The Good Wild: Dilara Koçak
WELLNESS

The Good Wild: Dilara Koçak

Geleceğin gıdası için çalışan beslenme uzmanı, aktivist, The Good Wild kurucu ortağı Dilara Koçak

GÜNCELLEME TARİHİ: 4 Ağustos 2023

Geleceğin Gıdası için Çalışan Beslenme uzmanı, Aktivist, The Good Wild Kurucu Ortağı

Dilara Koçak / thegoodwild.co / @thegoodwildco

Öncelikle bu fikir nasıl doğdu kısaca anlatabilir misiniz?

Katkı ve koruyucu madde içermeyen, doğal niteliğine müdahale edilmemiş "gerçek gıda"ya ulaşmak herkesin hakkı diyerek yolculuğumuza başladık. The Good Wild ile Anadolu tohumlarını, özünü bozmadan gelecek nesillere taşıma sorumluluğunu üstleniyoruz. Geçmişimizden gelen köklü öğretileri ve kültürel mirasımızı koruyarak yabanın öğretilerini bilimin uzmanlığıyla harmadık. Filizlendirilmiş fermente ürün kategorisi ile dünyada bir ilke imza atarak öncü olduğumuzu da belirtmek isterim.

Upgraded Food kavramını açıklayabilir misiniz?

The Good Wild'da ilk etapta tamamı glutensiz 32 adet upgraded food ürünü tüketiciyle buluşturuyoruz. 24'ü vegan olan bu ürünlerin hiçbirinde ilave şeker, sentetik katkı, koruyucu ve renklendirici kullanılmıyor. The Good Wild yabandan ilham alarak bilim ve uzmanlıkla geleceğin gıdasını üretiyor. The Good Wild, besinsel iyileşmeyi ve gıdada inovasyonu temel alan yeni bir segmenti sahipleniyor: "Upgraded Food". Upgraded food sadece insan değil tüm canlılara ve ekosisteme fayda sağlayan iyileştirilmiş gerçek gıdadır. Temelinde sürdürülebilirlik olan The Good Wild Türkiye Gıda İnovasyon Platformu, TÜGİP 'in Rol Model Programı kapsamında olup TÜBİTAK desteği ile ARGE çalışmalarına devam ediyor ve tüm Dünyaya açılmaya hazırlanıyor.

The Good Wild için hedef kitleniz nedir? Kimlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorsunuz.

İyi ve temiz gıda tüketmek isteyen, beslenmesinde iklim krizine yönelik seçimler yapan, bitkisel ve vegan beslenen, glutensiz beslenen, sağlıklı ve katkı koruyucusuz atıştırmalık arayan, bakliyatları sindirim çekincesiyle tüketmeyen, bakliyatları daha besleyici şekilde tüketmek isteyen, probiyotik ve prebiyotik gıdayı marketten temin etmek isteyen, bağırsaklarına iyi bakmak isteyen kişiler hedef kitlemizi oluşturuyor.

Sağlıklı beslenme konusu her zaman birçok kişinin öncelikleri arasında. Sektörde bu tarz ürünleri bulunan markalardan sizi farklı kılan nedir?

Upgraded food kavramı tam da bu anda devreye giriyor. İnsanı ve doğayı eski çağlarda olduğu gibi tekrardan bir araya getirme konusunda, yabanın iyilik gücüne inanıyoruz ve geleceği filizlendirmek istiyoruz. Bu noktada gıdayı iyileştirerek tüketici ile buluşturuyoruz. Upgraded food olarak tabir ettiğimiz iyileştirilmiş gıda genetiği değiştirilmiş tohum kullanmaz, toprağın refahını ve biyoçeşitliliğini gözetir, palm yağı ve soya gibi ürünler kullanmaz, özetle hem insan sağlığına hem de doğaya iyi gelir.

Bir önceki soruda bahsettiğimiz gibi sağlıklı yaşam hepimizin öncelikleri arasında. Sağlıklı yaşam sizce neden bu kadar ilgimizi çekiyor? Her zaman sürekliliğini sağlayamasak da ilgimizi hiç kaybetmiyoruz. Sizce bunun sebebi nedir?

Aslında sağlıklı yaşama bir trend değil bir yaşam tarzı olarak yaklaşmak gerekiyor. FAO'ya göre; "Sürdürülebilir beslenme, besleyici olduğu kadar güvenli, sağlıklı ve düşük çevresel etkiye sahip olmalıdır. Bu beslenme şekli kültürel olarak kabul edilebilir, adil, ekonomik, herkes için ulaşılabilir, gıda güvencesine katkı sağlayan ve nesillerin devamı için olması gereken yaşam biçimidir. Değişen beslenme şekilleri ihtiyacımız olan protein miktarından çok daha fazlasının tüketilmesine neden olmaya başladı. Sığır üretimi, yenilebilir birim protein başına, bezelye, fasulye ve mercimek gibi yaygın bitkisel gıdalara göre 20 kat daha fazla toprak kullanımı gerektiriyor ve 20 kat daha fazla sera gazı emisyonuna neden oluyor.''

Toprak hasta, su hasta, hava hasta sözümü hep tekrar ediyorum. Tüm bunlar iyi olmazsa bizim iyi olmamız ne yazık ki mümkün değil. İlk defa bir jenerasyon bir öncekinden daha fakir. Hepimiz bu sebeple bir şekilde iyileşmeyi arıyoruz. Bu da en temel ihtiyacımız olan gıdadan geçiyor. Sağlıklı ve iyi beslenmek bir trend değil aslında bir hak. The Good Wild da 'gerçek gıda herkesin hakkı' diyerek bu yola çıktık. Aslında bize iyi gelen her zaman dünyaya da iyi geliyor. Bu değişim o yüzden büyük bir değişim ve gelecek için bu değişime mecburuz.

Peki sizin bu yaşam tarzını benimsemeniz nasıl başladı? Sürekliliğini sağlarken motivasyonunuz ne oldu? Sürekliliği sağlamak için tavsiyeleriniz neler?

Her zaman söylediğim gibi okula ilk başladığım zamanlardaki bakış açım ile mesleğime şu anki bakış açım aynı değil. Bilmek ile anlatabilmek, rehber olmak ile ilham veren olmak çok başka konular. Bu süreçte danışanlarımla birlikte yürümeye, kalıcı çözümler bulmaya gayret ettim, gerçek o ki ben de onlardan birçok şey öğrendim. Son yıllarda ise odağıma geleceği ve gezegeni beslemeyi aldım, geleneklerimize sahip çıkmak, yerel üretimi ve kadın üreticiyi destekleme, gıda israfı konusunda farkındalık yaratmak önceliklerim arasında oldu. Ben beslenme uzmanının sorumluluğunun sadece birey sağlığı değil, aynı zamanda toplum ve gezegen sağlığını iyileştirmek olduğunu düşünüyor ve bunun için tüm varlığımla çalışıyorum. Elbette meslek seçimim kişisel seçimlerimi fazlasıyla etkiledi, hem beslenme hem de yaşam tarzı alışkanlıklarım da bu yönde dönüşümün bir parçası oldu. Ben her zaman dengeyi savunuyorum ve yasaksız, sürdürülebilir bir beslenme programını önemsiyorum. Küçük kaçamaklar alışkanlığa dönmediği sürece zarar vermez. Ben çok yediğimin ertesinde birçoğunuzun bildiği Vicdan Çorba tarifimi uyguluyorum. Her seyahat dönüşünde içiyorum. Evdekiler seyahat dönüşümde vicdan çorbamın hazır olacağını, ertesi gün ofiste ve evde vicdan çorbası içeceğimi biliyorlar.

Beslenme kavramını sadece doymaya indirgeyemeyiz. Beslenmek sadece doymak değil. Cildimiz, organlarımızı, saçımızı ve aynı zamanda ruhumuzu da besliyoruz. Bütünsel olarak beslenme kavramından kısaca bahsedebilir misiniz?

Karnımız tok ama hücrelerimiz aç. Bağırsak sağlığı ve ruh sağlığı üzerine yapılan araştırmalar giderek artıyor. Psikobiyotik dediğimiz takviyeler artık ruh sağlığı için öneriliyor. Peki nedir bu psikobiyotik? Özetle artık ikinci beynimiz olarak adlandırdığımız bağırsaklarımızın ürettiği nötrasnmiterlerin salgılanmasını sağlayan bakteriler. Mesela Gaba, seretonin gibi mutluluğumuzda büyük etken rol oynayan nörotransmiterlerin üretimini sağlıyor. Bunları doğal bir şekilde prebiyotik ve probiyotiklerle sağlabiliyorsunuz. Filizlendirilmiş fermente ürünlerimiz bu konuda birebir. Bunun yanı sıra bakliyatlar içindeki GABA oranını filizlendirilirken katlıyor. Vücudumuzdaki mutluluk hormonu serotoninin yüzde 90'ının, dopaminin ise yüzde 50'sinin bağırsaklarımızda üretiliyor. Yani yediğimiz ruh sağlımız için çok önemli.

Bağırsaklarımızda bulunan galaksiden artık herkesin haberi var. Burada yaşayan trilyonlarca bakteri olduğunu biliyoruz, bunlardan bazılarını dost, bazılarını ise düşman olarak tanımlamak mümkün. Özetle içimizdeki bu galaksi sadece bedenimizi değil ruh halimizi de etkiliyor…

The Good Wild'da hangi ürünler bulunuyor?

Filizlendirilmiş Fermente Bakliyatlar,

Filizlendirilmiş Kurutulmuş Bakliyatlar,

Filizlendirilmiş Çıtır Bakliyatlar,

Filizlendirilmiş Bakliyat Unları,

Filizlendirilmiş Çorbalar,

Filizlendirilmiş Granolalar

Filizlendirilmiş Atıştırmalıklar

Fonksiyonel İçecekler ana kategorileri olmak üzere toplamda 32 ürünümüz var.

Siz günlük beslenmenizde en çok hangi The Good Wild ürünerini tüketiyorsunuz?

Benim favorim filizlendirilmiş fermente bakliyatlar. Salataların üzerine, bazen kaşık kaşık, bazen de yemeklerin içerisinde tüketiyorum. Özellikle sıcak yaz aylarında ferahlatan salatalarınızda favoriniz olacak…

Markanın adına nasıl karar verdiniz? Nasıl bir süreçti?

Aslında burada uzun bir yolculuk ve kocaman bir ekip var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim her biri kendi alanında titizlikle ilerliyor ve tutkuyla çalışıyor. Benzersiz bir ürün yapıyor olmak herkesi çok heyecanlandırıyor. Yeni yola çıktığımız bu hikayede Türkiye'de doğup Dünya'da büyüyecek olmanın heyecanı tüm yorgunluğumuzu alıyor.

Ürünler nerede satılıyor?

Tüm online platformlarda ve zincir marketlerde bulmak mümkün olacak, her gün yeni bir satış noktası haberimizi paylaşıyoruz. Konuyla ilgili en güncel ve aktif bilgi sosyal medya hesaplarımızda, takip edebilirsiniz.