevat Çapan, Taner Barlas, Ahmet Levendoğlu, Macit Koper, Haluk Şevket, Yekta Kara, Müge Gürman, Metin Deniz, Ergüder Yoldaş, Prof. Süleyman Velioğlu, Oben Güney gibi meslektaşlarıyla BİLSAK Tiyatro Atölyesi'ni kurdu.

1988 yılında Beklan Algan, Haluk Şevket Ataseven ve Erol Keskin ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'na bağlı bir birim olarak T.A.L Tiyatro Araştırma Laboratuvarı'nı kurdu ve Prof. İsmail Tunalı'yla sanat ontolojisi eğitimi ve tezlerde felsefi tiyatro çalışmaları yaptı.

1996 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı yaptı. 1999-2001 sezonunda Kenan Işık'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelediği Şeyh Galip'in "Aşk Hastası" oyununu oynadıktan sonra, Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu.

Hayatının son anlarına kadar sanatla iç içe bir yaşam geçiren Ayla Algan için
6 Ocak Cumartesi günü saat 10.30'da İBB Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlenecek ve son yolculuğuna uğurlanacak.