Boğaziçi Sanatla Buluştu
KÜLTÜR & SANAT

Boğaziçi Sanatla Buluştu

Bosphorus Art Society’nin düzenlediği Art Show, Boğaz'ın eşsiz güzelliğini sergiledi.

GÜNCELLEME TARİHİ: 16 Mayıs 2024

Bosphorus Art Society (B.A.S.) tarafından düzenlenen, küratörlüğünü Haldun Demirhisar’ın yaptığı Boğaziçi temalı Art Show, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile iş ve sanat dünyasından çok sayıda tanınmış ismin katılımıyla gerçekleşti.

Ulus Sunset’de düzenlenen sergide Bosphorus Art Society koleksiyonundan Kadir Akorak’ın, Boğaziçi akıntılarının tadında olan “Kıpırdardı” adlı yapıtı ve özgün baskıları da sanatseverlerle buluştu.

Bosphorus Art Society tarafından düzenlenen Boğaziçi temalı Art Show, İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasıyla ünlü Ulus Parkı'nda yer alan Sunset Grill & Bar'da çok sayıda sanatçı ve iş insanının katılımıyla gerçekleştirilirken, Art Show’un sunumunu ünlü sanatçı Yekta Kopan yaptı.

Sergideki eserleri gezerek bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, tüm kültür ve sanat projelerine önem verdiklerine dikkat çekti. Bakan Ersoy, “Bakanlık olarak tüm kültür sanat projelerine önem veriyoruz. Şu anda Bakanlık olarak öncelikli projemiz ise “Kültür Yolu Festivali” Adana’da düzenlediğimiz festivalimiz çok başarılı geçti. Diğer festivallerimizin de aynı şekilde başarılı geçeceğine ve şehirlerimize büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm etkinliklerimize yurt dışından da büyük ilgi var. Yıl boyu bu şekilde geçmesi en büyük arzumuz” diye konuştu.

B.A.S. olarak "Bu etkinlikle eşsiz güzelliğe sahip Boğaziçi'ni sergilemek ve aynı zamanda deniz kültürümüze olan bağlılığımızı vurgulamak istiyoruz. Sergimiz, sanatı, doğayı ve denizi bir araya getirerek unutulmaz bir deneyim sunmayı amaçlıyor"

Etkinliğe iş ve sanat dünyasının tanınmış isimleri Ahmet-Ayşegül Hotiç, Alinur Velidedeoğlu, Barış Tansever, Bubi, Ayşe Horon, Moris Kohen, Tamer Yılmaz, Yahşi- Maria Baraz, Pınar Hacıraifoğlu, Dr. Filiz Tüzüner, Edip İlkbahar, Gizem Tatlıcı, Gonca Ünsal, Ali Gürsoy, Yeliz Ergün katıldı.

“Kıpırdardı” ve “Boğaziçi Sayıklamaları”

Serginin yıldızı B.A.S’nin koleksiyonunda olan Kadir Akorak’ın 200 cm x 90 cm ölçülerinde 10 parça galvaniz levha üzeri karışık teknik kullanarak yaptığı “Kıpırdardı” adlı eseri ve özellikle Boğaziçi'nin eşsiz anlarını ve anılarını kartonlara karalanan "Boğaziçi Sayıklamaları" koleksiyonu oldu.

Kıpırdardı Art Printler

Duayen fotoğraf sanatçısı Tamer Yılmaz’ın fotoğrafladığı Kıpırdardı eserinden Haldun Demirhisar’ın 28 Boğaziçi mahallesi için ayrı ayrı aldığı kadrajlar, geleneksel el yapımı 500 yıl ömürlü kağıtlara basılıp sanat severlerin beğenisine sunuldu.

Boğaziçi’nde 28 Noktadan Deniz Suyu Alındı

Eau Der Mer Du Bosphore (Boğaziçi Suyu)

Sergide ayrıca Haldun Demirhisar tarafından yapay zeka ile tasarlanan Gonca Acar tarafından resmedilerek basıma hazır hale getirilen ve özel olarak üretilen 800 ml konserve teneke kutularına Boğaziçi’nin 28 ayrı noktasından toplanan deniz suyu dolduruldu. Bu sayede Boğaziçi denizinin temizliğinin sürdürülebilirliğine dikkat çekilmesi amaçlandı. Sergideki eserlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı da Boğaziçi'ndeki küçük balıkçı kayıklarının bakımı ve boyası için kullanılacak.